Dlaczego nie popieram Ukrainy. Zdanie odrębne

Pewnie będę miał przechlapane, ale sumienie nakazuje przedstawić i tę opcję.

Jakie perspektywy są dla relacji polsko - ukraińskich w przypadku wygranej Ukrainy?

Czy tzw. "poważni" politycy roztaczają przed Polakami wizję przyszłych stosunków? Jakoś cała narracja przypomina "program " PO, który składa się z jednego hasła: odsunąć PiS od władzy. Tu mamy też podobne ujęcie - "dop... Rosji".

W zasadzie nie mam nic przeciwko "dop..." Rosji, ale powstaje kwestia - co dalej?

 

Chyba jest oczywistym, że przegrana Rosji w tym konflikcie musiałaby doprowadzić do niestabilności i możliwego rozpadu państwa. Tak jest w Rosji  jako kontynuatorce Księstwa Moskiewskiego. Można rozważać, czy wtedy nie doszłyby do władzy czynniki gorsze od obecnych. Ten kierunek pozostawiam otwarty.

Opcja rozpadu i utworzenia drogi dostępu dla eksploatacji rosyjskich bogactw naturalnych przez Zachód - jest łagodniejsza i bardziej kusząca. Ale jawi się pytanie, czy te korzyści będą też udziałem Polski, czy też jak w Iraku i Afganistanie ...

 

Sądzę, że warto sobie przemyśleć ten wariantowy rozwój sytuacji - z wszelkimi wskazaniami wpływów na Polskę w świetle kierunków rozwojowych i dążeń Polaków, a wynikających z polskiej odrębności. Pewne wskazania są wyraźne - choćby kwestia "covid",  nacisków na polską "praworządność", czy zasady współżycia (LGBT+).  Sprawa kosztów utrzymania (energia, żywność), a dochodzi edukacja i wiek emerytalny.  Już nie rozpatruję kryzysu finansowego wynikającego w znacznej mierze ze swobodnego dodruku $. To tylko rysujące się kierunki przemian z jakimi spotkamy się w najbliższej przyszłości, a ich natężenie będzie powiązane z wynikami kampanii ukraińskiej.

 

I kwestia relacji polsko - ukraińskich. Jak zareaguje Ukraina przy wygranej? Czy przeprosi za Wołyń, czy też raczej wysunie roszczenia do Chełmszczyzny i Przemyśla z okolicami? Na jakich zasadach możliwe jest budowanie wspólnej przyszłości - bez rozwiązania kwestii zaszłości?

Konflikty nie trwają wiecznie - przychodzi czas pokoju wymuszonego choćby brakiem sił i zdolności do dalszych walk. I trzeba jakoś życie ułożyć. A tu brak jest nawet rozważań na ten temat.

 

Drugi wariant - wygrana Rosji i osiągnięcie przez nią założonych celów. Ten wariant wydaje się i bardziej prawdopodobny, i perspektywicznie korzystniejszy. 

Oczywiście - wymaga wymiany ekipy rządzącej Polską i to w równym stopniu chodzi o PiS jak i PO (jako opozycja). Po prostu - trzeba wymienić całą klasę polityczną. Dlaczego? Bo ta się skompromitowała i straciła historycznie mandat władzy. Aby to było możliwe - musiałyby zajść też istotne zmiany na Zachodzie - i być może "ukraińskie zaangażowanie" się do tego przyczyni. Może spełnić rolę wyzwalacza, gdyż jest też dużo innych czynników osłabiających istniejące struktury.

 

Z jaką sytuacją mielibyśmy do czynienia? 

Rosja nie chce (nie jest zdolna) do okupacji całej Ukrainy. Od Kijowa na Zachód istnieje pas, który byłby bardzo kłopotliwy w zarządzaniu. Do tego biedny. To "gorący kartofel", który Rosja chętnie podrzuciłaby komuś innemu (potencjalnie - Polsce). Złośliwość takich zamierzeń - jest nad wyraz oczywista.

Moim zdaniem - ta kadłubowa, a faktycznie obejmująca tereny o nacjonalistycznych skłonnościach, Ukraina - powinna pozostać samodzielną jednostką i budować zręby własnej państwowości. (Mam poważne wątpliwości, czy Ukraińcy to potrafią - patrząc na ich roszczeniowość pozbawioną odpowiedzialności).

Ale taka próba powinna zostać podjęta już z uwagi na wyładowanie nacjonalizmu; to ruch podobny chęci wyzwolenia się nastolatka z wpływu rodziców, który musi doświadczyć konieczności zapracowania na swoje utrzymanie.

Polska powinna życzliwie przyglądać się procesowi. Dlaczego życzliwie - mimo zaszłości? Bo zawsze będzie to nasz sąsiad z którym trzeba utrzymywać jak najlepsze stosunki. Przyszłość ma sens tylko we współżyciu, a jątrzenie nie prowadzi do dobrych następstw.

 

W zarysowanej, ale bardzo realnej perspektywie (zmęczona wygraną Rosja, Zachód bardzo osłabiony przegraną), jest szansa na budowanie Trójmorza jako struktury pozwalającej na odbudowę relacji społecznych w regionie. Oczywiste, że muszą to być relacje win - win, a takie leżały o zasad Rzeczypospolitej. Na takiej też zasadzie budują swe wpływy Chiny.

Pozostaje kwestia Rosji.

Tu trzeba zauważyć, że Rosja, po wygranej, znajdzie się w trudnym położeniu. Dotychczasowy model (turańszczyzna) nie jest w stanie sprostać wyzwaniom. Przecież powstaną nowe odrębności (czy o charakterze państwowym?) - DRL, ŁRL, ale też Noworosja, być może  Zaporoże - konieczne będzie ułożenie relacji i nie będzie to system w pełni scentralizowany z jakim mamy obecnie do czynienia w Rosji.

Będą problemy odbudowy zniszczeń powojennych - a przecież z Zachodem będą kiepskie relacje. Do tego będzie silny, narastający nacisk ze strony Chin.

Jednym słowem - Rosja będzie potrzebowała odmiennych dotychczasowym, nowych koncepcji rozwojowych - albo zostanie podporządkowana Chinom. Jedynym ratunkiem jest skorzystanie z polskich doświadczeń i rozwiązań występujących w Rzeczypospolitej.

 

Perspektywicznie - upatruję szans na  stworzenie stabilnych zasad współistnienia właśnie we współpracy z Rosją. To odległa perspektywa, ale mająca szanse na stabilność. Inne warianty mają dużo gorsze rokowania. Ale o tym już w innych zapisach.

