O zbrojeniach

Nastąpiło gwałtowne dozbrajanie polskiej armii: czy są racjonalne powody to uzasadniające?

 

W zasadzie jest tylko jedna narracja: musimy się zbroić, aby móc się obronić przed agresją rosyjską. Czy jest to w pełni uzasadnione i racjonalne?

 

Pierwsze pytanie dotyczy zagrożenia ze strony Rosji.

Nie powinno być co do tego wątpliwości. Czy z przyjaznym uśmiechem, czy z pomrukiwaniami - rosyjski niedźwiedź nie jest i raczej nie będzie Polsce przyjazny. Chociaż odrobina miodu w stosunkach mogłaby relacje uczynić mniej napastliwymi;-)))

Ale czy obecnie Rosja stanowi zagrożenie?

Tu są wątpliwości. Starcie na Ukrainie wyczerpało i dalej wyczerpuje możliwości rosyjskie. Zużyto znaczne ilości sprzętu i amunicji, a bieżąca produkcja ledwie starcza na aktywność. Czyli potrzeba czasu na odtworzenie zdolności bojowych.

Co prawda - wyzbyliśmy się posiadanego uzbrojenia, ale też można mówić, że w najbliższym czasie (2 - 3 lata), taki atak byłby raczej niemożliwy, już nie rozważając jego zasadności. O ile bowiem Ukraina - jej wschodnie połacie w obecnych granicach leżą blisko Moskwy, a umieszczone tam rakiety mogłyby osiągnąć cel w ciągu kilku - kilkunastu minut, to takie zagrożenie ze strony Polski nie występuje - Polska leży znacznie dalej od rosyjskich centrów decyzyjnych, a Rosjanie są pragmatyczni.

Jakie byłyby zyski z zajęcia Polski? Nie bardzo to widzę. Do tego doszłaby niechęć ludności, a i WOT miałby się czym wykazać - bo można sądzić, że powstają zamaskowane składy broni i amunicji na tę okazję przeznaczone.

Wszystko zaś przy ograniczonych zasobach ludzkich. Przecież Rosjan jest ok. 130 mln. I tu jest kwestia Ukrainy. Przejęcie Ukrainy z jej zasobami ludzkimi, gdyby Rosja dogadała się z Ukrainą byłoby faktycznym zagrożeniem. Tu jest jeden wniosek - nie ma sensu popierania Zełeńskiego, bo jeśli ten reżim upadnie, a chyba tak będzie, to może być negatywna reakcja Ukraińców ze wschodu i centrum, do Polaków,  jako tych, którzy podjudzali do wykrwawiania się Ukraińców w walce z Rosjanami.

 

Obecna retoryka polskich władz i sprowadzanie obcych wojsk na polskie terytorium - nie jest wynikiem zagrożenia, a raczej wywierania nacisku na Rosję stwarzając jej właśnie takie zagrożenie. Można sądzić, że celem jest wyczerpanie możliwości obronnych Rosji i doprowadzenie do zapaści gospodarczej.

Problem tylko w tym, czy straty ponoszone przez Zachód nie są większe niż Rosji.

 

Podsumowując. 

Polskie potrząsanie szabelką zbrojeń, gdy stan gotowości do odparcia inwazji może być osiągnięty za najwcześniej trzy lata, jest uzasadniony możliwością ataku ze wschodu, ale tylko przy połączeniu sił rosyjskich i ukraińskich.

Taka opcja jest możliwa, chociaż mało prawdopodobna.

 

Pozostaje szukać innych przyczyn tak radykalnego zwrotu w kierunku zbrojeń. Tym bardziej, że jesteśmy na pograniczu kryzysu, silnej inflacji i szeregu innych zagrożeń z brakami w energetyce, ale i zagrożeniem żywnościowym. Czy zbrojenia i to poprzez zakup na rynkach obcych są w tej sytuacji uzasadnione? Pytanie do władz: na jakich założeniach opierają swe decyzje?

Zdroworozsądkowe myślenie wskazywałoby, że pierwszoplanowe powinny być inwestycje w infrastrukturę i przemysł terenowy pozwalające na zabezpieczenie najprostszych potrzeb społeczeństw w obliczu zbliżającego się światowego kryzysu.

 

Do tego dochodzi sprawa rodzaju uzbrojenia. Przecież czołgi i lekkie samoloty są bronią ofensywną, a mamy ich mieć ponad 1000 - 800 koreańskich, a będą jeszcze Abramsy i Leopardy. Wyrzutnie HIMARS, armatohaubice itd. Dziwna struktura jak na obronność.

 

Można by wnioskować, że tworzona jest siła uderzeniowa zdolna do pokonania armii rosyjskiej. Albo działania ofensywne na innych kierunkach. Jakich?

 

Podsumowując.

Bez zastanowienia się nad zagrożeniami innymi niż ze strony Rosji podjęty wysiłek zbrojeniowy wydaje się być nieracjonalnym. Aby się nad tym zastanowić - chętnie zapoznam się z opiniami innych. Może będą jakieś sugestie: w jakich warunkach zamierzone zbrojenia należy uznać za racjonalne? Bo na pewno nie obecna sytuacja i przewidywalny jej rozwój. Czy nasze władze wiedzą o czymś, o czym nie wie społeczeństwo?

Krzysztof J. Wojtas

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

3.5

liczba ocen: 22

 • all

  A ja bym chciał usłyszeć choćby jeden powód, dla którego Rosja miałaby napadać na Polskę.
  Tylko taki poważny, a nie w stylu : "Bo w 1612 okupowaliśmy Kreml"...

  • all#SZS

   A kto ten powód ma wyłuszczyć?
   Tylko Zawisza Niebieski może nas oświecić, bo ja nie mam takiej opcji.

  • all#SZS

   Bo w 1612 okupowaliśmy Kreml"...

   Właśnie dla tego, by nie było powtórki.
   A po wtóre, jak wszyscy doskonale wiedzą
   ( na wschodzie szczególnie)
   –Kura nie ptica, Polsza nie zagranica.
   I na koniec, aby Polakom przypomnieć, że ostatnim królem Polski był ruski car, a obecny Kreml ma związku z tym wszelkie prawa i obowiązki.
   No a poza tym, to kto ten kraj zwany polska wyzwolił spod okupacji niemieckiej?
   A jaka ropa byłaby tania i gaz.
   Amerykanców byśmy się pozbyli i 447 nie płacili.
   (Ostatnim, który się tytułował królem Polski był car rosyjski Mikołaj II, a z kolei Mikołaj I był ostatnim, który koronował się na polskiego króla. )
   A poza tym czy Putin byłby gorszy od Dudy?

   • all#SZS#Oświat

    Przeginasz Oświacie.
    Króla Polski może wybrać tylko Wolna Elekcja; każde inne rozwiązanie nie daje takich uprawnień.

   • all#SZS#Oświat

    //Bo w 1612 okupowaliśmy Kreml"...
    Właśnie dla tego, by nie było powtórki.//
    Acha... Więc Putin boi się Kaczyńskiego na Kremlu? Pan czasami czyta co napisze ? I czy Pan to rozumie ?

    //Kura nie ptica, Polsza nie zagranica.//
    Powiedzenie przypisywane Carowi Aleksandrowi II (Курица не птица, Польша не заграница).
    Ale to do ciężkiej cholery było 200 lat temu. Mnie nie interesują stosunki polsko-rosyjskie 400, 200 a nawet 100 lat temu, bo ja je znam, i mają się one nijak do dzisiejszej rzeczywistości. Przynajmniej dla ludzi racjonalnych.
    Żyjemy w XXI wieku, Skoro zabiera Pan głos, to niechże będzie on merytoryczny, a nie bredzeniem o zamierzchłej przeszłości, cenach gazu i ropy i Ustawie 447.
    Bądźmy poważni....

    • all#SZS#Oświat#SZS

     Bądźmy poważni....

     a niby czemu?

    • all#SZS#Oświat#SZS

     Oj tam, oj tam.
     Toż w 1612 na Kremlu czekano na syna Zygmunta III desygnowanego na cara . I się nie doczekano.
     Analogia chyba nie może być brana pod uwagę, bo JK nie ma dzieci. Zatem - byłoby to czekanie do us... śmierci.

     Szukamy innych opcji.

    • all#SZS#Oświat#SZS

     Ustawa 447 autoryzowana przez Trumpa nie jest już "zamierzchłą", jest realizowana cały czas, a że gawiedź nic o tym nie wie....to fakt -w TVN i TV Kura nic na ten temat.

