Kto wygrywa, kto przegrywa?

Jaka może być ocena sytuacji światowej przy analizie wpływu konfliktu ukraińskiego?

 

W Polsce medialnie wygrywa Zachód, a na niwie militarnej - Ukraina. W  myśl tez propagandowych - Rosja już w zasadzie nie istnieje. Ten kadłubek, który pozostał jest izolowany i tylko kwestią czasu jest, kiedy się rozpadnie.

Gospodarczo - Rosja "wyjada" resztki zapasów i niedługo przyjdzie tam ludziom trawę jeść i to wygrzebaną spod śniegu.

Ideowo - to potwór żywiący się mordami i czerpiący z tego satysfakcję. I dla tej "rozkoszy" gotów jest do największych poświęceń. Marzeniem jest oczywiście rozszerzyć możliwości tych działań na jak największą część świata.

 

Mniej więcej - taka jest narracja naszej propagandy, a co ciekawe, znaczny procent mieszkańców Polski to akceptuje.

A jak się ma to do rzeczywistości?

 

Militarnie - ukraiński nacisk na Rosjan słabnie, a wczoraj nawet sztab ukraiński przyznał, że praktycznie na całym froncie nastąpiło wzmocnienie sił rosyjskich.

I nie należy zapominać, że walki toczą się na terenach, które były ukraińskie przed konfliktem. Owszem, nieco terenu "odbito", ale i tak w żadnym miejscu nie nastąpił powrót do linii z lutego br.

Wszelkie dane wskazują, że kończą się możliwości mobilizacyjne, a znaczna część wojsk przeszkolonych (na terenie głównie Polski, Anglii, ale i innych) została "zużyta" w czasie ostatniej ofensywy,  a ta nie przyniosła zbyt wielkich rezultatów.

Do tego Rosja zmieniła taktykę niszcząc infrastrukturę energetyczną, co musi prowadzić do chaosu i osłabienia woli walki Ukraińców. (Gdzieś mignęła mi uwaga, że doszło do ekscesów na tle niedogodności związanych z walkami - SBU użyła broni względem cywilów. Czy to prawda? Czas pokaże, bo problemy narastają).

Czy Rosja przegrywa gospodarczo? Cały czas pojawiają się uwagi, że Rosji brakuje (braknie ) części do produkcji zbrojeniowej - zwłaszcza komponentów rakiet. To przejaw braku wiedzy, albo świadoma manipulacja. Jeśli Rosja używa np. mikrochipów w produkcji zaawansowanych systemów, to można być pewnym, że zakupiono ich tyle by wystarczyło na produkcję do końca świata i o dzień dłużej. W dziedzinach podstawowych zaopatrzenia społeczeństwa - Rosja jest samowystarczalna, chociaż mowa o potrzebach podstawowych.

 

A jak jest po stronie "Zachodu"?

Europa ma problemy z surowcami energetycznymi. Chodzi głównie o gaz. Można sądzić, że na ogrzewanie wystarczy, ale  brak surowca do produkcji chemicznej. Do tego covid spowodował zerwanie więzi kooperacyjnych - nastąpiło przerwanie produkcji  w niektórych działach (brak chipów używanych w produkcji samochodów, ale i urządzeń domowych).

Z racji braku dostaw taniej żywności ukraińskiej (i rosyjskiej) występuje zagrożenie głodem w Afryce, co skutkować może (będzie) falą migrantów i to migrantów zdesperowanych. Mogą więc wystąpić poważne problemy społeczne nasilając już istniejące.

W USA wystąpił z kolei problem, który kiedyś stanowił o potędze Ameryki - chodzi o zdolność szybkiej organizacji produkcji i jej dostosowania do bieżących potrzeb.Zajawki informacyjne mówią o brakach w produkcji zbrojeniowej - choćby pocisków 155 mm. USA zwróciły się do Korei Płd. o  pomoc produkcyjna. (Rosja z podobną sprawą wystąpiła do Korei Płn.).  Także w innych działach występują coraz większe opóźnienia. Przecież znaczna część obiecanej broni ma zostać dopiero wyprodukowana i to w dosyć odległej przyszłości.

Ilustracją jest polski przypadek zamówień wyrzutni HIMARS. Polska chciała nabyć chyba 400 sztuk. A tymczasem czas realizacji wynosi kilka (a może i kilkanaście) lat. W przyszłym roku ma być dostarczone 20 takich wyrzutni. Do tego sprawa pocisków itd.

W efekcie Polska zamówiła wyrzutnie i pociski o zbliżonych parametrach w Korei Płd. i ma je otrzymać stosunkowo szybko. Tymczasem amerykanie się obudzili i stwierdzają, że mogą zwiększyć produkcję, a nawet kooperować w tym zakresie. Tyle, że taka informacja to "musztarda po obiedzie". Utrata rynków zbytu już nastąpiła. Zwłaszcza, że broń amerykańska nie jest dostosowana do polskich warunków - jak w przypadku zbyt ciężkich Abramsów.

 

Problem utraty rynków zbytu i to nie tylko w dziedzinie militarnej - jest narastającym problemem całej Europy. Do niedawna można było mówić o europejskiej przewadze technologicznej. Obecnie świat, a w szczególności Azja, dysponuje technologiami na zbliżonym poziomie, a do tego ma tanią siłę roboczą.

Jak pisałem - nastąpiło przerwanie więzi kooperacyjnych, co zablokowało produkcję. Doszły (znaczne) koszty transportu i do tego brak surowców; Europa jest pod tym względem bardzo uboga. W efekcie należy liczyć się z utratą rynków, gdyż produkcja europejska zastąpiona zostanie (zostaje) tańszą azjatycką, a o jakości nieodbiegającej od europejskiej. Czy VW jest lepszy od Toyoty w brazylijskim buszu? Owszem, są jeszcze rynki finansowe kontrolowane przez Zachód. Jednak wraz z tworzeniem alternatywnego systemu rozliczeń -  rola  finansów jest ograniczana, aż do zaniku. 

Czym się to musi skończyć?

Znacznym obniżeniem stopy życiowej w Europie. Do tej pory była ona znacznie zawyżona z racji jeszcze kolonialnych zależności i eksploatacji bogactw naturalnych państw o niższym zaawansowaniu technologicznym. Ale to się kończy.