Krzysztof J. Wojtas

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

4.05

liczba ocen: 19

 • autor

  duze 5 warto przeczytac i zastanowic sie , pomyslec

  • autor#rowszan

   główny mózg ds Polityki zagranicznej Rosji stwierdził krótko największym wygranym tej awantury na Ukrainie będą Chiny .... W końcu Europa odcinając sie od Rosji sama wpycha ją w strefę wpływów Chin . Być może o to chodzi semitom którzy przenoszą swoje kapitały z Europy i USA do Chin ... a Polska ?? Jest coś takiego ? Ja ostatnio słyszałem o Polin potem Ukro-Polin a miejsce Polaków w tym tworze widać gołym okiem bez wdawania sie w szczegółowe wymienianie wszystkich przywilejów jakimi cieszą sie Ukraińcy w tym tworze quasi państwowym Może pomyslmy o sobie czyli co musi 40 mln Naród zrobić -Żeby Polska była Polską a sprawy globalne niech sie toczą czy mamy na nie jakis wpływ ?? To jak rozmawiać o pogodzie ma przyjść burza czy spaść deszcz to przyjdzie i tyle

   • autor#rowszan#Mol Tom

    Problem w tym, że nie ma już czegoś takiego jak "naród polski" ...
    KST

    • autor#rowszan#Mol Tom#KST

     wierze że jest inaczej choc faktycznie sporo tych bio-robotów i ciężko nazwać ich Narodem

 • Wojtasie szanowny

  //Jakoś cała narracja przypomina "program " PO, który składa się z jednego hasła: odsunąć PiS od władzy. Tu mamy też podobne ujęcie - "dop... Rosji".//

  Widzę, że powoli ale jednak zaczynasz podzielać moje zdanie, że PiS-PO to jedno zło. Raduje mnie to niezmiernie, że mimo słusznego wieku patriarchalnego jesteś w stanie jeszcze się rozwijać i to w dobrym kierunku. Kolega Oświat np. cierpi już na czasową demencję choć jest twoim rówieśnikiem.

  Notka bardzo ciekawa (mam nadzieję, że zostanie dostrzeżona przez Admina) ale można było ją ograniczyć do rozważań tylko jednej wersji - co zrobi Rosja po zwycięstwie?
  Zwycięstwo militarne nie podlega już żadnej dyskusji, jak by się Zachód nie zes...ł to i tak nic nie zrobi tylko jeszcze bardziej się skompromituje.

  Chodzi o to jak Rosja zagospodaruje to zwycięstwo politycznie bo tutaj jest wiele możliwych scenariuszy i możemy tylko zgadywać co tym razem wymyśli (zbiorowy) Putin. Przy planowaniu operacji specjalnej na Ukrainie zaskoczył wszystkie tęgie głowy na Zachodzie i teraz może być podobnie.

  • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL

   Ruszkiewicz jest mądry... Ruszkiewicz jest tak mądry, że nie docierają do niego żadne uwagi.
   Np. ta, że ta notka rozważa problemy Rosji PO wygranej - i, że to będzie początek ich problemów. Będą musieli skorzystać z doświadczeń Rzeczypospolitej, czyli się spolonizować.
   Albo im Chiny kęsim zrobią.

   • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL#Krzysztof J. Wojtas

    //Ruszkiewicz jest mądry... Ruszkiewicz jest tak mądry, że nie docierają do niego żadne uwagi.//

    ja cię Wojtasie szanowny wychwalam a ty mi kęsim...
    Ot, czarna niewdzięczność.

    Osobiście wolałbym jednak, żeby Rosjanie się nie polonizowali. Niech chociaż akcent zostawią, żeby ich łatwiej rozpoznać.

   • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL#Krzysztof J. Wojtas

    Autor 5* . Salute .

    • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL#Krzysztof J. Wojtas#Repsol

     Ciekawa książka się zapowiada kupie ze względu na fakty tam przytaczana nie ze względu na komentarze autora , Ta drugą odradzaną też kupię z ciekawości z jednego powodu to ja zdecyduję jak ocenić treści w niej zawarte czy będą mi przydatne czy faktycznie ściek . I mała uwaga ten Pan Autor nie ustrzegł się przed tzw łyknięciem aktualnej narracji że Rosja i ZSRR to jest to samo tyle że pod nowym szyldem . Więc wyjasniam Stalin nie był politykiem rosyjskim ! Był Gruzinem człowiekiem radzieckim lub jak mój dziadek mawiał -sowietem tak tak tworzono takiego stwora Więc Stalin był również wielkim politykiem sowieckim nie rosyjskim . Żeby to zrozumieć trzeba sie zapoznać z bełkotem który był wygłaszany na wszelakich przemówieniach z wczesnych lat w ZSRR lub kupić książki i przez nie przebrnąć co nie jest proste pt Dzieła Lenina . Reasumując Sowieci to ponadnarodowa powiedzmy organizacja skupiona pod sztandarami tzw walki klasy robotniczej tworząca państwo sowieckie geograficznie również istniejące na terytorium dzisiejszej Rosji Tak więc Stalin był Gruzinem Beria Żydem Rokossowski Polakiem itd ......a najgłupsi to jacyś szeregowi z azjatyckich republik których jeszcze w latach 90 XX w po wcieleniu do wojska uczono sra...ć do celu bo nie za bardzo wiedzieli jak korzystać (no w cudzysłowie ) z Toalety a de facto dziury kanalizacyjnej w którą w określonych momentach nie trafiali zostawiając całą zbędną zawartość żołądka obok niej Ale to tak na marginesie żeby uświadomić co to było ZSRR Co do Anglosasów i Churchilla to kiedy byłem w Indiach to tam się dowiedziałem ( bo w Polsce sie tego nie nagłaśniało) o tzw głodzie bengalskim z 1943 r na którego istnienie została narzucona cenzura która pokutuje do dzisiaj więc to był wyjątkowo odrażający nie tylko z wyglądu Typ

   • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL#Krzysztof J. Wojtas

    ,,...czyli się spolonizować...."

    Rosjanie już dawno się spolonizowani (szczególnie w czasie zaborów) i doskonale wiedzą:
    Że kura nie ptica
    A Polsza nie zagranica.

   • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL#Krzysztof J. Wojtas

    O jakich "doświadczeniach Rzczypospolitej" raczysz Waść prawić ?....
    KST

    • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL#Krzysztof J. Wojtas#KST

     A jak RP rozwiązywała swoje problemy - gdy jeszcze nie było (lub mało) degenerujących naleciałości?

   • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL#Krzysztof J. Wojtas

    Mam wrażenie, że Rosja już korzysta z doświadczeń Rzeczypospolitej. Nie, nie tej współczesnej. Tą gardzi zwyczajnie, co okazuje w takich publicznych odzywkach jak "arogancki idiota" wobec PMM.
    ---------
    Rosja zwiedzała też pawilon polski na EXPO (?) w Szanghaju. Raczej bardzo wnikliwie przestudiowali dobór eksponatów przez Chiny do naszego pawilonu. Było to kilkanaście lat temu, jednak coś tam w pamięci zostało. Rosjanie musieli zastanowić się, dlaczego Chiny tak docenili Polskę? Dlaczego umieścili jako ejeden z eksponatów obraz "Batory pod Pskowem"? Itp.
    ---------
    Rosja wie, że końcówka wieku XVI to moda na Polskość we wszystkich zakamarkach ich państwa, od kontusza po fryzurę, od herbu po słownictwo.
    =================
    Dobrze byłoby, by Rosja zdała sobie sprawę jak wiele zła wyrządziła Polsce i Polakom. Zła w postaci eliminacji poslkich elit i zastąpienia ich po IIWŚ swoim desantem z sekty interesów talmudycznych. Lepiej niech pomyślą, jak ten desant wraz z przychówkiem zabrać z powrotem. Miejsca nad Amurem jest dwa razy tyle co nad Jordanem. Trochę kwiku aj waj będzie, bo odrywanie ryjów przyrośniętych do koryt musi być bolesne, jednak wreszcie Rosjanin będzie mógł rozmawiać z Polakiem bez pośredników. Co tylko rokuje dobre sąsiedztwo.

    • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL#Krzysztof J. Wojtas#Maur

     Co do "desantu talmudycznego" - winien jest Berling a nie Stalin.
     A pod koniec XVI szykowała się Unia Słowiańska z Moskwą i Zaporożem.
     Kto to sp...ł?

  • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL

   Spiryto, ....
   A co to jest demencja?

   • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL#Oświat

    Pewnie menora . Salute . https://assistant.gloria.tv/FxK6pqhk7ZiS1AZwTDoBU6KMY/5ndo3iuum9r62wyp4yv7ud0dgs43zuvuknpyr4d.webp?scale=768&format=webp

  • Wojtasie szanowny#Jarek Ruszkiewicz SL

   O cholera!
   A ja miałem @Oświata za młodzieńca gdzieś na poziomie liceum.

 • c.d.

  Spiryto w jednej z ostatnich notek pisał; płk. Richard Black, weteran armii amerykańskiej na ważnych stanowiskach, obecnie na emeryturze, stwierdzi że Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie całkowicie nieprzygotowana, a obecnie na skutek całkowitej demencji wstawia takie zdanie jak niżej;
  (zbiorowy) Putin. Przy planowaniu operacji specjalnej na Ukrainie zaskoczył wszystkie tęgie głowy na Zachodzie
  No to trzeba się leczyć z tej demencji i uwzględniać co inni piszą, co się publikuje i jakie wygłasza się prawdy niepodważalne
  Szanowni panowie JKW i Spiryto. Wojna trwa i jej końca nie widać. Wojska rosyjskie drepcą niemal w miejscu.
  Armia Rosyjska weszła jak w masło w kierunku na Kijów, po drodze jednak natknęła się na kilku Ukraińców z granatnikiem i stanęła jak wryta tracąc kilka czołgów.
  Gdy się otrząsnęli i pozbierali w sobie, to się wycofali.
  Jedyne sukcesy to dzieło chłopaków z Krymu + Kadrowcy, którym wspólnymi siłami udało się zdobyć Mariopol i Chersoń
  Kiedy Rosja wygra wojnę z Ukrainą?
  A to zależy czy usuną Putina i wejdzie w jego kalosze ktoś z werwą i twardą ręką czy nie.
  Jak zostanie Putin to wygranej nie będzie.
  Coś tam skubną z Upadliny i tym się zadowolą. Albo będą walczyć do usranej śmierci. Mam na myśli Rosję.

  • c.d.#Oświat

   Nic bardziej mylnego. Rosja dokonuje systematycznych postępów wykorzystujac jednocześnie zaledwie ułamek swoich zasobów. Przekonanie , że prowadzenie wojny polega na tym, żeby bez opamiętania iść "w pieriod" to dziecinada. Zapewne skutek oglądania sowieckich filmów wojennych, gdzie zawsze szli w pieriod i nigdy się nie cofali.
   Słyszałem od pewnego Ukraińca następująca historię z czasów II Wojny Światowej. Do oddziału radzieckiego (tak, tak, Ukraińcy służyli w sowieckiej armii) przybył nowy dowódca, młody, prosto ze szkoły. Przy pierwszej akcji wyciągnął pistolet, wyskoczył z okopów i z okrzykiem "w pieriod!" pobiegł do boju. A za nim nikt... Nigdy go już nie znaleziono....

   • c.d.#Oświat#Tokoloshe

    Do czasu słynnego rozkazu "ni szga nazad"! (ani kroku w tył), różnie bywało na polach bitewnych. Od czasu tego rozkazu, akurat od Stalingradu, NKWD złożone z reguły z jewrejew, tworzyły tzw. bataliony zaporowe. Pędzili po lufami żołnierzy bitwy nawet bez broni. Tę sołdat miał zdobyć na wrogu albo wziąć po zabitym koledze.
    ----------
    Tę samą zasadę wprowadzili u siebie ukry. U nich NKWD zastąpiły oddziały Azova, Ajdar, Tornado, DNipro I i II, jeszcze kilka innych a nawet grupki skupione wokół dowódców formacji regularnej armii.

  • c.d.#Oświat

   Pewnie przegra . Salute :))))) Cyganie ukradli czołg , no to cyganów już tam nie ma . https://www.bitchute.com/embed/cQ01OLb9fWZy/?feature=oembed#?secret=11lCecZho4

  • c.d.#Oświat

   Idź ty lepiej oświat podlej ogródek.
   Praca na świeżym powietrzu pomaga.
   Przynajmniej na ciało.

  • c.d.#Oświat

   Putina raczej nie usuną. Nie mają też powodu ani interesu ani możliwości. Proszę sobie pooglądać codzienne rządy Putina w TV. Jest masa programów, gdzie rozlicza gubernatorów i kogo tam akurat potrzeba. On ucziwie zarabia na każdego rubla, jakiego Rosja mu płaci. My możemy tylko pomarzyć o takim prezydencie.
   --------
   Po drugie: Putin po dojściu do władzy objął kraj z potwornie skorumpowaną strukturą władzy. Krajem rządziły całe tabuny obcych. Pierwszym z jego posunięć był dobór do sktruktur ludzi z jego środowiska. To KGB miało niezbędne zasoby informacji, niezbędne kontakty we wszystkich środowiskach przestępczych, niezbędne możliwości i nieograniczony dostęp do zasobów, by rozpocząć wielką akcję sanacji kraju. Około 800 kluczowych stanowisk w państwie objęli koledzy z KGB Putina.
   --------
   Putin & co doskonale wiedzą, że nie mogą tematu bagatelizować. Walcząc o istnienie Rosji, walczą o zachowanie resztek przyzwoitości na świecie.
   PAX Americana przyniósł światu tylko zgliszcza, miliony trupów, powszechny rabunek, niewolnictwo, powszechną biedę, upadek autorytetów, upadek nauki, terror mentalny i zainicjował samodestrukcję społeczeństwa zachodu...

 • Jaki Putin pasowałby Autorowi?

  Co autor miał na myśli pisząc: "czy wtedy nie doszłyby do władzy czynniki gorsze od obecnych"?
  To obecne są złe? Putin jest wymarzonym partnerem politycznym dla Zachodu. Zapewnia nie tylko stabilność Rosji, tak ważnej dla utrzymania Europy w pierwszej lidze regionów gospodarczych, ale jest również pożądaną przeciwwagą dla imperialnych dążeń USA.
  Ponadto Putin szanuje inne kraje pod warunkiem wzajemności, co widać chociażby po cierpliwości z jaką traktował ukraińskie wybryki.
  Nawiasem mówiąc to nie Rosja wykorzystuje gaz do szantażowania Europy, lecz Ukraina wykorzystywała gazociąg do kradzieży gazu, a teraz do szantażu.
  To, że Europa nie umie tego wykorzystać nie jest winą Putina, lecz nadmiernego serwilizmu rządzących Unia i państwami członkowskimi wobec komunistycznej centrali w Waszyngtonie.
  Bo jakież to były do tej pory zarzuty wobec Putina? Ze nie promuje transwestytów i pederastów/pedofili?
  Trudno podzielać takie zarzuty.
  Że CIA zastrzeliło Niemcowa, czy że superman Nawalny wypił bojową substancje paraliżująco-drgawkową i zamiast umrzeć w kilka minut tylko źle się poczuł? To są komedie. trudno to nawet poważnie traktować, zwłaszcza po tym, jak Skripalem tak skutecznie zaopiekowały się służby brytyjskie, że nikt go więcej żywym nie widział.
  Jakiego zatem Putina chciałby autor widzieć na Kremlu?
  Kogoś takiego jak Morawiecki, Zelenski czy Kaczyński? Ludzi gotowych do wysłania na śmierć gojów i sprzedawania dzieci na organy do transplantacji (to dot. tylko Zelenskiego, o takiej działalności naszych gierojów nic na razie nie wiem) w imię osobistego zysku?
  To chyba nigdy nie nastąpi. Przynajmniej na trwałe. Rosjanie są silnie związani ze swoim państwem i (poza krótkimi okresami jak po 1917 roku) zawsze zdecydowanie go bronili. To dlatego obłęd leninowski, trockistowski został zatrzymany, a ZSRR zaczął z czasem nabierać cech Rosji.
  Problemy z Rosją są cztery:
  1. Istnieje
  2. Jest niepodległa i ma siłę tę niepodległość obronić
  3. Od czasu do czasu (np. w Syrii, Iranie, Wenezueli czy na Ukrainie) psuje interesy Żydom.
  4. Ma zasoby naturalne stawiające ją potencjalnie na pozycji największego mocarstwa świata.

  • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe

   No tak . Salute :)))))

  • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe

   A zalety?
   Że ma oligarchów którzy Rosję okradają
   i Putina który na to pozwalał

   • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe#Oświat

    Amerykańscy oligarchowie okradają cały świat od ponad 100 lat. I to na wielokrotnie większa skalę. Do dziś znaczna część Amerykańskiego GDP pochodzi ze spekulacji finansowych i drukowania dolarów, a na straży tego biznesu stoi, niczym mafia przy drzwiach kasyno-burdelu, amerykańska armia.
    Problemy trzeba widzieć tam, gdzie są.
    Gdyby Chiny poprzez swoją rozsądną i twardą politykę nie zbudowały własnego kapitału i przemysłu byłyby dzisiaj tylko tym czym były Indie przez dziesiątki lat, zanim na przykładzie Chińczyków nie nauczyli się właściwego podejścia do amerykańskich oligarchów.
    Kilkadziesiąt lat współpracy gospodarczej Indii z Zachodem i gospodarczej otwartości Indie nie zrobiły najmniejszego kroku w kierunku cywilizacji. Ciągle były tylko dostawcą taniej siły roboczej dla obcych korporacji. Tragedia w Bhopalu była tam czymś normalnym co do zasady, wyjątkiem jedynie jeśli idzie o skalę skutków.
    Iran stał się potęgą przemysłową i naukowo-techniczną nie dzięki eksploatacji przez USA i Wielką Brytanię za czasów Szacha, lecz dzięki amerykańskim sankcjom.
    Putin znacznie ograniczył działalność oligarchów, którzy najbardziej rozkwitli w czasach jelcynowskiego otwarcia na Zachód.
    A przy okazji, jak się mają oligarchowie na Ukrainie?
    Zawsze brzydzi mnie to połączenie entuzjazmu wobec skrajnej korupcji na Ukrainie z wysilonym doszukiwaniem się korupcji w Rosji.
    Jeszcze bardziej brzydzi mnie to, że ktoś walką ze "złymi rosyjskimi oligarchami" uzasadnia sprowadzanie ropy z Arabii Saudyjskiej czy gazu z Kataru.
    To się nie tylko kupy nie trzyma, to wynika z zamordystycznego przekonania, że cały świat ma tak działać jak każą USA tzn. mieć demokratycznie wybrany rząd, który będzie wykonywał rozkazy z Waszyngtonu.
    A tak w ogóle to rosyjscy oligarchowie nie mają nic do tematu, którym jest interes Europy i korzyści ze współpracy z Rosją.
    Nie słyszałem by rosyjscy oligarchowie zagrażali Polsce. Co do ukraińskich oligarchów to owszem były takie poszlaki, ale nic definitywnego.

    • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe#Oświat#Tokoloshe

     Bardzo dobry komentarz oddający istotę spraw jakie się na naszych oczach toczą, ale jedynie nieliczni je widzą ...
     KST

  • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe

   Nie chce mi się odpowiadać na postawione kwestie, bo one są obok tematu.
   Tu moim celem było przedstawienie odmiennego poglądu na kwestie ukraińskie z punktu widzenia polskich interesów. Rosja, a tym bardziej Putin nie są tu przedmiotem analizy. Chyba nawet nie wymieniłem imienia tej postaci - po prostu rozważam inne kwestie.

   • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe#Krzysztof J. Wojtas

    Fakt, że to nie jest główny temat artykułu , lecz propagandowa teza sączona (świadomie czy nieświadomie) gdzieś na boku w podświadomość czytelnika.
    Bzdurnych wątków w artykule jest więcej. Np., że przejęcie rosyjskich zasobów naturalnych przez USA i związany z tym kolejny krok w kierunku monopolizacji światowego rynku przez USA jest kuszącą perspektywą. USA kontrolują mniej lub bardziej wiele innych zasobów, a przymierzają się do przejęcia Iranu - wojny w Iraku i Syrii były przecież tylko po to, by pozbawić Iran lokalnego sojusznika, również wojna w Afganistanie miała służyć zajęciu strategicznej pozycji wobec Rosji i Iranu.
    Jak widać naiwna wiara w dobrodusznych biliarderów z USA ciągle żyje.

    • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe#Krzysztof J. Wojtas#Tokoloshe

     Sarkazmu nie dostrzegł ...

    • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe#Krzysztof J. Wojtas#Tokoloshe

     Dodałbym Wojtasa niemądre: "nie mam nic przeciwko "dop,,," Rosji. Boleję nad tym, że niestety, niestety słusznie, niektórzy Rosjanie nazywają współczesną Polskę prostytutką. Dlaczego Wiktor Orban umie docenić już nie komunistyczną Rosję i przywództwo Putina oraz trzeźwo oceniać eurokołchoz a my nie?

    • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe#Krzysztof J. Wojtas#Tokoloshe

     Wojny Ameryki w Iraku, Libii, Iranie etc zostaly zaprogramowane przez ZYDOW z USA, i informowal o tym byly gen. amerykanski W.Clark w 2007r (15 lat temu), ten sam gen. W.Clark , ktory jako glownodowodzacy silami NATO napadl na Jugoslawie w 1999r pod SFABRYKOWANA PROPAGANDA o rzekomych "zbrodniach i czystkach etnicznych dokonywanych przez Serbow na mniejszosci albanskiej w Kosowie".

     Na wojny Ameryki z Irakiem, Libia, Iranem etc naciskali ZYDZI z Izraela (moj dopisek), poniewaz zydostwo z Izraela chce kontrolowac caly srodkowy wschod.
     Zydowska swinska morda B.Netanyahu chcial nawet zaatakowac Iran, ale prezydent USA B.Obama wybil mu to z glowy, bo Iran to nie Irak i nie Libia.
     Zreszta Iran uprzedzal, ze w przypadku ataku Izraela na Iran, posle 17 tysiecy rakiet na Izrael.

