Po zniszczeniu Nord Stream

Interesujące mogą być reakcje stron zainteresowanych skutkami tego wydarzenia.

 

W tym przypadku - najbardziej wskazane zdarzenia będą mieć wpływ na Niemcy; one będą najbardziej dotknięte skutkami i to zarówno gospodarczymi jak i społecznymi.

Tłumaczyć zależności - chyba nie ma sensu, są zbyt oczywiste dla każdego, kto chociaż trochę interesuje się sytuacją. 

Obecnie, wobec wskazanych zdarzeń, Niemcy nie muszą od razu mieć problemów z ogrzewaniem. Po prostu całe dostępne zapasy zostaną skierowane na ten cel - kosztem przemysłu. Do tego dochodzi opcja przesyłu gazu Jamałem i poprzez Ukrainę.

Tyle, że tworzy to zależność od Polski - konieczne są stosowne naciski, bądź ustępstwa w sprawie "praworządności".

Znacznie bardziej skomplikowana jest sytuacja ukraińska. Tu każde przedłużanie i zaognianie konfliktu jest zagrożeniem. I wbrew propagandzie, gdyby nastąpiło zwycięstwo Ukrainy, to tylko pogorszyłoby sytuację. No, chyba, że Rosja rozpadłaby się całkowicie i zarządzali by pozostałościami rezydenci Zachodu.

To nie jest wyobrażalne - po upadku Putina prawdopodobnie do władzy doszedł by ktoś znacznie mniej zrównoważony, co skończyłoby się totalną katastrofą.

Taka opcja jest z pewnością brana pod uwagę przez pragmatycznych Niemców.

Zatem pozostaje opcja szybkiego skłonienia Zełeńskiego do ustępstw. Czyli - żegnajcie Leopardy i inne sprzęty niemieckiej produkcji. Raczej należy się liczyć z tym, że Niemcy nie tylko sami nic nie wyślą, ale będą starali się blokować wszelką pomoc Ukrainie.

USA obiecują sprzęt, ale dopiero po jego wyprodukowaniu. No i ta kasa z UE na płatności pensji urzędniczych - raczej Zełeński nic nie dostanie.

Wobec braków w zaopatrzeniu należy się liczyć z napływem migrantów do Polski - bo obecnie to raczej nie uchodźcy, a migranci przyjeżdżający po zasiłki. A polskie możliwości zostały wyczerpane - dalsze świadczenia na tak dużą skalę mogą już być przyczyną zaburzeń społecznych.

Czy te przewidywania się ziszczą? Trudno o jednoznaczną ocenę, ale niewątpliwie rozwiązanie nastąpi szybko. Pewnie jeszcze w październiku i to przed wprowadzeniem do walki rosyjskich poborowych.

Ale - może się mylę.

Krzysztof J. Wojtas

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

4.16

liczba ocen: 19

 • Wolność

  Jakoś mi ich nie szkoda. Tutaj jeden półtrup niemiecki ma chatę 300m2 i dla niego jednego się taką powierzchnię ogrzewa.

 • Pesymista to optymista dobrze poinformowany

  Ja obstawiam inaczej. Niemcy pokornie zaczną brać gaz przez gazociąg Yamał, który oczywiście nie zostanie wysadzony przez Putina. Jest jeszcze ta ukraińska rura, też nią pójdzie gaz. Następnie ochoczo wyskoczą z kasy dla Ukrainy oraz zaczną wysyłać na Ukrainę wszelką możliwą broń. Jak nie będą mieli to dokupią za granicą.
  Wojna będzie trwała dalej aż, któraś strona się załamie.
  Flaszka Belugi albo Ararat 20-letni. No może bez przesady, 10 letni.

  • Pesymista to optymista dobrze poinformowany#Vladimír Vašek

   Niespójne to jakoś, ale flaszkę chętnie przyjmę. Niech będzie i ta 10 - letnia.

   • Pesymista to optymista dobrze poinformowany#Vladimír Vašek#Krzysztof J. Wojtas

    Spoko, liczę na wzajemność. Upomnę się. ;)
    P.S. O ile pod koniec tej wojny będziemy jeszcze na tym świecie a nie na jakimś lepszym.