(Tu można powiedzieć, że inflacyjna urawniłowka do jakiej dąży polski rząd - jest stosownym kierunkiem).

Oczywiście - muszą wystąpić poważne perturbacje społeczne, gdyż konflikt na Ukrainie stał się ich językiem spustowym.

 

Podsumowując tytułowe pytanie.

Jest jeszcze sporo kwestii tu nie poruszonych. Także wpływ nastrojów społecznych także powinien być uwzględniony. Jednak wnioski są nawet tu jasne i wyraźne: tę wojnę przegrywa Zachód, a już szczególnie Europa Zachodnia. Wydaje się, że "na powierzchni" dłużej utrzymają się Niemcy z racji swoich zasobów, ale i spolegliwego społeczeństwa w którym są silne tendencje do statolatrii. Reszta zachodniej Europy czeka kryzys ze społecznymi ekscesami.

Ukraina nie jest demiurgiem, a jedynie wyzwolicielem eksplozji. 

Widać też, że USA nie mają szans na utrzymanie swojej dotychczasowej pozycji z przyczyn organizacyjno - gospodarczych, a nie militarnych.

A Polska? Powinna zachować dystans zarówno względem EU jak i stopniowo zmniejszać uzależnienie od USA (akurat kupno uzbrojenia w Korei jest tu właściwym krokiem), a do tego stonować wypowiedzi względem Rosji. To nie jest przyjaciel, ale nie ma potrzeby robić z Rosji bezzasadnie wroga.

Krzysztof J. Wojtas

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

5

liczba ocen: 28

 • Wygrywa Rosja.

  Na froncie wewnętrznym obserwowany jest masowy odwrót liberałów.Tych którzy postanowili zaleźć na dno i czekać lepszych czasów.
  SOW ujawnił wiele słabości z których nieaktualne bazy danych w komendach uzupełnień są bagatelą,idzie bowiem o sprawy pryncypialne;ideologie państwa,odbudowa całkowicie samodzielnej i w miarę możliwości samowystarczalnej gospodarki,klimat w jakim powinny być wychowywane młode pokolenia,odrzucenie antykultury jako narzędzia globalistycznych niszczycieli świata. itd.itp.
  Jak raz mam coś o tym  //wczoraj nawet sztab ukraiński przyznał, że praktycznie na całym froncie nastąpiło wzmocnienie sił rosyjskich. //

  Zaś największy koncern energetyczny zaapelował do Ukraińców aby szukali sobie "alternatywnego" miejsca do zamieszkania.

  https://vz.ru/news/2022/11/19/1187435.html


  //Czym się to musi skończyć? //

  Polityczną i ekonomiczną marginalizacją Europy.

  • Wygrywa Rosja.#ikulalibal

   ..."Zaś największy koncern energetyczny zaapelował do Ukraińców aby szukali sobie "alternatywnego" miejsca do zamieszkania."....
   Oni już doskonale wiedzą gdzie mają sie udać i swoich sługów znaleźć.
   Prawdopodobnie za miesiąc na Boże Narodzenie będziemy mieć u siebie ukropski potop.
   Dostaną Polaczki to co chcieli i na co zasłużyli ...
   KST

  • Wygrywa Rosja.#ikulalibal

   Ruski to nie narodowość! To postrzeganie świata, wartości i pozycja życiowa.
   Z nami Bóg, towariści...

   • Wygrywa Rosja.#ikulalibal#fretka

    Trochę nie tak pani Fretko Ruskie to narodowość i to co pani napisała też a dodatkowo to trochę odrębna cywilizacja oparta na prawosławiu na odwiecznej walce o przetrwanie zarówno z warunkami klimatycznymi jak i z zakusami obcych im cywilizacji. Ale Ruscy z niezwykłą łatwością asymilują w siebie dowolnego człowieka spoza ich cywilizacji jeśli tylko jest szczery i przyjaźnie nastawiony wobec nich. Dlatego dużo Niemców rosyjskich, którzy wyjechali po rozpadzie ZSRR wraca bądź planuje powrót do Rosji właśnie, choć wielu żyło w innych republikach związkowych głowie Azji środkowej.

    Ktoś na zachodzie dawno temu powiedział, że Rosją rządzi bezpośrednio Bóg bo nijak nie można wytłumaczyć tego, że ona trwa.

    Myślę, że jest w tym dużo prawdy.

 • A mogłaby być co najmniej partnerem.

  To nie jest przyjaciel, ale nie ma potrzeby robić z Rosji bezzasadnie wroga.

  Rosja jak pan pisze nie jest przyjacielem Polski głównie dzięki naszym usilnym staraniom. Ale gdyby nasze przepraszam za wyrażenie elity były naprawdę pro polskie to Rosja mogłaby być naszym partnerem handlowym. Moglibyśmy mieć łatwy dostęp do względnie tanich surowców energetycznych, chłonny rynek zbytu dla naszych nadwyżek.
  A tak to rura leży pusta a my kombinujemy jakby tu zastąpić utracone ilości surowców energetycznych.
  Nawet jak się nam to uda to będzie nas to dużo drożej kosztować.

 • Zawisza byłby niepocieszony

  Straszno - śmiesznie brzmią enuncjacje prasowe o tragicznej sytuacji Rosji niemal
  pod każdym względem. Ech trzeba by polskiego Think tanku, by wdrożyć
  popularne danie oparte na szczawiu i mirabelkach pozwalające przeżyć.
  Przypomina to nieco szczucie do wojny propagandą Śmignietego Rydza, która wciskała
  kit o tekturowych czołgach i samolotach hitlerowskich Niemiec.
  Wczoraj na rynku (to mój informator o vox populi), obowiązywał narracja,
  którą Pan Staś właściciel straganu z warzywami ujął krótko:
  niech nie pie..lą o słabości Ruskich, bo jakby Ruskie chcieli to by ich nakryli czapkami.
  Martwi mnie nieco (to według mego informatora) ogromna zmiana wektora
  sympatii, jeśli chodzi o stosunek do Ukrainy i Ukraińców.
  O zjawisku tejże reorientacji pisałem znacznie wcześnie profetycznie.
  Oby tylko moje wieszczenie co do dalszego rozwoju sytuacji z tym
  związanej, okazało się szczekaniem po próżnicy.
  Szkoda tylko, ze mój informator "zajarza" z opóźnieniem tworząc niszę,
  która może być wykorzystana przez wrogie nam siły wywijające rządem
  miłującym Polski Naród jak bliźniego swego (aż koszula spadnie z niego)

 • Kto wygrywa, kto przegrywa?