     Ale tu trzeba rowniez wspomniec o SWINI w ludziej skorze W.Putinie z Kremla, ktory prowadzil ciche rozmowy z B.Obama i B.Netanyahu, i po tych rozmowach Putin zerwal kontrakt z Iranem na dostawe rakiet p-lot S300 oraz Rosja poparla rowniez rezolucje ONZ 1929 z 2010r , ktora zaostrzala sankcje na Iran - Chiny postapily podobnie jak Rosja i tez poparly zaostrzone sankcje na Iran; obydwa kraje sa stalymi czlonkami Rady Bezpieczenstwa ONZ obok USA, Anglii i Francji.
     Z informacji podanych przez francuskich dziennikarzy sledczych wynika, ze Rosja wspolpracowala z CIA przeciwko S.Husseynowi..... i oddala S.Husseyna na pozarcie ZYDO-ANGLOSASKIEJ MAFII MIEDZYNARODOWEJ (moj dopisek).
     W przypadku Libii i Kaddafiego bylo tak, ze gdy USA i Europa zachodnia nalozyly sankcje na Libie i zablokowaly eksport ropy naftowej z Libii, wowczas Rosja skupowala po cichu rope naftowa od Libii, ale po 1/3 ceny wartosci rynkowej ropy naftowej za barylke , bez zadnej litosci nad losem Libii i M.Kaddafiego, w/g reguly "tanio kupic, dobrze sprzedac" , co ukazuje, ze Rosja nie kierowala sie zadnymi sentymentami, ktorymi kieruja sie tutejsi komentatorzy w stosunku do Rosji i W.Putina.
     "Slabszy przegrywa, a mocniejszy wygrywa" i taka regula panuje w Rosji (cywilizacja turanska - azjatycka ; 250 lat okupacji mongolskiej Rosji zrobilo swoje).

     Program osaczania Rosji autorstwa Zyda z Przemysla Z.Brzezinskiego (bylego doradcy prezydenta USA J.Cartera, R.Reagana, G.Busha, B.Obamy i obecnego J.Bidena d/s Europy Wschodniej) jest realizowany od kilkudziesiecu lat.
     Przewrot wladzy na UPA-inie w 2014r (Majdan) zostal zorganizowany przez ZYDOW amerykanskich z poparciem LOBBY UPA-inskiego w USA i Kanadzie, i udzialem spec sluzb USA, Izraela, W.Brytanii i Niemiec (CIA, Mosad, MI6 i BND).
     Mowil nawet o tym gen. Kazemirowich w marcu 2014r - vide strona:

     Towarzysz W.Putin wielokrotnie jezdzil po cichu do USA i Izraela i prowadzil przyjacielskie "razgawory" Bushami i Netanyahu, a pozniej do Moskwy przyjezdzal po cichu B.Netanyahu, podczas gdy zydowska swiatowa propaganda ukazywala ich jako "przeciwnikow" politycznych.

     Zydostwo z USA po to podzielilo swiat na 2 strefy wplywow w 1941r (Mapa Gomberga), zeby miec wplywy w ZSRR (obecnej Rosji) i w Europie wschodniej oraz wplywy w USA, Europie zachodniej i w Azji.
     W ten sposob sa rozgrywane wszystkie gamonie, ktore nie domyslaja sie jeszcze, ze zydostwo jest po obydwu stronach tej samej barykady i wszystko kontroluje - informowal o tym ZYD Berman w swoim tajnym referacie z 1945r, w ktorym ujawnil METODY DZIALANIA ZYDOSTWA.
     Sprzeczka o to kto jest lepszy: USA czy Rosja stanowi glowny punkt dyskusji miernot , ktore jeszcze nie dostrzegly , ze poruszaja sie w ukladzie zamknietym i nie maja nic do gadania.
     Zas opinie uczestnikow WEF (World Economic Forum - swiatowe forum ekonomiczne), ktore odbylo sie pod koniec maja 2022r w Davos (Szwajcaria) pod przewodnictwem ZYDA i MASONA Klausa Schwaba, dowodza, ze oni uwazaja sie za NADLUDZI i WLADCOW SWIATA , a reszta ludzi to BYDLO i tych NADLUDZI nie obchodzi los BYDLA tylko obchodzi i REALIZACJA PLANOW GLOBALNYCH, co poparli rowniez trzej ostatni papieze:
     - polski Zyd JP2 (Wojtyla-Katz)
     - niemiecki Zyd Benedykt 16 (Ratzinger)
     - mason i lewak Franciszek 1 (Bergoglio).
     Swiat plynie z pradem NWO (New World Order - nowego porzadku swiata) - tak to brzmi oficjalnie, a nieoficjanie chodzi o JWO (Jew World Order - zydowski porzadek swiata), czyli pod kontrola ZYDOW, o czym jest wzmianka w Tamudzie ("pismo swiete" zydow), SANHEDRIN 90a.

   • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe#Krzysztof J. Wojtas

    No to dla przypomnienia, to pan napisał.
    ,,Pozostaje kwestia Rosji."

    Tej kwestii nie da się rozpatrywać pomijając Putina i jego polityki

    • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe#Krzysztof J. Wojtas#Oświat

     Ale nie wymieniałem imienia tego super prezydenta Rosji.

    • Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe#Krzysztof J. Wojtas#Oświat

     CYTAT:
     Krzysztof J. Wojtas , środa, 1 czerwca 2022, 20:42:18
     Jaki Putin pasowałby Autorowi?#Tokoloshe#Krzysztof J. Wojtas#Oświat
     Ale nie wymieniałem imienia tego super prezydenta Rosji.

     KOMENTARZ "fiesta"
     Wasza opinia towarzyszu Wojtas ukazuje rosyjski (turanski) punkt widzenia.

 • 3 opcja wszyscy przegrani.

  Jest jeszcze 3 opcja: zagłada atomowa i nie będzie ani jednego zwycięzcy. Także ci nieszczęśnicy, którzy przeżyją atomową hekatombę nie będą mieli ani jednego powodu do świętowania.

  • 3 opcja wszyscy przegrani.#Bar Horab

   Afryka, Ameryka południowa pozostaną nietknięte.

   • 3 opcja wszyscy przegrani.#Bar Horab#Oświat

    Nikt nie będzie nietknięty na planecie Ziemia, której całe środowisko zostanie skażone i niezdatne do życia na dłuższą metę. Chyba że wojna atomowa byłaby w jakiś sposób ograniczona - moim zdaniem jak już się rozpęta to polecą całe arsenały i Ziemia zamieni się w Marsa...

   • 3 opcja wszyscy przegrani.#Bar Horab#Oświat

    Skad masz takie pewne wiadomosci ?
    Czyzby Afryka i Ameryka poludniowa budowaly potajemnie specjalny i wysoki mur , ktory odgrodzi ich od skutkow bomb atomowych ?
    U was to mozna latwo przezyc wybuch bomby atomowej i wystarczy wykopac dol na polu , zeby was drzewa nie przywalily, a pozniej szybko uciekac z dolu, zeby was woda nie zalala.
    Pamietaj zabrac ze soba opone od motocykla, zebys nie utonal i butelke dobrej wodki, bo nie ma to jak przeplukac suche gardlo po atomowej spiekocie.

  • 3 opcja wszyscy przegrani.#Bar Horab

   Patrząc jak USA prą do tego rozwiązania (patrz notka Ruszkiewicza) - być może o to chodzi.

  • 3 opcja wszyscy przegrani.#Bar Horab

   Ta opcja już została odrzucona. Przynajmniej w USA.
   Na szczęście nie ma A UA.
   Nie dowierzam też UK i RP. Znaczy ich rządom. Przez głupotę mogą nieco poszerzyć zakres akcji denazyfikacyjnej i demilitaryzacyjnej nawet za Łabę.
   ------------------------
   Na razie to wygląda tak, jakby USA chciały zdołować najpierw UE i przy okazji Rosję. UE wykonuje wszystkie zarządzenia USA bez szemrania ze szkodą dla siebie. Rosja szkody spodziewanej nie odniesie. Zubożenie UE nie jest w interesie Rosji, lecz na pewno jest w interesie USA.
   ----------------------
   Nie jest eksploatowany publicznie temat odtworzenia Wermachtu. A to jest zapowiedź wyjatkowej wagi. 100 mld Euro jakie Scholz zaawizował na zbrojenia, to jest kilka budżetów naszego MON za jednym razem. Występując teraz na czele rusofobów, skutecznie zniechęcimy władze Rosji o podtrzymanie gwarancji naszych granic zachodnich. ..