    • all#SZS#Oświat#SZS

     Rosja carska skonczyla sie w 1917r , kiedy zydostwo przejelo wladze w Rosji w wyniku wywolanej przez zydow rewolucji za pieniadze zydowskich bankierow.
     Ale to ZSRR jest spadkobierca carskiej Rosji , a spadkobierca po ZSRR jest obecny ZSRR"bis" , ktory powstal na bazie ZSRR i zostal nazwany "Rosja" na podobienstwo carskiej Rosji.
     Wiec jesli przyjmiemy taki warunek to dzisiejsza "Rosja" w dalszym ciagu stosuje podobne zasady jak w cywilizacji turanskiej , zwazywszy na fakt, ze carska Rosja prowadzila podboje krajow i narodow osciennych, ktore nie byly rosyjskie i narzucila im swoj dyktat oraz poddala rusyfikacji.
     To samo spotkalo RON i gdyby nie I w.s. , w ktorej wrogie sobie sily doprowadzily siebie do wielkiego wyniszczenia i strat to nie byloby mozliwosci dla krajow podbitych przez Rosje do odzyskania niepodlosci i wolnosci - analogicznie bylo w przypadku cesarstwa austriackiego.

     Zatem bez przypomnienia historii ubieglych wiekow , co jest wprowadzeniem do tematu, dyskutowanie o wspolczesnych stosunkach miedzy Polska a ZSRR"bis" (twor powstaly w 1991r po rozpadzie ZSRR) z pominieciem carskiej Rosji, w dalszym ciagu bedzie dotyczyc spraw przeszlych, poniewaz Rosja carska stala sie NIEPRAWNYM WLASCICIELEM ZIEM RON i analogicznie jest w przypadku ZSRR, ktory NIEPRAWNIE ZAJAL ZIEMSKIE WSCHODNIE II RP.
     Logiczne ?
     Zatem nie wybierajcie sobie warunkow dyskusji rosyjski/sowiecki towarzyszu "SZS" , poniewaz tu nie da sie oddzielic wydarzen przeszlych od terazniejszych, poniewaz laczy je MENTALNOSC TURANSKA (mongolska i azjatycka) bylych wladcow Rosji i obecnych przywodcow ZSRR"bis" ("Rosji").
     Gdyby bylo inaczej to Putin musialby oddac ziemie zagrabione innym narodom przez carow Rosji i ziemie zagrabione przez ZSRR.
     Panimajetie towariszcz ?

     Z kolei towarzysz "Oswiat" jak zwykle majaczy, ale i on tez ma prawo wypowiedziec sie na forum bez wzgledu na swoje poglady.

   • all#SZS#Oświat

    'No a poza tym, to kto ten kraj zwany polska wyzwolił spod okupacji niemieckiej?'

    to nie idzie w poczet zaslug wyzwolenie ktore daje zniewolenie to oxymoron.

    • all#SZS#Oświat#Ines

     Teraz lepiej pod butem berlińsko - brukselskim?

     Polski nie stać na niezależność jak 99% innych krajów na świecie.

    • all#SZS#Oświat#Ines

     Ale gdyby to "wyzwolenie-zniewolenie" nie nastąpiło, to byśmy jetz Deutsch geschrieben. No chyba ,że znam inną historię i dlatego się mylę ?

    • all#SZS#Oświat#Ines

     Mógłbyś uzasadnić -w jaki sposób poczułeś się "zniewolony" po oswobodzeniu Polski z okupacji niemieckiej przez Rosjan?

    • all#SZS#Oświat#Ines

     Dokladnie TAK jak napisales.
     Ale specjalisci od zaklamywania historii Polski o bolszewickich i lewackich przekonaniach lub ewentualnie agenci Moskwy, bez przerwy wmawiaja Polakow, ze Polska zostala wyzwolona i na tym konczy sie ich propaganda.
     Nastepnie przechodza do tematu odbudowywania Polski po 1945r i kto nie zna historii Polski to kupi ich bolszewicki i lewacki kit propagandowy.

     To jest wlasnie dowod jak PERFIDNIE ZAKLAMUJA HISTORIE POLSKI, poniewaz wycinaja z historii Polski ZBRODNIE ZSRR NA POLAKACH I RABUNEK POLSKI PRZEZ ZSRR oraz ciagnaca sie od 1945r OKUPACJE POLSKI PRZEZ ZSRR , w ktorej wspolrzadza ich AGENCI MOSKIEWSCY z PKWN i PZPR - powstale na bazie: KPP, PPR i ZPP, ktore byly zlozone glownie z Zydow.
     W ten sposob wytwarzaja BIALE PLAMY w historii Polski i propaguja PROPAGANDE Z CZASOW PRL, ktora przesiakly ich lewackie mozgi.

  • all#SZS

   Zanim Polacy znalezli sie w Moskwie w 1612r to okolo 150 lat wczesniej car Rosji Iwan IV "grozny" (bo pierdolniety umyslowo z rodu Waregow ze Skandynawii - nie byl Slowianinem) napadl na Inflanty i dostal wpierdol od krola RON (Rzeczpospolita Obojga Narodow) Stefana Batorego.
   Jak podszkolisz sie z historii Polski to zrozumiesz, ze Rosja (cywilizacja turanska - mongolska i azjatycka) nie potrzebuje powodu do napasci na kraj oscienny, poniewaz maja to zakodowane w psychice, analogicznie jak Niemcy (cywilizacja bizantyjska) i ZYDOSTWO (cywilizacja zydowska - talmudyczna).
   Wszystkie 3 wrogie Polsce cywilizacje zawsze stanowily zagrozenie dla Polski i dowodzi tego HISTORIA POLSKI.

 • Starcie na Ukrainie wyczerpało i dalej wyczerpuje możliwości rosyjskie.

  Tego nie wiem, raczej nie wypowiadałbym się na temat "możliwości" Rosji bo ich nie znam. Rosja nie wysłała nawet 1/4 swojej armii i sprzętu na Ukrainę. Odnoszę wrażenie że taktyka Rosji ma na celu wyczerpanie Zachodu i obnażenie jego słabości, Ukraina to jedynie narzędzie służące ku temu.

  • Starcie na Ukrainie wyczerpało i dalej wyczerpuje możliwości rosyjskie.#Judasz

   Jest sporo racji w tej opinii, ale np. Rosja "pożyczyła" amunicję na Białorusi. Wykorzystała znaczną część starego, zakonserwowanego sprzętu itd.
   Ale fakt: to nie jest wojna na pełną skalę, a tylko operacja specjalna.

   • Starcie na Ukrainie wyczerpało i dalej wyczerpuje możliwości rosyjskie.#Judasz#Krzysztof J. Wojtas

    Czy Rosja faktycznie pożyczyła własną amunicję z Białorusi?
    Czy publicznie chwaliliby się takim faktem?...jak myślisz?
    Te wszystkie rzucające się w oczy informacje, ujawnianie planów strategicznych rosyjskiego sztabu wojskowego w TVN trąci dla mnie anglosaską magią.

    • Starcie na Ukrainie wyczerpało i dalej wyczerpuje możliwości rosyjskie.#Judasz#Krzysztof J. Wojtas#Judasz

     A ty na co liczysz ?
     Przeciez od czasu do czasu sa przecieki informacji, ktore pojawiaja sie na internecie i nie jest tajemnica, ze USA i NATO udzielaja UPA-inie pomocy logistycznej i zbrojnej, wiec i UPA-incy zadaja straty Rosjanom.
     Czy ty myslisz, ze gdy Rosja wojuje przez ponad 5 miesiecy na UPA-inie to Rosji nie brakuje amunicji ?
     Rosja jest zmuszona pozyczyc, poniewaz musi utrzymac zapas na wypadek wojny na wielka skale oraz potrzebuje czasu na produkcje nowej amunicji (proch, pociski, luski, zapalniki) i zeby to wyprodukowac to sa potrzebne skladniki do produkcji pociskow.
     Rosjanie maja roboty po same uszy i pracuja na 3 zmiany przez 7 dni w tygodniu w fabrykach zbrojeniowych, a przeciez rosyjska propaganda tez o tym nie pisze.
     Czy to znaczy, ze jak nie pisze to nie dzieje sie tak jak napisalem ?
     Byles chociaz w wojsku ?

 • W zaasadzie jest tylko jedna narracja: musimy się zbroić, aby móc się obronić przed agresją rosyjską.

  "Car" musiałby zgłupieć aby napadać na bantustan polin, bo kto chciałby za bankruta spłacać długi, a zysków żadnych - tylko kłopoty. Kolejna sprawa to zbrojenia o których słyszymy już od dłuższego czasu, lecz jakoś nic znacząco nie przybywa, tylko sukcesywnie się rozbrajamy. Wspomagając "braci banderowców" przez naszych polskojęzycznych politykierów, niezadługo staniemy się pacyfistami - bo pozostanie nam tyko bezużyteczny militarny złom, a kasy "niet". Te teoretyczne zakupy są pod "ich wyznawców" i zbajerowane "ciemne masy", bo mając horrendalne zadłużenie nikt nam nic "za wasalstwo" nie podaruje. Zresztą w każdej chwili - nasi koszerni wierzyciele, mogą powiedzieć "sprawdzam". Jedyny ratunek to "wielki reset" i cyfrowe niewolnictwo, co wkrótce nadejdzie.