  Obie strony już przegrały, bez względu na wynik końcowy. Mam tylko nadzieję, że koszernym "wodzusiom" oba narody także zgotują " godne nagrody". Nie uzasadniam, bo tylko dla nielicznych tu myślących nie ma to sensu - oni wiedzą bez uzasadniania o co chodzi. B/o.

 • Autor 5.

  Opis adekwaty do sytuacji.

  Tylko mamy ogromny problem. Przecież Rosja to nie Irak, Libia czy Jugosławia.

  ▪ "a do tego stonować wypowiedzi względem Rosji. To nie jest przyjaciel, ale nie ma potrzeby robić z Rosji bezzasadnie wroga. "▪

  Cały problem w tym, że rządzący Polską obrali sobie za cel i sens ich politycznego życia przy wsparciu Stanów Zjednoczonych Ameryki - totalną wrogość do Rosji i bezkrytycznego wspierania jawnie neobanderowskiego reżimu i reżimowego totalitaryzmu nie akceptująego żadnych innych poglądów politycznych i suwerennego myślenia.

  Dlatego można uważać, że już jest za późno na zmianę retoryki bo ze strony rządzących w Polsce rusofobów zrobiono już wszystko a nawet więcej by ich bezzasadna wrogość do Rosji pogrzebała wszelką normalną relację.
  Wiemy już bez żadnej wątpliwości, że wraz z banderowską juntą rząd w Polsce chce wręcz za wszelką cenę doprowadzić do wywołania III WŚ i zagładę Polski i świata.

  Pozdrawiam.

  • Autor 5.#Alfax

   Ja sie tylko zastanawiam: gdyby na Donbasie nie było ropy i gazu i gdyby USA nie miały ochoty kontrolować 'dywersyfikacji' własności zasobów naturalnych - to czy mielibyśmy ten straszliwy faszystowski zamach na humanitarne prawa rdzennych mieszkańców Donbasu?

   • Autor 5.#Alfax#Tiamat

    Niestety Stany Zjednoczone Ameryki, mają za główny dalekosiężny cel wykorzystanie Ukrainy jako ogromnej militarnej bazy morskiej i lądowej przeciwko Rosji a z ogromu Ukraińców już im się udało zrobić śmiertelnych wrogów Rosji.

    Pozdrawiam serdecznie :)

    • Autor 5.#Alfax#Tiamat#Alfax

     Przesadza Pan z tym defetyzmem.
     Masy ludzkie są jak glina; można z niej ulepić wszystko,
     tylko potrzebny jest fachowiec z tubą i czas.

   • Autor 5.#Alfax#Tiamat

    Oczywiście, że mielibyśmy to samo nawet, gdyby Donbas miał same tylko żwirownie jako przemysł surowcowy.
    Yankees posunęły NATO na wschód i chciały jeszcze uzupełnić o Ukrainę oraz zdobyć niezatapialny lotniskowiec na Morzu Czarnym - Krym. Stąd wściekłość w 2014 roku pani Hitlery Clinton, na jakimś spotkaniu dyplomatycznym nazwała Ławrowa złodziejem Krymu.
    Tiamat! (nie wiem czy Pan czy Pani) ! JUż kiedy Majdan zwyciężył, płynęła w stronę Bosforu amrycka flota z zamiarem blokady Sewastopola. Bo banderowcy mieli już w pogotowiu wypowiedzenie dzierżawy portów Krymskich Rosji.
    Majdan to była gra wysokiej klasy. Pułapka na Putina, plan zawładnięcia Krymem przez banderowców, kradzież czarnoziemów i tras przesyłowych gazu.

  • Autor 5.#Alfax

   Wie Pan, ta medialna orgia osiągnęła maksimum
   i więcej nie da rady a tu wojny "nima", więc ten
   punkt na toczącym się kole Historii, będzie miał tendencję
   zjazdową, której towarzyszył będzie rosnący brak akceptacji
   dla tej narracji ze strony mas.
   Potwierdzają to pierwsze moje spostrzeżenia co do nastrojów
   mojego informatora (targowiskowy vox populi)

   • Autor 5.#Alfax#Andrzej Obserwator

    Naturalnie , ze nie wiem jak to sie skończy.
    Jak na razie, to udało sie opanować koniokradom część bardzo żyznej gleby na Ukrainie, ale ciagle maja kłopoty z tymi polami naftowymi i całkowitą kontrolą gazu.
    A stawka jest duża, bo chodzi o kontrole nad bogactwami naturalnymi Donbasu , o które walczą wielkie oligarchy z USA
    Nie na darmo wysłał tam Biden swojego synka -cwela, chociaż synek - artysta, a był bardziej zajęty grą na organach ... płciowych niz biznesem.

    Idiotyzm koniokradów polega na tym, ze nie mają nic do zaproponowania ludności Donbasu.
    I traktują rdzennych mieszkańców Donbasu jak niegdyś w Ameryce Północnej .. Szosonow i Siuksow.
    Wszystko sie teraz koniokradom pomieszało.
    Każdy, kto oglądał APEC w Tajlandii - mógł samodzielnie dojść do wniosku, ze zupełnie serio Azja postanowiła zrobić porządek ze światem zachodnim.
    I to nie widłami i swastykami a tylko ....nieskorumpowaną nauką, technologią i rzetelną ochroną środowiska. A nad wszystko wolnym handlem.

  • Autor 5.#Alfax

   Czas tej formy władzy w Polsce (trwający od II WŚ) może się bardzo szybko skończyć wraz z brakiem poparcia ze strony USA. Sami w sobie - stanowią niezbyt wielką siłę. W znacznej części - medialną, ale należy mieć na uwadze, że ludzie tej władzy są we wszystkich newralgicznych punktach.
   Tylko mając wizję alternatywną można się ich pozbyć. Inaczej - będą powoływali się na pragmatyzm.