   • 3 opcja wszyscy przegrani.#Bar Horab#Maur

    "Przez głupotę mogą nieco poszerzyć zakres akcji denazyfikacyjnej i demilitaryzacyjnej nawet za Łabę. "

    Nie mam nic przeciwko.

  • 3 opcja wszyscy przegrani.#Bar Horab

   Jak przezyje wojne atomowa to na pewno bede swietowal, bo wtedy swiat bedzie wolny od Zydow.

 • Tokoloshe

  Amerykańscy oligarchowie okradają cały świat...
  To wszyscy wiemy.
  Ja natomiast nie wiem, dlaczego Rosja zdeponowała 400 miliardów dolarów w zachodnich bankach.
  Dla czego nie zainwestowała tych zasobów we własną gospodarkę, w najnowocześniejsze gałęzie przemysłu?

  • Tokoloshe#Oświat

   //Ja natomiast nie wiem, dlaczego Rosja zdeponowała 400 miliardów dolarów w zachodnich bankach. //

   5 razy już to było Oświatowi objaśniane .
   Kłopoty z pamięcią ? zawiązać supełek na chusteczce lub sięgnąć po farmakologie.
   Banki Centralne,rady polityki pieniężnej są "ambasadami" system z Bretton Woods w terenie.Warunkiem przystąpienia do systemu jest podporządkowanie się jego zasadom.Stopień podporządkowania kontrolują Banki Centralne które tylko z nazwy są rosyjskie,polskie,japońskie itd.

   To są elementarne informacje więc albo dziadygo zapamiętaj to albo rób co chcesz ale przestań zadawać pytania świadczące że jesteś sklerotykiem.

  • Tokoloshe#Oświat

   A dlaczego Chiny mają chyba 1,5 biliona w obligacjach USA? (Teraz się wyzbywają, a mieli ponad 2,2 bln .

   • Tokoloshe#Oświat#Krzysztof J. Wojtas

    Z tego co wiem pieniądze w handlu międzynarodowym muszą być trzymane na kontach w żydowskich bankach.. Dlatego Ameryka może je zająć. Myk Rosji polega na tym, że te pieniądze muszą być wpłacane bezpośrednio do banku rosyjskiego a tam już ręką międzynarodowych grandziaży nie sięgać.
    Zagranie na które tylko Rosja mogła sobie pozwolić albowiem jest w stanie rozprawić się z amerykańskimi lotniskowcami.

    • Tokoloshe#Oświat#Krzysztof J. Wojtas#zadziwiony

     Ale to dotyczy obecnych płatności.
     Stare były w systemie "zachodnim" i aby w nim funkcjonować - musiały być.

     Ale to tylko 400 mld. A ile jest w inwestycjach w Rosji? Sądzę, że to tam dobrze policzono - i na pewno hutzpa Zachodowi się nie opłaci.

  • Tokoloshe#Oświat

   Dlaczego Polska na 231,8 ton złota rezerw ma zdeponowane w banku Anglii 126,9 tony tego złota?

 • Dla mnie poparcie Rosji w jej walce z Ukrainą i Ameryką jest jedniznaczne

  i wynika z logiki przyczyn i skutków.
  Na Ukrainie Ameryka i jej podziemne państwo walczy z Rosją o swą całkowita dominację nad światem. To Ameryka i jej armia stają za globalnym resetem i ludobójstwem medycznym na całym świecie związanym z planami przejęcia ludzkiej wolnej woli i podporządkowania nas ich brudnym celom , łącznie z depopulacją.
  Rosja walcząc z Ameryką, jest naszym sprzymierzeńcem i zabiegi o świat policentryczny który zawsze będzie nam bardziej przyjazny niż świat jednobiegunowy. Ostatnie dwa lata są tego dowodem Ukraina będąc narzędziem w amerykańskich rękach jest z tej perspektywy moim wrogiem gdyż wspiera siły dążące do unicestwienia podstawowych ludzkich wartości i wolności..
  Żydoamerykanskoanglosasska tyrania zbuduje świat w którym życie człowieka stanie się gehenną.
  Dlatego życzę zwycięstwa Rosji. Dla świata wielobiegunowego.

 • My tu sobie GADU-GADU o W.Putinie i UPA-inie....

  W zasadzie mozna powiedziec, ze gdy Putin walczy z banderowcami na UPA-inie to mniej szkodzi Polsce.

  Z polskiego punktu widzenia, ani Rosja, ani UPA-ina nie sa przyjaciolmi Polski i nigdy nimi nie byli, na co dowodow dostarcza HISTORIA - nie mylic z propaganda rozsiewana przez zwolennikow PRL, ZSRR, carskiej Rosji etc, bo to nie sa ludzie powazni.
  Owszem, jesli Rosja i UPA-ina chca handlowac z Polska to nalezy omowic zasady wspolnego handlu bez puszczania oczka jak qrwa do alfonsa, bo w biznesie nie ma kolezenstwa.

  W.Putin ma wiele masek i zachowuje sie jak prostytutka, ktora pojdzie z kazdym , kto jej zaplaci i bedzie miala z tego korzysc, i napatrzylem sie przez ponad 20 lat na ruchy W.Putina u wladzy w "Rosji" (celowo w cudzyslowiu, poniewaz to jest ZSRR"bis") i wcale nie przesadzam w swojej opinii, poniewaz w przeszlosci podawalem informacje o uprawianiu prostytucji przez W.Putina z USA, Izraelem, z Zydami z rasistowskiej sekty Chabad-Lubawicz etc, ktorym Putin zapewnil cieplarniane warunki rozwoju w "Rosji" etc kosztem rosyjskiego podatnika.
  Byly rowniez takie momenty , ze Rosja lub Putin wydali: Serbie, Irak, Libie i Iran na pozarcie ZYDO-ANGLOSASKIEJ MAFII MIEDZYNARODOWEJ !..... i z tego wynika prosty wniosek dla Polski i Polakow, ktorzy nie kieruja sie sentymentami i nie maja klapek na oczach.

  Z moralnego puntu widzenia jest to rzecz naganna, ale prostytutki nie interesuja zasady moralne tylko korzysci i tak wlasnie dziala W.Putin, ktorego glownym celem jest utrzymanie sie u wladzy w "Rosji" i proba umocnienia "Rosji" na arenie miedzynarodowej.
  Nie ma sie co oszukiwac, poniewaz trwa walka o wladze i wplywy na swiecie, w ktorej glownym pretendentem jest ZYDO-ANGLOSASKA MAFIA MIEDZYNARODOWA, ktora realizuje swoj plan zapanowania nad calym swiatem, wszystkimi panstwami i narodami, i "Rosja" im w tym przeszkadza, z czego Putin zdaje sobie sprawe.
  Wiec poki co kazdy ruch Putina jest wielokrotnie przemyslany , co jest widac po sankcjach USA nalozonych na "Rosje" i reakcjach Putina w celu zlagodzenia tych sankcji.
  Przegrana Putina to przegrana Rosji , a to moze doprowadzic do rozpadu "Rosji" i przejecia kontroli nad "Rosja" przez ZYDOW wraz z ogromnymi zasobami naturalnymi "Rosji".