  • W zaasadzie jest tylko jedna narracja: musimy się zbroić, aby móc się obronić przed agresją rosyjską.#Playset

   Nic nowego i jeszcze beznadzieja.

  • W zaasadzie jest tylko jedna narracja: musimy się zbroić, aby móc się obronić przed agresją rosyjską.#Playset

   Co ty za pierdoly wypisujesz o splacaniu dlugow ?
   Atak Rosji na Polske automatycznie wywoluje wojne z NATO i na to tylko czekaja w Waszyngtonie - J.Biden nie moze doczekac sie udzialu USA w wojnie z Rosja i w tym przypadku USA ma przewage w broni konwencjonalnej oraz wielkie zaplecze ekonomiczne i przemyslowe.
   Gdyby Rosja siegnela po bron atomowa to Ameryka nie bedzie patrzec sie na Rosje i tez uzyje glowic atomowych przeciwko Rosji i bedzie wielka rozpierducha na swiecie i wszyscy przegrywaja.

 • co w głowach?

  Bez zastanowienia się nad zagrożeniami innymi niż ze strony Rosji podjęty wysiłek zbrojeniowy wydaje się być nieracjonalnym...

  Co im sie roi w głowach?
  Może zemsta za Smoleńsk i śmierć brata?
  Może odzyskanie kresów wschodnich aż po Żytomierz, Winnicę, Krzywy Róg i Zaporoże.
  Nie wiemy, ale czas szybko leci i wkrótce się przekonamy.
  Ponoć za Uralem Rosjanie budują aż 10 nowych fabryk do produkcji ,,Kindziałów”

 • "Nastąpiło gwałtowne dozbrajanie polskiej armii: czy są racjonalne powody to uzasadniające?"

  ------------------------------------
  Jeżeli światowy, czarci pomiot chce po raz n-ty gmerać przy granicach w Europie - to taki sens jest - czyniąc z terenu części Polski - teatr wojny. Aby to nie wyglądało na rzeź Polaków - należy ich uzbroić ale nie do przesady. Np. tak aby się bronili miesiąc a przez miesiąc wszystko można obrócić w perzynę.
  Wniosek?
  Nie ma natomiast sensu zbroić się po to aby obronić się w domyśle - przed Rosją - bo to nie te czasy - natomiast tak naprawdę Polski nie ma - jest już tylko jej atrapa.

 • autor

  chciał Pan bajke , niech bedzie bajka
  Rosja została wciagnieta w pułapke pod nazwa Ukraina - stratedzy złego zachodu wiedzieli o dawna , że odrodzenie potegi Rosji bez Ukrainy nie bedzie mozliwe - spreparowano " majdan " , donieck , ługańsk .
  wszystko co potem sie wydarzyło było zgodne ze scenariuszem .
  Ładna bajka ??? to idzmy dalej , trzeba było doprowadzić do większej zawieruch to stworzono okreslone sytuacje , a miedzy innymi znaleziono i odkurzono " konia trojańskiego " , domysla sie Pan kto to , tak , tak to my Polska .
  Mamy Rosje uwikłana w konflikt , mamy niszczonego drugiego wroga ( konkurencja ekonomiczna ) Europe i wciagamy Rosje dalej wgłab , damy hajmarsy 300 kilometrowe -Rosja pojdzie dalej i dalej i dalej - da rade ???
  A tym samym czasie zbroimy " konia trojańskiego " w sprzet jak sam Pan mówi- ofensywny i wyslemy go gdzie , no tak właśnie tam, na ostatni fragment wolny od okrażenia czyli na Białorus -
  Bajka jak bajka ale pewnie się zle skończy :)))))

  • autor#rowszan

   Jest nowy element - "na Białoruś".

   Jednak jest problem. Znaczna część Białorusi to "błota Pińskie" - całe dorzecze Prypeci. Tam czołgi są mało przydatne. No chyba że latające, albo przynajmniej dobre w pływaniu.
   Tradycyjna droga - na Smoleńsk, także ma wiele naturalnych przeszkód.
   Chyba mało realne sugestie.

   • autor#rowszan#Krzysztof J. Wojtas

    Szczególnie mając na względzie "najlepsze czołgi na świecie" -Abramsy których zamówieniem chwalą się polskojęzyczne władze.
    Otóż Ambramsy nie były projektowane do działań na podmokłym gruncie, są niezdolne do przepraw rzecznych ze względu na budowę silnika a i niewiele mostów w Polsce udźwignie Abramsa ( 70 ton z dodatkowym opancerzeniem) ...w wypadku wojny te czołgi nie będą zdolne do działań na pierwszej linii frontu

   • autor#rowszan#Krzysztof J. Wojtas

    Wy autorze K.Wojtas nie byliscie w wojsku , chyba ze w "batalionie ksiezy na rowerach", poniewaz wypisujecie pierdoly o forsowaniu Prypeci przez czolgi.
    To jest robota dla helikopterow, amfibii, poduszkowcow etc , ktore wejda na tego typu teren po dywanowych nocnych nalotach dokonanych przez amerykanskie mysliwce, tak jak to zrobili Amerykanie przez miesiac w Iraku.
    S.Hussein schowal sie wtedy w rure melioracyjna, ale zanim zaczela sie wojna to mocno gardlowal na Ameryke, troche glosniej niz tutejsi bolszewicy, komunisci i rusofile, ktorzy przescigaja sie w pomyslach i propagandzie.

  • autor#rowszan

   // stratedzy złego zachodu wiedzieli o dawna , że odrodzenie potegi Rosji bez Ukrainy nie bedzie mozliwe /

   Stara doktryna Zbigniewa Brzezińskiego którą co poniektórzy traktują jak dogmat religijny.
   " Odrodzenie potegi Rosji bez Ukrainy nie bedzie mozliwe" - i koniec.
   A niby dlaczego bez Ukrainy miałoby być to niemożliwe? Czego brakuje Rosji bez Ukrainy ? o co jest biedniejsza i niepełna? Rosja doskonale może funkcjonować i rozwijać się bez Ukrainy.
   Używając zaledwie (wedle oceny zachodnich ekspertów) 12%-15 % mocy swojego wojennego potencjały już wywołała w całym Zachodnim Świecie napięcie które wraz z upływem tygodni będzie się potęgowało narastającym kryzysem gospodarczym.
   A przecież jak powiedział Putin w zeszłym tygodniu :"JESZCZE NAWET NICZEGO NIE ZACZĘLIŚMY"

   • autor#rowszan#ikulalibal

    to bajka , nie czepiaj sie : )))))
    ale masz racje , tez te liczby mi sa znane - w bajce tylko brakuje jeszcze elementu chinskiej układanki i tego co sie dzieje na Morzu Południowochńskim - i teraz znowu według ostatnich bajek , w niektórych rejonach Chin jakoby miało dojsc do zamieszek na tle pogarszajacej sie sytuacji ekonomicznej , ponoc władza wyprowadziła czołgi na ulice - Za niedlugo zjazd partii - co bedzie z Xi ??
    Poza tym Pan Krzysztof zlekcewazył w mojej wypowiedzi to , że ktos ma kopac misia w dupe a kibice popatrza co zrobi Miś.
    Jeśli przeczytałes felieton Gwiazdowskiego tak jak sugerowałem to być moze zauważyłes , że w planach rozwoju pomiędzy Zachodem a Rosją jest znaczna rozbieznosc dotyczaca roli małych i średnich przedsiebiorstw w skrocie małego biznesu w kształtowaniu gospodarki kraju .
    Jeśli sprawdzi sie to o czym sie mówi w kręgach ekonomistów rosyjskich i dojdzie do wsparcia " małych " przez Państwo to Rosja ze swym potencjałem surowcowym , ludzkim - ma szanse szybko stać sie także jednym z liderów światowej gospodarki , nie tylko na bazie surowcowej .
    Kindzłay - S 400 i inne znane nie znane " osiagniecia nauki i techniki Rosyjskiej nie pozostawiaja złudzeń , że przy "uwolnieniu " potencjału ludzkiego , może to być kraj mlekiem i miodem pynacy .