   • Autor 5.#Alfax#Krzysztof J. Wojtas

    "..są we wszystkich newralgicznych punktach",

    czyli i w Sądzie i w Rządzie, w Biskupstwie i parafii
    w Spółdzielni Ucho i Pornografii , jak mawia
    mój zaprzyjaźniony hydraulik Józio.

 • My tu gadu,gadu ,a ruscy wg. portalu WP.pl

  ostrzeliwują elektrownie atomową i robią to ponoć z większą częstotliwością i celnością niż dotychczas ? Mnie jako laika zastanawia jeden drobiazg ,dlaczego pilnują elektrowni i jednocześnie ją ostrzeliwują ? Przecież to skurw.syństwo. Ciekawe co by było gdy obiekt był pod kontrolą tych drugich ?

  • My tu gadu,gadu ,a ruscy wg. portalu WP.pl#Jwu

   Wówczas także ów portal (oraz wszystkie ) podtrzymywałby narrację, że "ruscy" ostrzeliwują ten obiekt.
   Ale wszak sami zbudowali, sami burzą,to co komu do tego?

  • My tu gadu,gadu ,a ruscy wg. portalu WP.pl#Jwu

   W/g medialnych guru gen. Polko i Skrzypczaków , ruski ustawili rakiety OP w doskonałym pionie i co usiłują coś zestrzelić, to spadają prawie w miejsce skąd wystrzelono je.
   No Q..a!!! , czy jest granica zidiocenia tej propagandy?

   • My tu gadu,gadu ,a ruscy wg. portalu WP.pl#Jwu#witas

    " No Q..a ,czy jest granica zidiocenia tej propagandy ? " Mnie interesuje ,kto z redakcji TVN,czy Polsat odpowiada za informacje podawane na paskach ?

 • Wszyscy czekamy ...

  ... czekamy aż Niemcy pękną pod naciskiem.. nie nie ruskich rakiet.. ale pod naciskiem swoich obywateli przyzwyczajonych od dziecka do wygodnego życia.
  Jak Niemcy pękną to za Niemcami pójdą inni w tym druga do ważności Francja.
  Reszta Europy to drobiazgi gospodarcze i militarne... o niczym nie decydują.
  Polska jak wrzód Europy zostanie otoczona przez wrogów wojny z Rosją i poddana ostrym naciskom... już jest poddawana naciskom bo przepychanki w sprawie "praworządności" to nic innego jak próby wywalenia PISu jako gorliwego wasala USA od władzy i zastąpienia go wasalem Niemiec PO które będzie realizowało politykę Berlina.
  PO to neoliberalni złodzieje i zdrajcy, PIS to tylko zdrajcy... ale to PO jest dzisiaj jako niemiecki wasal opcją antywojenną (no tak Berlin każe swoim sługusom)
  PO może wygrać jeżeli ogłosi zerwanie z wspieraniem banderowców i wyjście z wojny z Rosją... problem w tym że PO już twierdziło nie raz że obietnice wyborcze w ich wykonaniu nic nie znaczą...a neoliberalne PO daje gwarancje że uderzy ekonomicznie w Polską ludność i w Polski majątek Narodowy..

  Polacy mają do wyboru socjalny PIS i wielkie ryzyko wojny z Rosją w tym sprowadzenie milionów banderowców do Polski
  albo złodziejskie neoliberalne PO które gwarantuje atak na poziom życia każdego Polaka (poza tymi przy korycie)
  No nie wiadomo co gorsze...
  a wszystko to zawdzięczamy solidaruchom oraz KK z JPII na czele.

 • koniec

  "Czym się to musi skończyć?"
  Nikt nie oddaje pozycji hegemona dobrowolnie, czyli bez konieczności, a więc jedynie w wyniku przegranej wojny.

  No to wiadomo czym.

  • koniec#sniper

   Od czwartej minuty , gotuje się w tyglu . Salute .

   • koniec#sniper#Repsol

    Kawa na ławę. Od 4 minuty. ... .
    Polskie wojsko w ukraińskich uniforms (mundurach), czy jeszcze są jakieś wątpliwości jak nisko nastąpił upadek wśród tych "Polaków" którzy dziś mimo wiedzy o ukraińskich zbrodniach na Wołyniu i w Małopolsce razem z banderowcami niszczą i mordują ludność na Ukrainie !

    Pozdrowienia.

    • koniec#sniper#Repsol#Monaco

     Posłuchaj o rozwałce nazistów przez poliniacki bantustan wysłany tam przez nie debila . Salute .

   • koniec#sniper#Repsol

    Ukraine missile fired at Poland on purpose?

 • wg. portalu WP.pl

  nie oglądaj takich portali i takich generałów.~~ Im Welt Street wydaje polecenia i mają Polakom wmawiać głupoty . Widać niektórzy to łykają jak Kamela ocet.
  Pozdrawiam All.

  • wg. portalu WP.pl#godunow

   Widać niektórzy to łykają ? Jakieś 70 % naszych rodaków tak ma.

 • Władze polskie i ukraińskie prowadzą politykę ściemy...

  Doradca Biura Prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjską niezależną dziennikarką Julią Łatynią przekonywał, że Polska „zgodziła się zapomnieć o tak zwanej rzezi Wołyńskiej”. Jak oświadczył, jest to „zamknięta karta” w relacjach dwustronnych i że o sprawie „nie będziemy rozmawiać”. Czy na naszych oczach właśnie dzieje się to o czym wielu mówiło, ale byli traktowani jako „pożyteczni idioci Putina?

  „Nie jestem zaskoczony dlatego, że od trzydziestu lat, kiedy istnieje niepodległa Ukraina i trzydzieści parę lat jest po przejęciu władzy w Polsce przez ugrupowania wywodzące się z Solidarności, do dnia dzisiejszego nie rozwiązano tego podstawowego problemu w relacjach polsko-ukraińskich, jakim jest pochówek ofiar ludobójstwa, które to zostało dokonane przez nacjonalistów ukraińskich nie tylko na Wołyniu, ale również Małopolsce Wschodniej” – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

  W ubiegłym tygodniu MSZ oraz Fundacja Wolność i Demokracja potwierdzały, że ukraińskie władze wydały zgodę na rozpoczęcie prac poszukiwawczych mogił Polaków zamordowanych przez oddział UPA w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku w miejscowości Puźniki. „To jest zaledwie jedna zgoda spośród setek wsi, które zostały wymordowane przez Ukraińców. Ciągle nie ma oficjalnego stanowiska. Niestety moim zdaniem i władze polskie i ukraińskie prowadzą politykę ściemy. Coś niby jest, ale de facto tego nie ma. Dlatego takie wypowiedzi, jak przed chwilą przez Pana zacytowane są rzeczywistością w tych relacjach, czyli idzie to w tym kierunku, aby pamięć zadeptać” – wyjaśnił.