  Z wypowiedzi niektorych uczestnikow konferencji WEF (World Economic Forum) jaka miala miejsce w Davos (Szwajcaria) pod koniec maja 2022r wynika, ze tworza KASTE NADLUDZI, ktorych nie interesuje los zwyklych ludzi i ich problemy, ale interesuje ich tylko PLAN GLOBALNY I JEGO REALIZACJA, i ta globalna mafia miedzynarodowa pod przewodnictwem ZYDA I MASONA Klausa Schwaba robi wszystko, zeby zrealizowac swoje cele globalne.

  Jednoczesnie zydostwo z PiS u wladzy w Polsce coraz bardziej zaciesnia wspolprace militarna z UPA-ina i podpisalo umowe na wspolna produkcje sprzetu i uzbrojenia.
  Nasuwa sie pytanie:
  A skad wezma pieniadze ?
  Z informacji podanych przez AP (Associated Press) , Polska otrzyma okolo 36 miliardow euro z funduszu odbudowy UE , z powodu strat ekonomicznych i upadku biznesow w Polsce spowodowanych przez Covid19.
  Nikt z rzadzacych zydow z PiS u wladzy w Polsce jeszcze nie ujawnil, ile odszkodowan otrzymaja Polacy.

  My tu sobie GADU-GADU o W.Putinie i UPA-inie.... a zydostwo z PiS robi swoje i wciaga Polske do wojny.

  • My tu sobie GADU-GADU o W.Putinie i UPA-inie....#fiesta

   Ma Pani poprzestawiane nieco w głowie. Niespójne i miejscami nielogiczne.

   • My tu sobie GADU-GADU o W.Putinie i UPA-inie....#fiesta#Krzysztof J. Wojtas

    Ja podaje informacje oparte na faktach, ktore sa dostepne na niezaleznych stronach w j.angielskim.
    Nawet Iran zlozyl pozew przeciwko Rosji w sadzie miedzynarodowym za zerwanie umowy z 2007r przez Rosje na dostawe rakiet S300 dla Iranu i domagal sie 1 miliarda dolarow odszkodowan od Rosji.

    CYTAT:
    Ambassador Mahmud-Reza Sajjadi told a news conference in Moscow last Wednesday that Iran had filed suit about six months ago to demand delivery of the weapons.
    Sajjadi did not identify the court. Some news accounts said Iran took the case to the International Criminal Court in The Hague. Others identified the International Court of Justice, also in The Hague. Still others named the Paris-based International Chamber of Commerce arbitration court.
    ZRODLO:
    https://iran-times.com/envoy-says-iran-sues-russia-over-s-300-but-no-sign-of-any-such-suit/

    KOLEJNE ZRODLA INFORAMCJI W TYM SAMYM TEMACIE.

    MOSCOW. Aug 24 (Interfax) - Iran has filed a lawsuit against Russia with the International Court over its refusal to supply S-300 surface-to-air missiles.
    (...) In September 2010, Russian President Dmitry Medvedev signed a decree, "On the measures to implement the United Nations Security Council Resolution No. 1929 dated June 9, 2010." In particular, the decree bans "any supply under the Russian flag from or via Russia or from any territory outside Russia by sea or by air to Iran of any combat tanks, armored fighting vehicles, large caliber artillery systems, combat aircraft, attack helicopters, warships, missiles or missile systems as defined for the purposes of the UN Register of Conventional Arms, S-300 surface-to-air missile systems, or any material related with the aforesaid, including spare parts."
    http://www.russialist.org/archives/russia-iran-sues-over-missiles-409.php

    TEHRAN, Sept. 26 (Xinhua) -- The Iranian lawmaker Alaeddin Boroujerdi said Sunday that the country would sue Russia for the S- 300 missile deal if Russia fails to deliver the system to Iran, the semi-official ISNA news agency reported.
    "The issue can be sued if Russia does not provide Iran with missile system and in such a case compensation should be paid to Iran," Chief of Iran's Parliament National Security and Foreign Policy Commission told reporters.
    "We hope Russia abide by its commitments," Boroujerdi was quoted as saying.
    Russia has scrapped plans to deliver S-300 air defense missile systems to Iran as they fall under the U.N. sanctions, Russian Chief of General Staff Nikolai Makarov said Wednesday.
    The S-300 is an advanced mobile missile system which can shoot down aircraft and cruise missiles from up to 150 km away.
    Iran inked a deal with Russia to purchase the S-300 weaponry systems in 2007, however Russia delayed the missiles' delivery. The United States and Israel have strongly opposed the sale of the missile to Iran.
    https://defence.pk/pdf/threads/iran-to-sue-russia-for-not-delivering-s-300-missile-system.74220/

    WYSTARCZY DOWODOW ???

   • My tu sobie GADU-GADU o W.Putinie i UPA-inie....#fiesta#Krzysztof J. Wojtas

    Ciag dalszy....

    Panie Wojtas,
    Dlaczego pan ma do mnie pretensje, a nie do prostytutki W.Putina ?

    Przeciez po wizycie Zyda B.Netanyahu w Moskwie 9 maja 2018r z okazji kolejnej rocznicy zakonczenia II w.s. w Europie, W.Putin przyzwolil Netanyahu za ZAATAKOWANIE BAZ IRANSKICH w Syrii oraz wstrzymal dostawe rakiet S300 dla Syrii, o co pretensje mial sam prezydent Syrii B. Al Asad.

    ZRODLA INFORMACJI:
    https://www.timesofisrael.com/report-us-russia-gave-israel-greenlight-to-strike-iran-in-syria-iraq/
    https://www.businessinsider.com/putin-given-israeli-pm-netanyahu-the-green-light-to-hit-iran-in-syria-2018-5
    https://www.haaretz.com/israel-news/2018-06-01/ty-article/report-israel-and-russia-agree-to-remove-iranian-forces-from-syrian/0000017f-e859-dea7-adff-f9fba8190000

    Zastanow sie pan, panie Wojtas:
    Jak mozna byc kolega/przyjacielem Rosji i W.Putina , kiedy na podanych przykladach udowodnilem, ze Rosja i Putin potrafia wbic swoim kolegom/przyjaciolom NOZ W PLECY, analogicznie jak to zrobila Ameryka w Iraku i Libii.