    • autor#rowszan#ikulalibal#rowszan

     Dobrze jak widać poinformowany Deagel.com już 5 lat temu przewidywał, że w 2025 roku rosyjski PKB będzie dwukrotnie wyższy od amerykańskiego. Ciekawe jaki "wróż" im to opowiedział ? ...
     KST

    • autor#rowszan#ikulalibal#rowszan

     //Jeśli przeczytałes felieton Gwiazdowskiego //

     Owszem.Nawet długo nie mógł mi wyjść z głowy ani pytani o niego nie mogli mi odpowiedzieć :
     jak to jest że człowiek na pierwszy rzut oka intelektualnie sprawni,wykształceni wciąż jeszcze nie dostrzegają tego co widzi już nieomal każdy.Że nie dostrzegali w 80-tych,90-tych,a nawet w pierwszej dekadzie dwu tysięcznych,rozumiem.Głęboka wiara potrafi wywołać określony stan psychologiczny.Rodzaj bańki w której żyje się w pełnej izolacji od reszty świata.
     Z dwojga (internetowo) znanych mi intelektualnych tytanów obydwaj są "nawróconymi" liberałami.Istnymi wcieleniami samego Adama Shmita
     Pierwszy z nich to kultowy Anatol Wasserma a drugi to zwany onegdaj "złotym chłopcem) Michaił Dielegin (jutubowe kanały obydwu polecam) Obydwaj przyznają się że na początku autentycznie i szczerze wierzyli w liberalizm za wzorzec.I ja to też rozumiem trzeba było zobaczyć na własne oczy i usłyszeć na własne uszy to co się działo i czym poskutkowało żeby utwierdzić się w przekonaniu że:po pierwsze polityka po drugie i dwudzieste POLITYKA i nic poza nią.
     Posłuchaj (jeśli zdołasz)

   • autor#rowszan#ikulalibal

    Wlasciwie bez doktryny Z.Brzezinskiego, kiedy ZSRR byl uwiklany w wojne w Afganistanie, USA i kraje Europy zachodniej nalozyly sankcje na ZSRR, ktory szczycil sie wielka potega - vide okres prezydentury R.Reagana, co spowodowalo upadek ekonomiczny ZSRR na pysk i koniec SOWLAGRU w krajach Europy srodkowo-wschodniej.

    Jesli przyjrzymy sie wzrostowi gospodarczemu Rosjii , czyli PKB w 2021r (ponad 1,8 biliona dolarow) to byl ponad dwukrotnie nizszy niz w Niemczech (ponad 4,3 biliona dolarow) , ktore przoduja w Europie - na drugim miejscu jest Francja, a na trzecim W.Brytania.
    PKB Rosji bylo na poziomie Brazylii (rowniez ponad 1,8 biliona dolarow) i obydwa panstwa wyprzedzaly Wlochy, ktorego PKB wynosilo ponad 2 biliony dolarow.

    W zwiazku z tym, ze Rosja zostala czesciowo odcieta od rynku zbytu w krajach Europy zachodniej, wiec poniosla straty, ktore probuje zrekompensowac w handlu z Chinami i Indiami, ktore zaopatruja sie rowniez w rope i gaz ziemny w Iranie, gdzie maja w miare blisko.
    Jednoczesnie kraje Europy zachodniej zabezpieczaja sie w te same surowce poprzez wzrost importu z Danii, Norwegii i z krajow Afryki, i jest to kwestia czasu, kiedy ustabiluzuje sie u nich rynek dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego.

    Podniecanie sie z tego powodu to zwyczaj osobnikow naiwnych i nie znajacych regul ekonomii i polityki, poniewaz gdy chodzi o duze pieniadze to wtedy konczy sie kolezenstwo miedzy panstwami i wiedza o tych Chiny, ktore nadal pozostaja uzaleznione od amerykanskiego rynku zbytu i amerykanskich technologii, wiec dla Chin bedzie wazniejszy ich wlasny interes uzalezniony od USA , wiec zgodza sie na propozycje USA i odstapia od Rosji.
    Poza tym Rosja ma szczescie, poniewaz z Rosji nie wycofaly sie jak dotad firmy amerykanskie i brytyjskie (Exxon, BP, Shell etc) , ktore wydobywaja rope naftowa w Rosji.
    Z kolei senatorzy amerykanscy chca nalozyc sankcje na Chiny , ktore skupuja rope naftowa od Rosji.

    Nie ma powodu, zeby klaskac w dlonie i podskakiwac w zachwycie, bo wojna trwa i sankcje obowiazuja.

 • Polska dzieki polityce PO-PIS-u jest calkowitym bankrutem

  Wszystko co jest w Polsce przestalo byc wlasmoscia Polakow. Zapowiedzi zakupow sa propagandowymi kretynstwami Kaczynskiego i jego ekipy. Dopoki nie zostanie przedstawiony bilans 7 lat rzadow PIS-u i zrodla finansowania absurdalnych zbrojen , to nie ma powodu , zeby w jakimkolwiek stopniu traktowac je serio. Polska i Ukraina sa bankrutami z gigantycznymi zobowiazaniami,, ktorych nikt nie bedzie finansowal. Opor na Ukrainie opiera sie na finansowaniu pensji ukrainskiej biurokracji , wtym sluzb i armii, z polskiego budzetu .Problemy gospodarcze wywolane przez PO-PIS spowoduja ,ze to wkrotce sie skonczy i razem z tym wojna. Sadze , ze PIS realizuje scenariusz rzobiorowy . To bardzo w aspekcie bankructwa przypomina Powstanie Kosciuszkowskie. Ludzie przygnieceni niemoznoscia zaspokojenia podstawowych spraw bytowych z radoscia przyjma kazda wladze cos tam gwarantujaca. Plany Rosji w rejonie Baltyku sa oczywiste. Rosja musi przebic sie do Atalantyku . wiec w gre wchodzi nie tylko zajecie polskiego wybrzeza Baltyku , ale rowniez Dunskich Ciesnin. To sa dokladnie takie same cele jak amerykanskie. Wobec zlikwidowania przez Amerykanow po raz kolejny naszego panstwa Polacy juz o niczym nie decyduja. Mozna tylko sobie pozasatnawiac sie , czy propozycje Rosjan dla nas beda lepsze od programu naszej zaglady szykowanej nam przez Amerykanow.

  • Polska dzieki polityce PO-PIS-u jest calkowitym bankrutem#superfajny

   W tym wywodzie brak odniesień dla zbrojeń. Komentarz - "obok".

   • Polska dzieki polityce PO-PIS-u jest calkowitym bankrutem#superfajny#Krzysztof J. Wojtas

    Oczywiscie , ze jest o zbrojeniach. O tym , ze nie ma na nie srodkow. To sa kwoty siegajace na dzisiaj setek miliardow dolarow. Gadka o zbrojeniach jest oderwana od rzeczywistosci. Moim zdaniem ona sluzy podtrzymaniu jeszcze przez kilka tygodni wiary wyborcow PO-PIS-u w to , ze to co robi PO-PIS ma jakis sens. Chyba chodzi o to , zeby przez te kilka tygodni jak najwiecej miliardow z pomocy dla Ukrainy zostalo rozkradzione, zanim okaze sie , ze zapowiadana ofensywa banderowcow jednak nie dojdzie do skutku

    • Polska dzieki polityce PO-PIS-u jest calkowitym bankrutem#superfajny#Krzysztof J. Wojtas#superfajny

     "Nastąpiło gwałtowne dozbrajanie polskiej armii: czy są racjonalne powody to uzasadniające?"

     Wygląda, że autor notki całkiem poważnie traktuje głoszone bzdury, nie uwzględniając zadłużenia i możliwości ich realizacji. Tego bym się po nim nie spodziewał, bo zawsze miałem go za rozsądnego.

    • Polska dzieki polityce PO-PIS-u jest calkowitym bankrutem#superfajny#Krzysztof J. Wojtas#superfajny

     Playset
     Już mowa o 5 % PKB na zbrojenia.
     Może okazać się, że nie mamy kasy na spłacanie długów, ale mamy czołgi...