  Do sprawy na antenie Polsat News były premier Leszek Miller, który powiedział, że: „To trudne do tolerowania, gdy setki tysięcy Polaków zostało okrutnie pomordowanych, a ich kości leżą do dzisiaj, nie wiadomo, gdzie. Na polach, w lasach, studniach. Ukrywanie tego dalej nie powinno mieć miejsca. Mam nadzieję, że obecne władze ukraińskie są na tyle odważne, także w tej sprawie, by zmierzyć się z problemem. Prawda będzie bolesna. Nie chodzi o kilka tysięcy ofiar, lecz o kilkaset tysięcy”. Jak słusznie zauważyły jednak osoby zajmujące się zagadnieniem rzezi Wołynia, za rządów SLD temat ten również był spychany na margines, a sam Leszek Miller wykazuje się „mądrością etapu”.

  „Mamy tu kolejny paradoks polskiej rzeczywistości. Premier wywodzący się ze środowiska postkomunistycznego mówi rzeczy, pod którymi ja mógłbym się podpisać. Natomiast faktycznie on tego nie robił, kiedy był premierem” – przyznał ksiądz Isakowicz-Zaleski.

  Autorstwo: Oliver Pochwat
  Źródło: MediaNarodowe.com
  Mam nadzieję, że autorzy tego potężnego opracowania nie będą protestowali, tym bardziej, że pozycja jest trudno dostępna a jeżeli to ceny są bardzo wysokie a powinna być w bibliotece każdej szkoły podstawowej i ponad podstawowej. Do pobrania. Czytajcie Polacy i Polki!
  tom 1: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945. Tom 1_2008 [Siemaszko W. i E.]

  https://drive.google.com/file/d/1UPphuUXo-UJdwpzcbE5rgggTlYQBl_2N/view?usp=sharing
  tom 2: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945. Tom 2_2008 [Siemaszko W. i E.]
  https://drive.google.com/file/d/1T0NN2N4t4eVGDklvxDdc9lZq2N705Y1C/view?usp=sharing H. Pająk, fragment jak żydo-bolszewicy parę lat wcześniej traktowali Słowian zwłaszcza na terenach obecnej Ukrainy
  Dziś mają od tego nowe technologie, wyszukajcie sobie – Haarp wojsko polskie Kotasińska

  https://www.wojsko-polskie.pl/awl/u/df/26/df267913-af99-4412-9f32-132a57a6ad65/9kotasinska.pdf punkt 4.

 • Najnowsze wiadomości.

  "Szef biura Zełenskiego oficjalnie ogłosił ofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy na Krym. Kijów zamierza rozpocząć kampanię wojskową w celu odebrania Krymu Rosji. O tym oświadczył szef gabinetu Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - Andrij Jermak" . Jest to wiadomość z rosyjskiego portalu.

  Ciekawe, czy to tylko "chciejstwo", czy też uzasadnione militarnie plany ?

  • Najnowsze wiadomości.#Playset

   Krym ma być zdobyty w grudniu,a do wiosny Rosjanie wyparci ze wszystkich ukraińskich (rdzennych) ziem . Jeżeli tak będzie, to chyba dobra wiadomość dla ciebie ? Ale mówić ,a zrobić to dwie różne sprawy.Czas pokaże.Mnie to ani ziębi ,ani grzeje ,bo nie kibicuję nikomu w tym konflikcie.

   • Najnowsze wiadomości.#Playset#Jwu

    Zaczynam powątpiewać w Twoją inteligencję, ponieważ /jako Polak/ jestem zdecydowanym przeciwnikiem banderlandu /z przyczyn oczywistych/ i życzę Rosji zwycięstwa, lecz "koszerny caruś" jest winien jej wszystkich dotychczasowych niepowodzeń, co tylko do niewielu dociera.

    • Najnowsze wiadomości.#Playset#Jwu#Playset

     A ja zaczynam powątpiewać w szczerość twoich komentarzy.Bo o inteligencji nie wspomnę ,by ci nie ubliżać.

    • Najnowsze wiadomości.#Playset#Jwu#Playset

     //jako Polak/ jestem zdecydowanym przeciwnikiem banderlandu /z przyczyn oczywistych/ /

     Zaiste "żelazna logika" zwłaszcza jeśli się zważy że największymi poplecznikami banderlandu są Żydzi.Zarówno ci będący obywatelami Izraela jak i ci żyjący w diasporze. Nie wspominając o ostentacyjnym wychodźstwie estradowych żydów z Rosji do Izraela po 24 lutego.
     Pozornie wydawałoby się to absurdalne a nawet nie możliwe.Ale tylko pozornie.
     Fenomen erupcji ciepłych uczuć wobec banderlandu wynika z genetycznej rusofobii z którą po 24 lutego nie trzeba już się kryć a nawet modnie się jest obnosić.
     Tak więc sam fakt bycie Polakiem nie jest gwarancją na nic a najmniej na to że nie jest się sympatykiem neo banderyzmu.

 • Bzdury Wojtasowe

  Jeden z przykładowych bzdur, nie odpowiadający rzeczywistości:
  " Czy Rosja przegrywa gospodarczo? Cały czas pojawiają się uwagi, że Rosji brakuje (braknie ) części do produkcji zbrojeniowej - zwłaszcza komponentów rakiet. To przejaw braku wiedzy, albo świadoma manipulacja. Jeśli Rosja używa np. mikrochipów w produkcji zaawansowanych systemów, to można być pewnym, że zakupiono ich tyle by wystarczyło na produkcję do końca świata i o dzień dłużej. W dziedzinach podstawowych zaopatrzenia społeczeństwa - Rosja jest samowystarczalna, chociaż mowa o potrzebach podstawowych."