    Czy pan, panie Wojtas mialby odwage wysadzac w powietrze cywilne budynki apartamentowe zamieszkale przez Rosjan jak to robila FSB podlegajaca pod W.Putina , zeby nastepnie oskarzyc o to Czeczenow i miec powod do inwazji na Czeczenie ???
    ZRODLA INFORMACJI:
    "David Satter, a senior fellow of the Hudson Institute, authored two books Darkness at Dawn: The Rise of the Russian Criminal State and The Less You Know, The Better You Sleep: Russia's Road to Terror and Dictatorship under Yeltsin and Putin (published by Yale University Press in 2003 and 2016) where he scrutinized the events and came to the conclusion that the bombings were organized by Russian state security services.(Satter 2003).
    In 2002, former FSB officer Alexander Litvinenko and historian Yuri Felshtinsky published a book Blowing up Russia: Terror from within.(Felshtinsky & Litvinenko 2007) According to authors the bombings and other terrorist acts have been committed by Russian security services to justify the Second Chechen War and to bring Vladimir Putin to power.
    In another book, Lubyanka Criminal Group, Litvinenko and Alexander Goldfarb described the transformation of the FSB into a criminal and terrorist organization, including conducting the bombings. (Litvinenko 2002) Former GRU analyst and historian Viktor Suvorov said that the book describes "a leading criminal group that provides "protection" for all other organized crime in the country and which continues the criminal war against their own people", like their predecessors NKVD and KGB. He added: "The book proves: Lubyanka [the KGB headquarters] was taken over by enemies of the people. ... If Putin's team can not disprove the facts provided by Litvinenko, Putin must shoot himself. Patrushev and all other leadership of Lubyanka Criminal Group must follow his example."
    Alexander Goldfarb and Marina Litvinenko published a book Death of a Dissident. They asserted that the murder of Mr. Litvinenko was "the most compelling proof" of the FSB involvement theory. According to the book, the murder of Litvinenko "gave credence to all his previous theories, delivering justice for the tenants of the bombed apartment blocks, the Moscow theater-goers, Sergei Yushenkov, Yuri Shchekochikhin, and Anna Politkovskaya, and the half-exterminated nation of Chechnya, exposing their killers for the whole world to see.(...)
    "The State Department responded with a redacted copy of a cable from the U.S. embassy in Moscow. According to the cable, on 24 March 2000, a former member of Russian intelligence services told a U.S. diplomat that the real story about the Ryazan incident could never be known because it "would destroy the country." The informant said the FSB had "a specially trained team of men" whose mission was "to carry out this type of urban warfare". The informant has also said that Viktor Cherkesov, the FSB's first deputy director and an interrogator of Soviet dissidents was "exactly the right person to order and carry out such actions."
    https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_apartment_bombings#Sealing_information_by_the_US_government
    https://www.businessinsider.com/how-the-1999-russian-apartment-bombings-led-to-putins-rise-to-power-2018-3
    https://www.reddit.com/r/thenewcoldwar/comments/5rjfks/blowing_up_russia_documentary_on_the_russian/

  • My tu sobie GADU-GADU o W.Putinie i UPA-inie....#fiesta

   Fiesta
   A więc z czysto taktycznego punktu widzenia trzeba popierać Rosję.
   Poza tym, czy nie przyszło ci do głowy, że Rosja była zbyt słaba by stawać w obronie wszystkich napadniętych przez USA państw? Że dopiero po wzmocnieniu gospodarki i siły militarnej zdecydowała się na reakcję w najbliższej zagranicy? Przecież w tej chwili rzuciła wyzwanie sile igospodarczej i populacyjnej wielokrotnie większej od swoich zasobów -całemu NATO z jego ogromnym potencjałem.. Dywagowć łatwo, ale zmierzyć się i zwyciężyć z takim wrogiem to już majstersztyk.

   • My tu sobie GADU-GADU o W.Putinie i UPA-inie....#fiesta#zadziwiony

    Tak wlasnie teraz jest, ze Polacy powinni popierac Rosje w obronie polskich interesow narodowych i tutaj pelna zgoda.

    Owszem, ZSRR wyszedl oslabiony po rozpadzie w 1991r , ale nie na tyle, zeby postawic sie Ameryce w Serbii, Iraku i Libii, zwazywszy na fakt posiadania glowic atomowych, ktorymi bez problemu Rosja mogla szachowac Ameryke.
    Przeciez nie kto inny jak Rosja po rozmowach z USA zerwala kontrakty na dostawe uzbrojenia dla Iraku i Libii.... co bylo trzecim po ropie naftowej i gazie ziemnym zrodlem dochodow dla ZSRR i Rosji.
    Putin postawil sie Ameryce i Izraelowi w Syrii, dlatego, ze Rosja posiada w Syrii baze morska w porcie Tartus z wyjsciem na Atlantyk, co ma wazne znaczenie strategiczne dla Rosji , podobnie jak rosyjska baza morska na Krymie i w Krolewcu.
    W tamtym czasie Rosja dokonala dwukrotnej inwazji na Czeczenie w latach 1994-1996 oraz w latach 1999-2009 , za cicha zgoda Ameryki w ramach programu "walki z islamskim terroryzmem" i w mediach pojawialy sie artykuly opisujace jaki to jest grozny "islamski terroryzm" dla Ameryki, Izraela i swiata.
    Zas w 2012r W.Putin podpisal decyzje podjeta przez DUME (rosyjski parlament) wiekszoscia glosow, na utworzenie BAZY NATO w Uljanowsku.
    Powyzsze fakty dowodza, ze Rosja i W.Putin kolaborowali z Ameryka i Izraelem, ktorzy sa znani z bandytyzmu.
    Jesli W.Putin wchodzi w takie uklady to zachowuje sie jak prostytutka, a jednoczesnie chce utrzymac sie przy wladzy i zarazem wzmocnic pozycje Rosji na arenie miedzynarodowej - Putin ma taki styl dzialania i potwierdzaja to rowniez stosowane przez Putina proby WYMUSZEN na Polsce, na Lukaszence i na Janukowyczu.
    Putin nie jest "swietoszkiem", zwazywszy na kolejny fakt stworzenia Zydom z rasistowskiej sekty Chabad-Lubawicz cieplarnianych warunkow w Rosji kosztem rosyjskiego podatnika.
    Symbol poganstwa , czyli MENORA plonie corocznie w Moskwie i w pozostalych miastach Rosji.

 • Krzysztof J. Wojtas

  Nie widzę powodu do deklaracji popierania czegokolwiek, co nie niesie wartości pozytywnych w żadnym możliwym do ogarnięcia wymiarze. Jest znacznie gorzej, gdy doświadczenia wskazują na koszmarne perspektywy rozwoju obiektu fanatycznej propagandy. Odczuwam fizyczną odrazę do perspektywy doświadczeń będących udziałem antenatów. Delikatnie rzecz ujmując, by nie określić zbyt dosadnie jedynie skutecznych metod reedukacyjnych wobec w.w.
  -----
  Widziałem gdzieś migawkę porównującą dorobek kulturalny Rosji i Ukrainy. Rosja była zobrazowana baletnicą ze sceny "Jezioro łabędzie" a Ukraina gołą babską dupą w barwach żółto-niebieskich, wypiętą gdzieś na ulicy do przechodniów.

  • Krzysztof J. Wojtas#Maur

   Niech Pan nie przegina z tą kulturą.

   • Krzysztof J. Wojtas#Maur#Krzysztof J. Wojtas

    Chyba nie przegiął zbytnio. Ukraińska kultura sprzed 1991 to kultura pochodząca z Polski albo z Rosji albo ich własna, jakaś ludowa. Kształtowała się samodzielnie w krajach niepodległych, z tego powodu wszelkie wpływy były przyswajane (lub nie ) według "woli ludu" lub elit.
    Kultura po 1991 jest zmieniana na siłę, przy pomocy amerykańskiej inżynierii społecznej, w golą dupę właśnie.
    Po Rosji została baletnica, po obecnej Ukrainie zostanie Zeleński na szpilach w gejowskim wdzianku.

  • Krzysztof J. Wojtas#Maur

   Możemy poprzeć Wojtasa, niesie wiele pozytywnych wartości. Ale co nam to da? Obroni nas przed zbokiem szwabem czy innym scierwem co to mu ludzie przeszkadzają?

   • Krzysztof J. Wojtas#Maur#zadziwiony

    Względem konfliktu na Ukrainie - powinniśmy zachować neutralność dostrzegając, że Rosja działa korzystnie dla naszych interesów.
    Ale popieranie Rosji - to za dużo. Tam jeszcze sytuacja się nie wykrystalizowała.
    Dystans względem Ukrainy chociaż pomoc humanitarna dla ludności.