  • Polska dzieki polityce PO-PIS-u jest calkowitym bankrutem#superfajny

   PO-PiS rządzi Polakami już od ponad 30 lat, więc całe jedno pokolenie jest już zmarnowane.
   Najbardziej dało się ogłupić "pokolenie solidurności" czyli obecni emeryci, a młodzież ma teraz tak naprawdę na wszystko "wyjebane".
   Są już w PL miejscowości gdzie ukry stanowią 20-30% ludności i skrzykują się w celu wymuszenia rozbójniczego na swoich debilnych gospodarzach, żeby wprowadzić gwarę ukrów jako drugi język urzędowy !
   A co na to Polacy ? Ano NIC !
   Nawet baran by zabeczał, ale Polak przyjmie każdy cios, splunięcie w ryj oraz kopa w dupę.
   Tak więc żadna wojna związana z totalnym bankructwem Polin i UPAdliny się nie skończy, a tylko przeniesie na tereny zamieszkałe chyba przez najdurniejszy naród na świecie czyli między Bug a Odrę.
   Najbardziej prawdopodobny scenariusz będzie taki, że już w sam środek zimy do Polin zwali się tak z 10 mln ukrów uciekających przez "Dziadem Morozem" i wtedy nierząd poliński już oficjalnie pozbawi poliniackich debili wszelkich praw. Poliniak oczywiście przełknie ślinę i zrobi co mu parchy każą zrobić.
   Będziemy zatem mieć "Wołyń-2" na skalę 100 x większą niż ten pierwszy, ale to tylko na nasze własne życzenie i z naszym wielkim staraniem.
   Dla Amerykańców, Ruskich i Szwabów oraz Angoli będzie to fascynujący spektakl jak tereny zamieszkałe przez "podludzi" ("Untermenschen") są "samooczyszczane" przez własną ludność. Ci co przeżyją - zarówno poliniacy jak i ukry - zostaną oczywiście pogodzeni przez "Nowych Panów" robiąc u nich za faktycznych niewolników.
   Mówi się trudno - Polacy sami chcą dokonać SAMOLIKWIDACJI i żaden świat im w tym nie przeszkodzi, choćby nawet chciał, a gdyby faktycznie chciał , to i tak na złość światu sami się ZAORZEMY :( ...
   KST

  • Polska dzieki polityce PO-PIS-u jest calkowitym bankrutem#superfajny

   Bankructwo Polski i UPA-iny jest na reke zydowskim bankierom , wiec przejma na wlasnosc to co beda chcieli.
   Z kolei scenariusz robiorowy Polski jest realizowany od poczatku lat 1990-tych , co historyk H.Pajak nazwal "PIATYM ROZBIOREM POLSKI" - gratulacje dla H.Pajka , ktory uzyl celnego okreslenia, a dla ciebie ostrzezenie, ze obudziles sie z reka w nocniku.

   Rosja rowniez wie, ze jak bedzie za bardzo straszyc to tez moze dostac w zeby, poniewaz to nie sa czasy lat 1940-tych.

   Poza tym podaj szczegoly na temat likwidacji Polski przez Amerykanow, poniewaz nigdy dotad nie slyszalem tego typu informacji i sam jestem ciekaw kiedy to zrobili.

 • Generalnie panuje przekonanie , ze amerykanska polityka jest racjonalna.

  Wiktoria Nuland pochwalila sie , ze jej rzad wydal na Majdan 5 miliardow. Chyba jest oczywiste , ze wiekszosc tych pieniedzy rozkradli urzednicy amerykanscy. To znaczy , ze w calym tym Departamencie Stanu sa mechanizmy mogace doprowadzac do irracjonalnych decyzji z punktu widzenia interesow amerykanskiego potwora , ale za to racjonalnych z punktu widzenia urzednikow Departamentu Stanu

  • Generalnie panuje przekonanie , ze amerykanska polityka jest racjonalna.#superfajny

   Fajnie mają. Najpierw 5 mld$, a teraz już ponad 40 mld $.
   Czyli mają worek bez dna. Ile jeszcze mogą władować - i to bez żadnych korzyści, i bez perspektyw zakończenia?
   Trochę ich Afganistan kosztował, ale Ukraina będzie dużo droższa.

   • Generalnie panuje przekonanie , ze amerykanska polityka jest racjonalna.#superfajny#Krzysztof J. Wojtas

    Tu chodzi o coś więcej.
    Amerykańskie elity są głęboko przekonane, że Rosja stanowi dla USA i dla nich samych stałe i nieprzemijające zagrożenie.
    Jest w tym sporo racji, bo w każdej chwili może się narodzić przywódca na miarę Iwana Groźnego, czy Piotra I, który zechce zniszczyć Amerykę poprzez jej podzielenie na kilkadziesiąt państewek. A taki podział USA nie byłby wcale ani szczególnie trudny, ani kosztowny, ani pociągający za sobą nadmierne ryzyko. Oni to wiedzą. Często o tym dyskutują, nawet publicznie przed kamerami.

    • Generalnie panuje przekonanie , ze amerykanska polityka jest racjonalna.#superfajny#Krzysztof J. Wojtas#Oświat

     To jasne , ale w dalszym planie. Z zachowania Amerykanow i rzadow panstw Zchodniej Europy wynika , ze oni juz podzielili miedzy siebie bogactwa Rosji.

    • Generalnie panuje przekonanie , ze amerykanska polityka jest racjonalna.#superfajny#Krzysztof J. Wojtas#Oświat

     Zachowujesz sie jak dziecko, ktore ma problemy z zapamietaniem podstawowych faktow.

     W USA rzadza zydzi od 1913r (powstanie FRB), a w Rosji od 1917r (rewolucja bolszewicka).
     Nawet zyd Berman pisal w tajnym referacie w 1945r, ze USA i ZSRR sa pod kontrola zydow, a z kolei plk W.Kwaczkow (byly oficer GRU - wywiadu wojskowego) ujawnil, ze w dzisiejszej Rosji W.Putina tez rzadza zydzi.

     Piszesz o podziale w USA.
     A czy rozwazales podzial w Rosji ?
     Np. Chinczycy zaczeli osiedlac sie na Syberii za przyzwoleniem W.Putina okolo 10 lat temu co wywolalo konflikty z tamtejsza rosyjska ludnoscia cywilna.
     Sankcje nalozone na Rosje to tez nie-je-bajka , chyba ze juz zapomniales o sankcjach ekonomicznych nalozonych przez Reagana na ZSRR w latach 1980-tych, ktore tez czulo sie pewne swojej potegi, a pozniej padlo na pysk.

     Pomysl troche zanim cos napiszesz, chyba, ze twoim celem jest sprzedawanie kitu propagandowego.

 • SZS

  A ja bym chciał usłyszeć choćby jeden powód, dla którego Rosja miałaby napadać na Polskę.....

  Jeśli na poważnie miałbym odpowiedzieć. To jak niżej:
  By zlikwidować wrogi sobie rząd w Warszawie i zainstalować swoje marionetki.
  Tym samym usunąć NATO i ponownie założyć swoje bazy wojskowe, co byłoby buforem miedzy zachodem a Rosją.
  Po to też, by udowodnić, że ustępstwa ze strony Rosji już się skończyły i z Rosją trzeba się liczyć.
  Na koniec, by Rosja stała się na nowo imperium nie tylko atomowym, ale też posiadającym w swoim bliskim otoczeniu państwa satelitarne.

  • SZS#Oświat

   //A niby czemu ?//
   I tu się z Panem zgadzam.

  • SZS#Oświat

   A jak amerykanie Polską napadną na Rosję?

  • SZS#Oświat

   //By zlikwidować wrogi sobie rząd w Warszawie i zainstalować swoje marionetki.//
   Po co ?

   //Tym samym usunąć NATO i ponownie założyć swoje bazy wojskowe, co byłoby buforem miedzy zachodem a Rosją.//
   Po co, skoro mają Białoruś i Ukrainę (chwilowo "niedysponowaną")

   //Po to też, by udowodnić, że ustępstwa ze strony Rosji już się skończyły i z Rosją trzeba się liczyć.//
   Tak na poważnie, to tylko Polska i emiraty bałtyckie nie liczą się z Rosją. Inne kraje takie głupie nie są.

   //Na koniec, by Rosja stała się na nowo imperium nie tylko atomowym, ale też posiadającym w swoim bliskim otoczeniu państwa satelitarne.//
   I to ma być powód do napaści na Polskę ? Wyobraża Pan sobie Polskę jako państwo satelitarne Rosji ?
   Co jak co, ale poczucie humoru to Pan ma...

 • a na zarty...

  Wszelkie te internetowe dyskusje nie mają przełożenia ani wpływu ani na polityków, ani na rzeczywistość, ani na gospodarkę, podatki, inflację, przyrost naturalny.
  Więc czy jest sens traktowanie tematów notek i komentarzy na poważnie?
  Nie ma sensu.
  To tylko taka rozrywka, strata czasu, czasami psucia sobie nastroju.

  • a na zarty...#Oświat

   Ależ mają wpływ, przynajmniej na przyrost naturalny.
   Odkąd zacząłem "pieklić się" na Neonie, mój wkład w możliwość zwiększenia przyrostu naturalnego bardzo się skurczył (pojecie "skurczył się" dotyczy czasu a nie ...no!)

   • a na zarty...#Oświat#witas

    Istnieje domniemanie, że jednak ci się skurczył.

    • a na zarty...#Oświat#witas#Oświat

     Zachowałeś się jak komentator "Pudelka"

  • a na zarty...#Oświat

   100/100

 • Dwója Panie Wojtas !