  Ten wpis nie jest wart komentowania, tak jest pełen niewiedzy o sytuacji w Rosji , wspomnę tylko ,że wzrost gospodarczy Rosji jest na poziomie 1/3 średniego wzrostu na świecie, ubytek demograficzny w ostatnich 3 latach , to ponad 2 mln obywateli, ok. 60-65% zaopatrzenia w części wysokiej technologii pochodzi z importu itd. o dotychczasowych "sukcesach" w wojnie z Ukrainą nie ma mowy pomimo zaklinania rzeczywistości na NEon24. Nic nie wskazuje na to żeby dozbrajanie Ukrainy zmniejszało się - wręcz przeciwnie, będzie się zwiększać, a to oznacza dalsze trwanie wojny i wyczerpywanie Rosji. Kto tego nie rozumie, a widzi jedyne narzędzie w " generale mrozie", to po prosto szkoda czasu na dyskusję.

  • Bzdury Wojtasowe#stanislav

   Do tego wpisu trzeba koniecznie dodać ,że Rosja graniczy z Iranem ,Koreą Płn. i ma długą granicę z Chinami.Na front trafiają czołgi ,armato haubice ,wozy pancerne pomimo rosyjskiego zwiadu satelitarnego ,to nie chce mi się wierzyć ,by z Chin nie dotarły te komponenty ,które są akurat potrzebne ?

   • Bzdury Wojtasowe#stanislav#Jwu

    Chiny non stop zaopatrują rosyjskie zakłady zbrojeniowe w elektronikę, Rosjanie zamiennie oferują chińczykom silniki rakietowe

    • Bzdury Wojtasowe#stanislav#Jwu#Judasz

     Chińczycy mogą zawalić Rosjan swoją elektroniką, tylko by je wykorzystać, Rosja musi mieć fabryki, linie technologiczne, przeszkolonych pracowników
     Rosja oczywiście ma takie fabryki i zakłady, ale z mocami produkcyjnymi takimi jakie były potrzebne w czasie pokoju, tyle ile było potrzeba na poligonowe ćwiczenia.
     Czy Rosja już ma w użyciu swojej produkcji drony, szpiegowskie, zwiadowcze, bojowe?
     Czy dalej tylko z Iranu?

    • Bzdury Wojtasowe#stanislav#Jwu#Judasz

     Oświat "Chińczycy mogą zawalić Rosjan swoją elektroniką, tylko by je wykorzystać, Rosja musi mieć fabryki, linie technologiczne, przeszkolonych pracowników"

     W Rosji każdego roku kończy szkoły ponad 400 tysięcy inżynierów. W USA ponad 200 tysięcy.

    • Bzdury Wojtasowe#stanislav#Jwu#Judasz

     Chiny prowadzą wobec Rosji politykę służącą i wygodną Chinom. Jeśli ktoś interesuje się tematem to wie, że w czasie działań wojennych ZSRR w Afganistanie, to nikt inny a właśnie Chiny w dużo większej skali dostarczały uzbrojenia i szkoliły mudżahedinów niż USA.

  • Bzdury Wojtasowe#stanislav

   Zełenski lepiej by się zamknął po tych swoich szalonych kłamstwach na temat rakiety w Polsce!”
   Francuski polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego Florian Filippo zaapelował do prezydenta Ukrainy, aby przestał prosić o pieniądze z UE, bo wszystkie środki już się kończą.
   „Absolutnie nas na to nie stać, już tu jesteśmy w biedzie!” — napisał polityk na Twitterze.

   Kłamał?

   https://t.me/c/1603721721/15031

  • Bzdury Wojtasowe#stanislav

   Wiem, że musisz wykonywać swoją robotę. Ale rób to w sposób wskazujący na jakieś walory intelektualne i znajomość rzeczy

   • Bzdury Wojtasowe#stanislav#Krzysztof J. Wojtas

    Szanowny Wojtasie nie pretenduj do haniebnego miejsca w ścieku intelektualno-moralnym, w którym póki co Spirito gwiazdorzy. Opanuj się i poświęć więcej czasu lekturom, a mniej fantazjom, szczególnie w odniesieniu do Rosji.

 • Kto wygrywa? Ameryka wygrywa.

  Jak przypuszczam, dałem się poznać jako ten co to od dawna ,,niesłusznie” krytykuje Putina.
  Ostatnio jednak doszedłem do przeciwnego wniosku.
  Mianowicie, że Putin to najlepszy prezydent Rosji jaki mógł się przytrafić.
  A pardon, zapomniał bym dodać, …
  że najlepszy dla zapadnych partniorów.
  Bo czy może być ktokolwiek lepszy od niego, od Putina, który zrobił z Rosji wielką i tanią stację benzynową dla zachodu .
  Wielką i tanią bazę surowcową. Otworzył na oścież możliwość transferu wszelkiego rodzaju zysków.
  Dopuścił do granic Rosji NATO, dozwolił na przejęcie przez USA Ukrainy i jej banderyzację, a na koniec wplątał Rosję w wojnę w tak misterny sposób, że setkami i tysiącami giną młodzi ludzie po obu stronach frontu i końca tej wojny nie widać.
  Wojna będzie trwała tak długo, aż kamień na kamieniu nie zostanie, aż Ukraina zostanie doszczętnie zniszczona, Ukraina bądź co bądź ruski mir i ruski świat, a gdy już będzie bliska upadku, to ci prawdziwi wygrani usadowieni w Waszyngtonie i Londynie dopiero wówczas dadzą Ukraińcom prawdziwą dalekosiężną broń, by mogli w odwecie zaatakować miasta Rosji, w tym Moskwę, Petersburg i inne. I niech się wówczas Kreml zastanawia czy ma użyć przeciw Ukraińcom broń atomową czy też dalej wojować ale już jak równy z równym, aż do całkowitego i obustronnego zniszczenia.
  To są fakty i czarny scenariusz, ale jakże prawdopodobny.

  • Kto wygrywa? Ameryka wygrywa.#Oświat

   Marudzisz szukając dziury w całym.
   Pomyśl o tych 200 000 zmobilizowanych, a którzy nie trafili na front.
   Myślę, że rozwiązanie jest blisko.