   • Pesymista to optymista dobrze poinformowany#Vladimír Vašek#Krzysztof J. Wojtas

    O już pierwsza niemiecka jaskółka - tytuł ze Sputnika (który mi się jakimś cudem otworzył):
    "Niemcy pomogą Kiszyniowowi w zakupie wojskowych dronów, a także innego sprzętu wojskowego dla mołdawskiej armii narodowej – powiedziała w sobotę na briefingu minister obrony Niemiec Christine Lambrecht."
    Jak na razie 100(gram) do 0 dla mnie. :D

    • Pesymista to optymista dobrze poinformowany#Vladimír Vašek#Krzysztof J. Wojtas#Vladimír Vašek

     Coś niespójna ta Pana logika.Niemcy zaczną zbroić Ukrainę ,Mołdawię ,a Putin w ramach rewanżu będzie im słał gaz i to w ilościach jakie sobie zażyczą ? No chyba ,że Wołodia to typ masochisty i im bardziej mu dopierd.lą to tym więcej gazu dostaną ?

   • Pesymista to optymista dobrze poinformowany#Vladimír Vašek#Krzysztof J. Wojtas

    I druga niemiecka jaskółka z 30 września:
    "Departament Obrony USA przygotowuje się do zorganizowania w Niemczech centrum dowodzenia, które będzie monitorować i zarządzać wsparciem dla Ukrainy ze strony władz USA oraz sojuszników z UE i NATO – poinformował "New York Times", powołując się na źródła w kręgach wojskowych i rządowych."

    Najbardziej interesujące jest, że ameryka nie chce tego centrum zbudować w Polsce, czyli u swojego najwierniejszego wasala. Czyżby jakieś ryzyko było?

  • Pesymista to optymista dobrze poinformowany#Vladimír Vašek

   Proszę zwrócić uwagę na gazociąg ''drużba'' którym jest przesyłany gaz poprzez tereny ukrainy , Słowacji ( odnoga na Węgry) , Czech do Niemiec ... jego ''siła'' to 175 miliardów metrów sześciennych rocznie ... Niemcom gazu nie zabraknie ... cały czas nadwyżki oddają/odsprzedają Austrii ... to o co w tej łamigłówce chodzi ?

   • Pesymista to optymista dobrze poinformowany#Vladimír Vašek#Stanisław Szafert

    Moim zdaniem proste. Chodzi o to żeby gaz z Rosji do Niemiec szedł przez terytoria kontrolowane przez USA. Po pierwsze jest element szantażu a po drugie kasa za tranzyt dla amerykańskich wasali.

   • Pesymista to optymista dobrze poinformowany#Vladimír Vašek#Stanisław Szafert

    Gazprom poinformował o wstrzymaniu tranzytu gazu przez Austrię. Od soboty nie ma również dostaw gazu z Rosji do Włoch ogłosił włoski koncern ENI, jego odbiorca.

  • Pesymista to optymista dobrze poinformowany#Vladimír Vašek

   "Następnie ochoczo wyskoczą z kasy dla Ukrainy,oraz zaczną wysyłać..........................................................."Przyznam ,że miałoby to logikę ,gdyby ten gaz pochodził z pól gazowych bliskiego nam narodu ,a nie od ruskich.

  • Pesymista to optymista dobrze poinformowany#Vladimír Vašek

   Gaz przez Ukrainę płynie cały czas w łącznej objętości 40 mld m sześciennych w skali roku. Płynie też gaz przez turecki potok w obj. bodajże 38 mld m sześciennych.

 • @wojtas

  Niemcy nie muszą od razu mieć problemów z ogrzewaniem. Po prostu całe dostępne zapasy zostaną skierowane na ten cel - kosztem przemysłu. Do tego dochodzi opcja przesyłu gazu Jamałem i poprzez Ukrainę.
  -----------------------------------
  Np w przemyśle szklanym nie można wygasić paleniska. Gaz musi być, inaczej trzeba piec budować od nowa. Oficjalna wersja Zielonych o pierwszeństwie obywateli przed przemysłem nie jest prawdziwa. Dużo zakładów już pada, dużo upadnie, natomiast wielkie zakłady są chronione. Obywatele mają proste rozwiązanie: nie palić. Mając koszty gazu 300 Euro/miesiąc w roku 2021 teraz muszą płacić za gaz 7000 do 10000 Euro / miesiąc. Tego wzrostu nie wytrzymują ani firmy ani osoby prywatne.

  • @wojtas#adevo

   A nie czasami 700 do 1000 euro?

   • @wojtas#adevo#zadziwiony

    300 Euro przy cenie gazu 10 Euro za Megawattgodzinę (MWh) wychodzi 30 MWh
    Dzisiaj cena gazu waha się pomiędzy 300 € a 178 € (wczoraj). Wziąłem w przykładzie 300 € za 1 MWh. 30 razy 300 € jest 9000 € na miesiąc.
    https://www.handelsblatt.com/unternehmen/energie/gaspreisentwicklung-2022-gaspreise-bewegen-sich-aktuell-weiter-auf-historischer-hoehe/28682942.html

 • "Po zniszczeniu Nord Stream"

  -------------------------
  Moim zdaniem - wysadzono te rurociągi także po to - aby spuścić powietrze z zachodnich społeczeństw i w ten sposób zniechęcić ich do nacisków na swoje rządy w rożnej formie.
  Wniosek?
  Gwałtowne obniżenie tzw. stopy życiowej ludziom - musi wyglądać jakby nastąpiło to z tzw. przyczyn obiektywnych.