  Tylko ślepy nie widzi, że PiS czyli "Partia Interesów Syjonistycznych" dostała do wykonania zadanie zbankrutowania i likwidacji polskiej państwowości.
  Tuskowe PO miało zadanie niemieckiego skolonizowania, co też wykonało.
  Te obecne irracjonalne zbrojenia są tylko kolejnym sposobem na przyspieszenie polskiego bankructwa oraz komorniczego zajęcia za długi faktyczne i wyssane z 447.
  A najbliższa zima rzuci całą antyrosyjską Europę dosłownie na kolana ...
  KST

  • Dwója Panie Wojtas !#KST

   Oj tam, oj tam. Polska zbankrutuje, albo zostanie przeprowadzony globalny reset.
   I wtedy okaże się, że ci z długami mają lepiej, bo im więcej długów przepadnie.
   A na próby rewindykacji będziemy mieli czołgi.

   • Dwója Panie Wojtas !#KST#Krzysztof J. Wojtas

    Niedawno minęła rocznica śmierci św. pamięci Andrzeja Leppera. On też sprzeciwił się windykatorom (ech, gdzie te czasy ,gdy bandziorek-komornik po prostu dostał w d..ę)

   • Dwója Panie Wojtas !#KST#Krzysztof J. Wojtas

    Nic nikomu nie przepadnie chyba, że Panu pomidory ;) ...
    PS: a "czołgów" to my będziemy mieć tyle co "Lwów"
    KST

    • Dwója Panie Wojtas !#KST#Krzysztof J. Wojtas#KST

     O zbrojeniach....
     Musimy sie zbroic. Żeby znów postraszyć Rosje.
     Polska i polskie szabesgoje to żydowska tuba syjonu.
     A do tego właśnie , podal Haaretz, izraelska gazeta, ze Putin kazał wywalić z Rosji Agencje Żydowską, która ma różne komórki i gniazdka rozsypane po calej Rosji.
     Polska musi isc Żydom w sukurs. I robi to tradycyjnie z wielkim zapałem
     Bo taka jest jej rola historyczna. Od dawna.

     Dlatego w Polsce jest tylu szabesgojow i pełne hasbary media.
     Przecież cała Polska popiera żydowskich wywrotowców na Ukrainie.

     Jak to sie dzieje, ze Polacy pomagają świeckiej trójcy Syjonu: Poroszenko, Kołomojski, Zelensky - a wcześniej popierali Polacy majdan; nawet tam wysłali swoich 'emisariuszy'.
     To Polacy rzucili sie na Polaka - Janukowicza, a popierali Jacyniuka, Walcmana, Timoszenko. Przecież Ukrainą rzadzą same żydy. I Polakom to odpowiada.
     Dla Polakow to nie pierwszyzna.
     10 milionów Polakow nosiło Lejbe Kohna na rękach.
     Wałęsa był bożyszczem tłumów, symbolem demokracji i ... pobożności!
     Gdyby nie był żydem, toby nie byl internowany w pałacach! I to dwóch!

     Polacy bardzo niechętnie wspominaja zamordowanie pierwszego prezydenta odrodzonej Polski. Prof. Gabriel Narutowicz byl Polakiem. I jeszcze jak był wykładowcą
     w Lozannie - to pomagał Polsce. Był inzynierem od hydroenergii. Chcial w Polsce wybudować takie same hydroelektrownie jakie zawdzięcza mu do dziś ... Szwajcaria.
     Jako minister w Polsce rozpoczął bardzo trudny proces scalania i zjednoczenia narodu rozdzielonego przez 123 lata zaborami.
     Ale silna Polska - to słabe polskie sąsiady: Niemcy, Austria..

     Ale ci sami Polacy nie mieli nic przeciwko żydowi Pilsudskiemu, który zbrojnie obalił polski rząd. Polacy niechętnie dyskutują Berezę Kartuską i wymordowanie tysięcy rosyjskich jeńcow wojennych.
     Leży ten 'wielki polski bohater' Ziuk, na Wawelu!!
     Bardzo zasłużył sie tym, ze zaraz po Traktacie Wersalskim i odrodzeniu państwa polskiego wybrał sie na Rosje, czyli na Kijów!
     http://zakazanaprawda.pl/kila-trzeciorzedowa-bezposrednia-przyczyna-smierci-jozefa-pilsudskiego/

     Szabesgoje najbardziej nienawidzą Stalina, bo przegonił żydów z Krymu gdzie chcieli założyć państwo żydowskie. Stalin ich przesiedlił do Birobidżanu, który dalej istnieje jako państwo żydowskie. Ale Żydom marzy sie teraz Chazaria bo to stare podobno dzieje judaizmu. No i Krym by sie przydal. Taiwan można zabrac Chińczykom, Kosowo - Serbom, Kalifornie i Teksas - Meksykowi -ale zydy nie chca odpuscic Donbasu, bo tam cały przemysł Ukrainy zbudowali sowieci. I teraz na 'wykupionych' milionach hektarów żyznej ziemi Ukrainy, żydki z USA uprawiają zboża, którymi zamiast karmic Ukraine, to sprzedają do ... Afryki! No i bardzo by sie przydal... nowa stolica Ukrainy juz czeka wypucowana, odbudowana i nietknięta nedzą ukropską .
     Bo przeciez sam prezydent Zielenski wyznał publicznie, ze Ukraina - to będzie taki wielki Izrael.
     Cala Polska popiera pana Zielenskiego, jednego z najbogatszych oligarchów na
     świecie.
     Polakom bardzo sie nie podobał Gomułka bo poradził Żydom opuścić Polskę, bardzo sie nie podoba Jaruzelski, który oczyścił polskie wojsko z żydów, natomiast żydowski KOR i Solidarność wprowadzily na tron polski całą dynastie zydowską .
     Dlatego mamy bardzo poważne zadanie dziejowe:
     Podbić Rosje.
     Żydówka Madeline Albright oburzona zakrzyknęła kiedys: "To skandal, żeby Syberia ze wszystkimi skarbami należała do Rosji."

     Wiedzieli juz o tej Syberii powstańcy z powstania listopadowego, styczniowego, i wiedział o tym Napoleon.
     I wiedzą o tym niektóre ofiary kolorowych rewolucji.
     A Polacy kochają , słuchają i realizują plany Syjonu - z prawdziwym poświęceniem.

     Hasbara w polskim internecie. Definicja, metody, organizacja (wikipedia). | Polska Myśl Narodowa
     https://myslnarodowa.wordpress.com/2012/04/25/hasbara-w-polskim-internecie-definicja-metody-organizacja-wikipedia/

     Kolorowe rewolucje” i ich organizatorzy a suwerenność i niepodległość państw i
     https://myslnarodowa.wordpress.com/2014/03/29/kolorowe-rewolucje-i-ich-organizatorzy-a-suwerennosc-i-niepodleglosc-panstw-i-narodow-co-laczy-polska-solidarnosc-z-ukrainskim-majdanem/

     Komorowski odznaczył Sorosa i innych Żydów | Nacjonalista.pl - Dziennik Narodowo-Radykalny
     https://www.nacjonalista.pl/2012/11/15/komorowski-odznaczyl-sorosa-i-innych-zydow/

     Żydzi a Powstanie Styczniowe i jego planowo antypolski wymiar | Polska Myśl Narodowa
     https://myslnarodowa.wordpress.com/2012/08/24/zydzi-powstanie-styczniowe-antypolski-wymiar/

     George H Eliason
     US Congress and President Obama Officially Recognize Donbas' Freedom!
     http://rinf.com/alt-news/editorials/us-congress-and-president-obama-officially-recognize-donbas-freedom/

    • Dwója Panie Wojtas !#KST#Krzysztof J. Wojtas#KST

     Tiamat
     Tak poplątanej argumentacji to dawno nie miałem okazji wyczytać.

     Tak szczerze?
     Kiedy spotykam się ze skrajnymi formami krytyki np. Żydów, antysemityzmem itp. i stosownie nienawistnego podejścia do innych tematów - to natychmiast zastanawiam się "kto za tym stoi".
     Kto próbuje podpuszczać?
     Tu powołuje się Pani n wpływ Żydów na Powstanie Styczniowe. Tyle, że to, co robi Pani tutaj powoduje podobne skojarzenia.