   PS. Kiedy w USA pojawią się rozruchy?
   A kiedy na zachodzie Europy? Kto będzie płacił Ukrainie te 4 mld/miesięcznie? Gdzie się podzieje ludność cywilna?
   Podobno mają przeznaczać dla Ukraińców domy w okolicach Olsztyna, a miejscowych wysiedlać.

   • Kto wygrywa? Ameryka wygrywa.#Oświat#Krzysztof J. Wojtas

    ..."Kto będzie płacił Ukrainie te 4 mld/miesięcznie?"
    Polin
    ..."Gdzie się podzieje ludność cywilna?"
    Ujdzie do Polin
    "...Podobno mają przeznaczać dla Ukraińców domy w okolicach Olsztyna, a miejscowych wysiedlać."...
    No to tak będzie ....
    KST

    • Kto wygrywa? Ameryka wygrywa.#Oświat#Krzysztof J. Wojtas#KST

     Ameryka w dużej mierze została zbudowana przez tych którzy uciekali przed wojną i rewolucjami.
     Teraz my będziemy mieli okazję z tego skorzystać, a Ukrainiec to dobry pracownik, wysoko kwalifikowany.
     A Ukrainki, piękne, zdrowe i seksowne.

    • Kto wygrywa? Ameryka wygrywa.#Oświat#Krzysztof J. Wojtas#KST

     Biden póki co zawnioskował o 37 mld $, i zostało to w zasadzie przełknięte przez Kongres.

   • Kto wygrywa? Ameryka wygrywa.#Oświat#Krzysztof J. Wojtas

    W USA mają cholernie sprawną policję i Gwardię Narodową.
    Jeden dzwonek i wszyscy są pod bronią. Tam się nie cyckają, tylko od razu strzelają .

   • Kto wygrywa? Ameryka wygrywa.#Oświat#Krzysztof J. Wojtas

    Podobno mają przeznaczać dla Ukraińców domy w okolicach Olsztyna, a miejscowych wysiedlać....

    Nie ma problemu. Po teściach i ich przodkach obszarnikach zajmę 1000 ha czarnoziemu , majątek na Ukrainie

 • Generał Mróz

  Już wkroczył na Ukrainę.
  Ciekawe komu się da więcej we znaki, czy Ukraińcom, którzy są u siebie w domu, czy Rosjanom po drugiej stronie frontu, w szczerym polu?

 • *

  "Zaiste "żelazna logika" zwłaszcza jeśli się zważy że największymi poplecznikami banderlandu są Żydzi." [ikulalibal]

  Stwierdzenie powyżej jest oparte na tym co się w pozorach przedstawia, a nie na tym, co jest. A jest dokładnie odwrotnie.

  Tutaj krótkie fragmenty w ciekawym zbiorze faktów, dotyczących stosunków rosyjsko- izraelskich. Źródłem jest Wikipedia, a adres do "Israel-Russia relations" podaję pod cytatami:

  Setki tysięcy obywateli rosyjsko-izraelskich zamieszkuje w Izraelu. Podczas rosyjskich wyborów rosyjski rząd organizuje lokale wyborcze w izraelskich miastach, jak również w mniejszych miejscowościach, aby umożliwić obywatelom rosyjskim mieszkającym w Izraelu oddanie głosu. Podczas rosyjskich wyborów prezydenckich w 2012 roku, setki tysięcy Rosjan-Izraelczyków mogło oddać swój głos w Izraelu.[163]

  W 2018 roku podczas wyborów prezydenckich Władimir Putin był najpopularniejszym kandydatem pośród rosyjskich wyborców izraelskich, uzyskując 72,62% głosów w Izraelu, dopiero na drugim miejscu znalazła się Ksenia Sobczak z 13,42%.[164]

  Moskwa posiada największą społeczność izraelskich emigrantów na świecie, z 80 000 izraelskich obywateli mieszkających w mieście od 2014 roku, prawie wszyscy z nich są rodzimymi użytkownikami języka rosyjskiego.[170][171] Wiele izraelskich wydarzeń kulturalnych jest organizowanych dla tej społeczności, a wielu jej członków zamieszkuje przez część roku w Izraelu. Dla zaspokojenia potrzeb społeczności izraelskiej izraelskie centra kulturalne znajdują się w Moskwie, Sankt Petersburgu, Nowosybirsku i Jekaterynburgu.[172]

  Zorganizowane jest 60 lotów tygodniowo między Tel Awiwem a Moskwą.[170]

  Od 2014 roku Rosja stała się największym dostawcą ropy naftowej do Izraela (obok Kazachstanu i Azerbejdżanu).[187] Od 2016 roku Rosja była głównym dostawcą ropy naftowej do Izraela.[188]

  Izrael planuje zawarcie umowy o wolnym handlu z Rosją. Unia Celna mająca zrzeszać Białoruś, Kazachstan, Rosję i Izrael powołała komisję badawczą w celu zbadania perspektyw dla utworzenia strefy wolnego handlu – poinformowała Euroazjatycka Komisja Gospodarcza (EWC –jedyny stały organ regulacyjny Unii Celnej). w marcu 2014.[190]

  Rosja i Izrael zgodziły się na zainstalowanie bezpośredniej zaszyfrowanej sieci komunikacyjnej, aby umożliwić komunikację między prezydentem Rosji a premierem Izraela. Jeden z analityków stwierdza: „Rosja czuje się bardzo blisko izraelskiego przywództwa… Rosjanie chcą prowadzić rozmowy z Izraelem bez podsłuchiwania”.[191]

  https://en.wikipedia.org/wiki/Israel%E2%80%93Russia_relations

  Nie umknęło mojej uwadze jak często w dramatycznym rozwoju stosunków izraelsko-rosyjskich ten przełomowy rok 2014 się powtarza. Bardzo ładnie się w to wpisuje izraelski i rosyjski polityczny i propagandowy atak na Polskę.