 • Wyjdzie na to, że nas zmuszą

  do otwarcia Jamału.
  Ależ byłaby heca!:) Nie chcem ale muszem. Bo gopodarka BRD jak się sypnie to Euro będzie po 20zł, tak Polska jest uzależniona od gospodarki Niemieckiej. Bo inaczej u nas bezrobocie jak w XIX wieku. A i w BRD roboty nie będzie...

 • Wolne Media na zachodzie pisza oficjalnie

  USA/GB/PL byly zaangazowane w atak terrorystyczny na dwa rurociagi. To akt do wywolania wojny. Nic dziwnego polski rzad siedzi na walizkach

 • .........

  Tam na NS1,2 są zawory 102-tonowe i chyba cztery ale tylko na lądzie w Rosji i Szkopach, bo czegoś takiego nie ma jak zainstalować a potem serwisować na dnie morza jakiegoś.

  https://www.nord-stream.com/press-info/press-releases/worlds-heaviest-gate-valves-arrive-in-greifswald-for-nord-stream-pipeline-227/
  W powyższym linku jest cała historia tych zaworów – oni mieli szalone problemy z przewiezieniem ich z Chin a potem portu do celu a co tu dopiero mówić o instalacji czegoś tak wielkiego na dnie morza. Takiej sztuki mogliby dokonać tylko starożytni Ukraińcy którzy zbudowali piramidy…A poza tym po co naprawiać rurę kiedy Amerykanie lub nurek z miną może rozjebać to ponownie? Niemiec ma nie mieć gazu i to jest słuszna koncepcja.

  • .........#kula Lis 70

   Dokładnie.Jak to już raz zrobiono, to tego typu sabotaże mogą się stać nagminne.

 • Co zrobią Niemcy jeśli śledztwo dot. wysadzenia rur wykaże że kowboje mięli w tym udział?

  Skrajną wersją jest wystąpienie Niemiec z NATO, za nimi podążą Włochy i być może Francja.
  Najwięcej te kraje straciły na kompletnym przerwaniu dostaw gazu.

  • Co zrobią Niemcy jeśli śledztwo dot. wysadzenia rur wykaże że kowboje mięli w tym udział?#Judasz

   Akurat Niemcy i Włochy to są ostatnie kraje ,które mogą zadecydować o tym czy opuścić sojusz ,czy nie. Dla przypomnienia, to były dwa największe kraje koalicji hitlerowskiej w Europie.

 • To będzie klapa - znowu

  Polska, mając takich polityków, jakich ma, nie wykorzysta tej sytuacji, jak zwykle.

 • Atak na NS1 i 2 do dramat dla Polski

  Po zniszczeniu NS1/2 Niemcy już nie mają jak czerpać taniej energii z Rosji.
  Teraz na przeszkodzie stoi Banderland i Polska solidaruchów które będą blokować współpracę.

  Niemcy podobno po cichy dogadywały się z Rosją na temat NS1 i 2.
  Atak terrorystyczny na rurociągi zniszczył bazę techniczną dogadania się.
  Pozostaje naprawić gazociągi (ryzyko kolejnego ataku)
  albo przebić się siła do Rosji przez Polskę solidaruchów i Ukrainę a to oznacza rozpad NATO i zerwanie się Europy z postronka USA.
  Nie ma innych opcji.

  Co czują Niemcy którzy po cichu dogadywali się z Rosją a którym globalni terroryści tak brutalni przewali możliwości dogadania się ?
  Niemcom globalni terroryści odebrali bezpieczeństwo, poduszkę ratunkową...krótko mówiąc wzięli Niemców za mordę, skrócili smycz....
  Teraz już nie da się mówić o Niemiecko-amerykańskim partnerstwie.
  Teraz już wiadomo kto rządzi a kto jest okupowany i trzymany krótko za mordę.
  Czy Niemcy to zniosą ?.. Czy poproszą globalnego bandytę o "won z Niemiec".
  a potem albo odbudują NS1/2 albo przebiją się do gazu w Rosji przez Polskę i Banderland.

  To całkiem realne konsekwencje polityko globalnych bandytów i solidaruchów.