   • Dwója Panie Wojtas !#KST#Krzysztof J. Wojtas

    We Francji tacy rozni "ekonomisci" i wszelkiej masci politycy i eksperci rozwazali juz problem dlugow ( zadluzenia) i dozli do wniosku, ze trzeba splacic dlugi i juz, bo inaczej nie ma "wiarygodnosci" panstwa ! No wiec, zeby splacic swoj dlug Ussmanscy bandyci chca napasc na Rosje przy pomocy zmanipulowanych upadlincow .Juz trzymaja ponad 300 miliardow rosyjskich dolcow, lecz ich dlug to biliony, wiec kombinuja skad by je ukrasc ( zrabowac) . Teraz poszturchuja chinskiego smoka ( Tajwan), zeby go oskubac, lecz Afryka Azja i Ameryka Poludniowa i Srodkowa zruzumialy powage sytuacji i odsuwaja sie o miedzynarodowego szyda !
    A Polska ???? Prosze mi uwierzyc, ze dla swiatowych graczy Polska jest malym, biednym krajem, ktory niestety nie liczy sie zupelnie !
    Zas tak zwane zbrojenie Polski to tylko napedzanie przemyslu zbrojeniowego Usssa, zeby byly tam jeszcze jakies miejsca pracy , bo inaczej kowboje skocza do gardel szydom u wladzy ! Polska moglaby odegrac role jako sprzymierzenic Rosji, nie zas jako harcownik swiatowego szyda !Troche tych szydow z polskimi korzeniami ( Blinken,E.Borne itp) cos tam znaczy, ale to sa szydzi, nie Polacy !
    Niestety polskie sny o potedze nic nie znacza wobec twardych realiow .Niestety nawet uzbrojona ( zco i kiedy ?) Polska samotnie nic nie znaczy w Jewropie.....

 • Czy nasze władze wiedzą o czymś, o czym nie wie społeczeństwo?

  Krotka odpowiedz jest NIE.
  Cała ta Ukraina to tylko psychodrama i nie jest to nawet prawdziwa wojna. Oczywiście Rosja nie może po prostu tam wtargnąć bo jest tam zbyt wiele umocnień i okopow ktore obsadzone sa ofiarnym mięsem armatnim, podczas gdy lepsze oddziały wysadzają mosty, aby uwięzić własnych ludzi i spowolnic postepy rosyjskie, ktore maja rowniez na uwadze ochrone ludnosci cywilnej.Ukraincy nawet nie próbują ratować swojego ciężkiego sprzętu. Zelenski , który dostaje rozkazy prosto od NATO, więc zakładam, że mają jakąś strategię, ktora polega na tym aby przekształcić cały kraj w wojnę czwartej generacji po upadku Donbasu. Kanal na You Tube History Legends właśnie zrobił całkiem niezły filmik o tym, jak szkolenie UAF było w całości oparte o walkę w stylu partyzanckim z separatystami i dlatego dobrze sobie radzili z Rosjanami w małych jednostkach wokół Kijowa i takich tam. Tutaj:
  Rosja w operacje ukrainska zaangazowala 1/5 swoich sil i nie dazy do eskalacji typu atakowanie Polski czy Szwecji. Kto walczyl z Rosjanami na polu bitwy mowi ,ze podobno najpierw ida nowi i ciamajdy zeby wymeczyc wroga i zdobyc doswiadczenie , potem regularna wyszkolona armia rozprawia sie wedlug prawidel zamykajac w "kotly" w czym sa mistrzami , na koncu wchodza elity rozne specnazy wlasciwie zeby wbic flage w slaniajacego sie poltrupa i odtrabic odwrot.
  Wydaje się, że troche brakuje zaangażowania ze strony kontrolowanego przez semitów Imperium Zła, ktore nie traktuje Rosji tak jak potraktowalo np. Japonie bombardujac 60+ japońskich miast i spaliło je do ziemi, zabijając masowo cywilów aby wygrać uzyli broń atomowej na japońskie miasta uczac Japończyków kto tu rządzi i konczac wszystko bezwarunkową kapitulacją.Ich dzisiejsze pedalskie wojsko nie ma żadnego zaangażowania w demokrację i po prostu zużywa na Ukrainie sprzęt i marnuje nieskuteczną amunicję. Wywiad jest nieudolny. Są skuteczni tylko w fałszowaniu wyborów. Nie są wiecej nuklearni tylko zamienili sie w luzne cipy i nonszalancko do niczego niezobowiązanych pedałow pioracych pieniadze hahaha.... Rosja wyświadczyłaby światu przysługę, likwidujac to brazylijskie, przestępcze , chore, nie funkcjonujace zadupie.

  • Czy nasze władze wiedzą o czymś, o czym nie wie społeczeństwo?#Ines

   Racja. Ale dlaczego porządku ma pilnować Rosja?
   Przecież ta banda nieudolców niedługo zacznie się likwidować wzajemnie

   • Czy nasze władze wiedzą o czymś, o czym nie wie społeczeństwo?#Ines#Krzysztof J. Wojtas

    Polska od miesiecy zachowuje sie jakby szla na wojne tylko nikt nie wie gdzie najpierw udzerzy na Ukraine czy na Kaliningrad ?
    Jak na razie poza burzami obrzucania sie gownem na blogach po oby stronach oceanu nic sie nie wydarzylo . W kwietniu Polska szla na Kaliningrad :
    https://southfront.org/poland-preparing-for-war/

  • Czy nasze władze wiedzą o czymś, o czym nie wie społeczeństwo?#Ines

   Te przygotowania Ukraińców do walk partyzanckich i walk w terenie zurbanizowanym to wg zaleceń św.p. Zbigniew Brzezińskiego dot, ewentualnego konfliktu na Ukrainie. Facet miał łeb!

 • Tiamat

  "Przecież cała Polska popiera żydowskich wywrotowców na Ukrainie."

  Wszystko co Pani napisała jest w większości prawdą, lecz są tam także zakłamania. Nie będę jednak polemizował, gdyż oceny minionych wydarzeń, często są subiektywne - zależne od posiadanej wiedzy i dostępu do informacji. Jednak nie mogę się zgodzić, że cała Polska popiera żydo-banderowców. To gruba przesada, gdyż dotyczy to tylko polskojęzycznych u "koryta" i otumanione "ciemne masy" - jak przygłupów ci " koryciarze " nazywają.

  • Tiamat#Playset

   Czy może mi p. Playset wyjasnic dlaczego nikt w Polsce nie dyskutuje statusu Donbasu uznanego przez USA juz w 1959 roku?
   Przeciez oczywiscie Rosja nie napadla na Ukraine tylko przyszla na pomoc Dobasowi, ktory byl regularnie bombardowany od 2014 roku.
   A Donbas chcial tylko, zeby Ukraina pozostawic status autonomii.

   To prawda! Prezydent Barack Obama pokonał rosyjskiego prezydenta Putina, uznając prawo Donbasu do wstąpienia najpierw do braterstwa narodów. Nieświadomie potwierdzał to co roku, gdy sprawował urząd.

   Rezolucja Tygodnia Narodów Zniewolonych przyjęta zarówno przez Senat, jak i Izbę Reprezentantów w 1959 r. i wydawana co roku jako Proklamacja Prezydencka przez ostatnie 56 lat (znana również jako Prawo Publiczne 86-90) potwierdza UZNANIE „Dona” ( Donieck i Ługańskie republiki ludowe są centralnymi krajami Kozackiego , a także przyszłej Republiki Zaporoskiej (obecnie Obwód Zaporoski).

   Kongres USA i prezydent Obama „oficjalnie” uznają Donbas: Prawo publiczne 86-90 (1959) - Global ResearchGlobal Resear
   https://www.globalresearch.ca/us-congress-and-president-obama-officially-recognize-donbass-public-law-86-90-1959/5467942

 • Panie Krzysztofie

  Czołgów czy samolotów to my możemy mieć po kilka tysięcy każdego typu ale są dwa problemy z tym związane - skąd wziąć ludzi do obsługi tego sprzętu i pieniądze na jego utrzymanie i eksploatację? To co robi nasz warszawski (nie)rząd zepchnie nas do lat 50-60 ubiegłego wieku /poziomu dzisiejszej Korei Płn nawet bez zakupu tysięcy sztuk czołgów, wyrzutni rakiet, transporterów opancerzonych i dziesiątek nowych samolotów. Nie ma niczego za darmo! Dodatkowo te wszystkie zagraniczne zakupy to finansowa i logistyczna katastrofa dla naszego przemysłu i sił zbrojnych.

 • na froncie

 • Sytuacja jest ciulows

  Amerykę " ktoś" wkręca w wojnę na dwa fronty. Eskaluje się konflikt z Chinami, jakby prowokując je do wszczęcia działań militarnych.
  W takiej sytuacji Rosja z pewnością zaatakuje dużo mocniej Ukrainę. Konflikt się rozleje na pół świata, a może i cały. Ameryka też jest od dłuższego czasu osłabiana i militarnie i gospodarczo. To coś lub ktoś wie, że tej wojny Ameryka nie może wygrać. Co jest grane? Komu zależy na zniszczeniu Ziemi? Kto w tym paluchy, a może racice macza?To jest naprawdę gruba sprawa. Wygląda , że nie będzie nam do śmiechu.