  • *#AgnieszkaS

   Po co tyle wysiłku.
   Wszak moje stwierdzenie tyczyło Żydów jako etnosu w związku z czym relacje Izrael-Rosja nie mają tu nic do rzeczy.
   Poparcie części obywateli Izraela dla neo banderyzmu stawia tamtejsze władze w trudnej sytuacji rozdarcia między wspomnianą grupą a tą częścią tamtejszego społeczeństwa które jest zdecydowanie wrogo nastawiona względem ideologii kijowskiego reżimu.
   W 2022 roku po raz pierwszy w Izraelu nie odbyły się tradycyjne obchody dnia zwycięstwa i to o czymś mówi.

 • stanislav //Jeśli ktoś interesuje się tematem to wie, że w czasie działań wojennych ZSRR w Afganistanie,

  to nikt inny a właśnie Chiny w dużo większej skali dostarczały uzbrojenia i szkoliły mudżahedinów niż USA. //

  No i co z tego
  Za to wczesny ZSRR stworzył Chinom do dziś aktualny problem o nazwie "Ujgurzy" .
  To historia która niesie rozmaite doświadczenia z których mądrzy ludzie wyciągają wnioski.

  • stanislav //Jeśli ktoś interesuje się tematem to wie, że w czasie działań wojennych ZSRR w Afganistanie,#ikulalibal

   Dokładnie.A wcześniej ,o tym trzeba koniecznie wspomnieć brali czynny udział w wojnie koreańskiej ,później wraz z ZSRR dozbrajali Wietnam.

   • stanislav //Jeśli ktoś interesuje się tematem to wie, że w czasie działań wojennych ZSRR w Afganistanie,#ikulalibal#Jwu

    Chiny nie są przyjacielem Wietnamu i wzajemnie. Oba kraje ostro współzawodniczą między sobą.

 • Chiny, USA a sprawa rosyjska

  Czy istnieje "przyjaźń" w relacjach międzynarodowych?
  Im szybciej oczyścimy nasze umysły z nieprecyzyjnych pojęć, tym szybciej będziemy mogli myśleć logicznie o sprawach politycznych.

  Rosja Chiny- tymczasowy sojusz, a na pewno nie "wieczysty".
  Moim zdaniem stabilność BRICS=owi zapewniają India a nie armia rosyjska.

  Ciekawy artykuł:
  "Film promocyjny rosyjskiej obrony pokazuje samolot wojskowy wysadzający w powietrze chiński okręt wojenny"
  https://www.theepochtimes.com/russian-defense-promotional-film-shows-military-plane-blowing-up-chinese-warship_4871367.html

  Przypadek czy kontrolowany przeciek?

  • Chiny, USA a sprawa rosyjska#Zbigniew Jacniacki

   W którym roku powstał ten film ?

 • Ocena propagitki - w punkt;

  Ostatni akapit wymaga jednak pewnego dopowiedzenia. A o co? A o to, co kiedyś sami Rosjanie mówili o sobie w ramach żartu.
  Lekcja geografii, nauczycielka pyta
  - Wowoczka, z kim graniczy Rosja?
  - Z tym , z kim chce!
  - A z kim chce?
  - Z nikim!
  Rosyjskie modus operandi jest takie, że czego byśmy nie zrobili, to dla nich i tak będzie źle. Sedno w tym, by nie podkładać się samemu, żeby otwarcie i wprost nie dawać im pretekstów do łap.

  • Ocena propagitki - w punkt;#bez kropki

   A z kim chcę graniczyć USA?

   • Ocena propagitki - w punkt;#bez kropki#Krzysztof J. Wojtas

    USA ma inną "optykę". USA walczy o wolność i demokrację (czyt. o ropę i inne takie). :) DLa USA to nie granice są problemem.

    • Ocena propagitki - w punkt;#bez kropki#Krzysztof J. Wojtas#bez kropki

     Komentarz, dla kol. Wojtasa do tekstu: WYBUCH W PRZEWODOWO? To Nasi Najlepsi Sojusznicy AMRYKANIE (i ANGLICY?)

     Kol Wojtas, komentując ewidentny "false flag" prowokacji 15 bm. w Przewodowie, prowokacji, która pozbawiła życia DWOCH POLSKICH pracowników tamtejszego, należącego do OBCEGO KAPITAŁU przedsiębiorstwa Agrocorp, zapytuje się RETORYCZNIE:

     //Jak widać cała hutzpa była przygotowaną prowokacja. ( ... ) Gdyby nie decyzja Bidena. byłaby już III WŚ. W zasadzie - chyba już by nas nie było. (...) Od kogo, jak od kogo, ale od osoby o tak szerokich koneksjach itd,... spodziewałem się raczej rozprawy o przyczynach tego, że AKCJA NIE WYSZŁA//

     A mnie, jak to zauważył celnie mój kolega JKW, "osobie mającej koneksje i znającej języki" się jakoś wydaje, że właśnie to rzeczone "false flag" miało ZA ZADNIE osiągnąć rezultat, wskazany przez Wojtasa:

     Po prostu WYGENEROWAĆ, drugiego NUDNEGO dnia spotkania G20 na wyspie Bali w Indonezji, ogólne ODETCHNIĘCIE UCZESTNIKÓW i jednocześnie ich PODZIW DLA PREZYDENTA BIDENA, który swą MĘSKA DECYZJĄ URATOWAŁ ŚWIAT (w tym uczestników spotkania G20) OD ZAGROŻENIA TRZECIA WOJNĄ ŚWIATOWĄ!

     A jednocześnie to "false flag" potwierdziło opinię BANDEROPITEKÓW u władzy nie tylko w PL, ale także w Estonii, Łotwie, Litwie, a nawet i w Czechach, że TERORYSTYCZNA ROSJA tak czy tak JEST ODPOWIEDZIALNA za tragedię 2 pracowników post-PGR w Przewodowie. Oraz przekonanie że te, postkomunistyczne państewka - z Polską na CZELE - MUSZA MIEĆ SPRAWNĄ OBRONE P-LOT. A NIEMCY nawet pospieszyły, z ewidentnie komercyjną propozycją, że im tę POTRZEBĘ ZASPOKOJĄ.

     I co, nie był to ewidentny KOMERCYJNO-POLITYCZNY Succes Story niedawnego "false flag" w Przewodowie?

     A przy okazji to i zełeńskiemu et consortes PAN ŚWIATA utarł troche zbyt wysoko podnoszonego NOSA.