  • Sytuacja jest ciulows#zadziwiony

   Nasz jasnowidz Jackowski przepowiada , że już od września zacznie się DEMONTAŻ świata polityki i gospodarki jakie znaliśmy. Ten demontaż trwa jednak już prawie dwa lata i zaczął się fałszywą plandemią. Dzięki Deagel.com wiemy co zaplanowano narodom świata w kwestii populacji oraz gospodarki, ale czy plan zostanie wykonany czy nie to już sami na własne gały zobaczymy, albo i nie ...
   KST

   • Sytuacja jest ciulows#zadziwiony#KST

    Nasz jasnowidz Jackowski przepowiada ...

    Niech on najpierw mojej ciotce kota znajdzie , bo wzial od emerytki 130 PLN i sie wiecej nie odezwal.

  • Sytuacja jest ciulows#zadziwiony

   Wygląda na to, że zbliżą się koniec tego cyklu rozwojowego.
   Albo musimy zmienić całkowicie nasz stosunek do świata, albo rozwój zostanie przerwany. Możemy wybrać rodzaj zagłady.
   Bo albo piekło wojny jądrowej, albo zadusi nas ekologia.

   Te siły - to takie, które chcą utrzymać kierunek, a jest to możliwe tylko przy małej populacji.
   Proces chyba się nie uda. Miło nie będzie.

  • Sytuacja jest ciulows#zadziwiony

   -------------------------------------
   " Co jest grane? Komu zależy na zniszczeniu Ziemi?"
   -------------------------------------
   Czarciemu pomiotowi zależy na likwidacji do końca Białej Europy i Białej Ameryki a potem depopulacja i odczłowieczenie człowieka.
   Wniosek?
   Czarci pomiot wykombinował sobie, że przez depopulacje ludzi i zwierząt hodowlanych - uratuje Ziemię.

 • komentarz zadziwionego

  jak niżej:

  Amerykę " ktoś" wkręca w wojnę na dwa fronty. Eskaluje się konflikt z Chinami, jakby prowokując je do wszczęcia działań militarnych.
  W takiej sytuacji Rosja z pewnością zaatakuje dużo mocniej Ukrainę. Konflikt się rozleje na pół świata, a może i cały. Ameryka też jest od dłuższego czasu osłabiana i militarnie i gospodarczo. To coś lub ktoś wie, że tej wojny Ameryka nie może wygrać. Co jest grane? Komu zależy na zniszczeniu Ziemi? Kto w tym paluchy, a może racice macza?To jest naprawdę gruba sprawa. Wygląda , że nie będzie nam do śmiechu.

  • komentarz zadziwionego#Oświat

   Perla , powinno byc wyryte na jakims glazie. Elektryk wysokich napiec wysiada.
   Zadna krytyka jest to poprostu niesamowicie jajcarski wpis.
   Dodam tylko , ze ta kopytna bestia namowila Zydow zeby zaczeli oszukiwac gojow i mowic im ze nie sa zwierzetami tylko ludzmi to dzieki temu zarobia mase pieniedzy , ale prawda pomalu zaczyna wychodzic na jaw i teraz wszyscy staniemy sie genetycznie zmodyfikowanymi cyborgami ktore bedac tego w pelni swiadome i jednoczesnie niesmiertelnie i tak oto idea wiecznego piekla zisci sie na naszych oczach, ale zanim to nastapi musimy wszyscy przejsc jeszcze przez kompletne ekonomiczne zalamanie ktorym nikt sie nie przejmuje bo na ulicach panuje dzikie podiecenie na skutek pogloski ze Greta Thunberg zostala obsadzona w roli Juli w Shakespeare' owskiej historii Romeo and Juliet , produkcja ma kosztowac 3000 bilionow $ na co nie zgadzaja sie Zydzi twierdzac ze nie moze byc na tej planecie wyzszej cyfry jak 6 milionow.

 • To prawda

  //Ale czy obecnie Rosja stanowi zagrożenie?

  Tu są wątpliwości. Starcie na Ukrainie wyczerpało i dalej wyczerpuje możliwości rosyjskie. Zużyto znaczne ilości sprzętu i amunicji, a bieżąca produkcja ledwie starcza na aktywność. Czyli potrzeba czasu na odtworzenie zdolności bojowych.//

  A co na to Wojtasie szanowny twoja synowa Swietłana? W końcu jest to rodowita Moskwiczanka i może coś wiedzieć powinna...
  Daj znać jak ci powie.

  • To prawda#Jarek Ruszkiewicz SL

   Nie Swietłana a Tatiana, a poza tym to ona popiera Ukrów.
   Do tego jest teraz w Hiszpanii i nie mam jak z nią pogadać.
   No i ona nie z Moskwy, a kilkadziesiąt km od Moskwy.

   Widzę, że mleko reniferek źle wpływa na twoje postrzeganie.

   To o czym Ławrow gadał z Blinkenem - pewnie wiesz, bo chyba ta "gorąca linia" to tamtędy prowadzi, a ciebie wysłali, abyś się podłączył z boku.

   • To prawda#Jarek Ruszkiewicz SL#Krzysztof J. Wojtas

    Ilu ukrów zatrudniłeś przy pomidorach ?
    KST

 • Joe Biden prowadzi gre na czas

  Jego glownym celem jest oslabienie gospodarcze, ekonomiczne i finansowe Rosji, analogicznie jak to zrobil R.Reagan w latach 1980-tych, kiedy ZSRR prowadzil wojne w Afganistanie i ostatecznie ZSRR padl na pysk.
  Dzieki temu kraje Europy srodkowo-wschodniej, w tym Polska, zostaly uwolnione spod okupacji ZSRR bez potrzeby przelewania krwi.

  Polska i Polacy odzyskali wolnosc po 45 latach zniewolenia (1945-1989) przez ZSRR i rzadzacych komunistow (agentow Moskwy), ale sprawy poszly w zlym kierunku, poniewaz zydzi z PZPR zawarli uklad z zydami z KOR przy "Okraglym Stole" (1989r) i podzielili sie wladza w Polsce.
  Z kolei nowa polityka zydow wywodzacych sie z zaplecza Solidarnosci , ktorzy potworzyli swoje partie polityczne , wprowadzila Polske do EUROLAGRU, co bylo kontynuowane przez kolejne zydowskie ekipy rzadzace bez wzgledu na ugrupowanie polityczne - vide rzady III RP na stronie:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sk%C5%82ady_rz%C4%85d%C3%B3w_polskich

  Na tej przemianie/zmianie zyskali najwiecej ZYDZI w Polsce bez wzgledu na ugrupowanie polityczne, zydzi z Izraela i USA oraz NIEMCY.
  Zas polskie goje byly karmione propaganda sukcesow:
  - propaganda o drugiej Japonii (Walesa)
  - propaganda o swietlanej przyszlosci (Kwasniewski)
  - propaganda o drugiej Irlandii (Tusk)
  - etc.

  W 1997r zyd Kwasniewski podpisal nowa neo-stalinowska konstytucje w kwietniu 1997r (za rzadow SLD-PSL) , ktora poparly rowniez pozostale ugrupowania polityczne i w ten sposob wiekszoscia glosow poslow i senatorow, konstytucja neo-stalinowska (oparta na konstytucji Stalina z 1952) stala sie nowym aktem prawnym w Polsce, ktora zostawiala "tylna furtke" (Art. 90) dla organizacji miedzynarodowych, ktore otrzymaly zezwolenie na wspoludzial w rzadzeniu Polska.
  W miedzyczasie trwala MASOWA WYPRZEDAZ POLSKIEGO MAJATKU NARODOWEGO W OBCE RECE bez wzgledu na ugrupowanie polityczne u wladzy w Polsce.
  Najbardziej byla poszkodowana Rosja i ZYDZI z Rosji , ktorzy liczyli na wykupienie kawalka Polski lub zakladu/przedsiebiorstwa w Polsce, ale przeliczyli sie.

  Jesli chodzi o konflikt na UPA-inie to Polska jest pionkiem w grze , ale J.Biden szuka pretekstu do udzialu USA w tym konflikcie i w wojnie konwencjonalnej USA ma przewage nad Rosja oraz silna ekonomie, ktora jest w stanie zabezpieczyc dostawy sprzetu wojennego na ewentualna wojne z Rosja.
  Ale jest rowniez taka mozliwosc, ze gdy Rosja osiagnie swoje cele militarne na UPA-inie, wowczas dalsze dzialania wojenne beda pod znakiem zapytania, poniewaz zydzi z Izraela chca przeniesc sie na UPA-ine, jak to zostalo zaaranzowane w 2012r pomiedzy Putinem a Kissingerem w Moskwie, na co zgode wyrazil byly prezydent UPA-iny P.Poroszenko podpisujac uklad z owczesnym premierem Izraela B.Netanyahu.

  W.Putin wie, ze nie jest w stanie wygrac wojny z USA, podczas gdy Chiny w kazdej chwili moga zmienic front pod naciskiem USA i to bylby koniec dla Rosji i Putina.