Ukraińska mentalność

Czym różni się polska mentalność od ukraińskiej? Dlaczego te dwie nacje (jeśli przyznać ten status Ukraińcom) są tak ze sobą skłócone mimo bliskości genetycznej?

Przyjęcie ukraińskich uchodźców bazujące na współczuciu - dzielenie się często "swoim dachem i chlebem" - budzi zdziwienie i podziw z racji zaszłości historycznych. Społeczeństwa krajów zachodnich, przyjmując migrantów, nie wykazują się zbytnią empatią; proces ma charakter techniczny.

Tymczasem Polacy w znacznej większości pomijają zaszłości historyczne, a starają się odnosić do jedynie bieżącej sytuacji zakładając, że dwa, a własciwie trzy pokolenia, które pojawiły się w tej "bramce czasowej" zmieniły Ukraińców mentalnie.
Można powiedzieć, że Polacy skłonni są do pojednania. Ale pozostaje pytanie, czy podobnymi skłonnościami wykazują się Ukraińcy?

Zaznaczę, że z punktu widzenia idei cywilizacyjnej (Cywilizacja Polska) doprowadzenie do zakończenia konfliktu jest ze wszech miar wskazane. Jest koniecznością, gdyż tylko to pozwoli na budowanie przyszłych relacji.
W tym sensie polska empatia i spolegliwość jest wyciągnięciem ręki do roszczeniowo nastawionych Ukraińców. Można mieć nadzieję, że sytuacja i okoliczności spowodują powolną zmianę relacji budując je w oparciu o wzajemne zaufanie prowadzące do akceptacji współistnienia.

(Jedna z blogerek Neonu - Anna-PK, osoba o cechach polonofobicznych, dąży do imputowania Polakom żydowskiej mentalności, co przekłada się na twierdzenie o dążeniu do kolonizacji Ukrainy. Można się zastanawiać nad mentalnością takich jednostek, ale to odrębne zagadnienie wykraczające nieco poza temat - jednak warto je mieć na uwadze, bo mentalność ukraińska bazuje na takich resentymentach).

Skąd ukraińska roszczeniowość?
Wydaje się, że wynika z zaszłości historycznych, kiedy to najpierw słowiańska odrębność została zmielona przez Tatarów, a następnie nie powstał dostatecznie silny ośrodek tworzący podstawy wspólnoty ideowej. W efekcie zawsze był "obcy element", który ingerował i niszczył to, co ukraińskie, a czemu ZAWSZE należy się przeciwstawiać używając WSZELKICH form - także takich , które miały odstraszać.
O ile  formy terroru mogą być rozważane jako zwalczanie potęgi wroga  ( w zasadzie zawsze ruchy dążące do odrębności stosowały różne formy terroru), to nadanie im statusu akcptowalnego narzędzia walki ZAWSZE  prowadzi do aktów bestialstwa.
Niestety, historia Ukrainy dowodzi świadomego tworzenia takich skłonności u tej nacji - nie było blokowania ekscesów o takim charakterze ze strony istniejących władz, a wręcz ich podsycanie. Zauważalne zdarzenia tego typu pojawiły się już w XVII wieku (powstanie Chmielnickiego), czy później "koliszczyzna" z rzezią Humania. Przykład bestialskich mordów na Wołyniu z czasu II WŚ jest tylko elementem tej układanki.
Aż chce się o Ukraińcach powiedzieć : "ten typ tak ma".

Temat można rozwijać i poszerzać. Ale ważne jest jak tę ukraińską mentalność zmienić, aby przestała być zagrożeniem.

Niemniej - nie można, a nawet nie wolno zapominać o wskazanych cechach ukraińskich, gdyż łatwo można stać się ich ofiarą jeśli uznać, że są to cechy przeszłości.
Dla zilustrowania sytuacji przedstawię dwa przypadki z własnego otoczenia.

Pierwszy - własny. Otóż zdarza mi się zatrudniać Ukrainki do pracy. Staram się zapewnić godziwe warunki pozwalające na przyzwoity zarobek - chociaz wymagam pracy. Stawka przyzwoita, gdyż nie stoję nad głową, by pilnować, a raczej oczekuję uczciwej pracy. Jeśli zdarzają się błędy - staram się je interpretować jako błędy, a nie złośliwości czy niefrasobliwość.
Praca jest sezonowa, gdzie najbardziej intensywny okres to przełom kwietnia i maja.  Marzec i do połowy kwietnia szukam zajęcia dla pracownika, aby mógł zarobić, a po połowie maja koniec zajęć intensywnych.
No i moja pracownica , wiedząc jaka jest sytuacja, stwierdziła, że będzie tylko do 1 maja, bo jedzie do pracy nad morze bo tam zaczyna się sezon.
Cóż, gdybym wiedział wcześniej - przyjąłbym kogoś innego. Po prostu trzeba chociaż 2 tygodni, aby wdrożyć się w tą specyfikę zajęć. Zostaliśmy z żoną sami, z rozpoczętymi pracami i zainwestowanymi środkami. Harujemy, bo mimo wszystko szkoda wyrzucić.
A nasza Ukrainka?
Zadzwoniła z nowego miejsca z żalami, że tam źle ją traktują, bo ona jest chora i nie może wszystkiego robić, a tam nie dają żadnych ulg. Czyli my jeszcze mamy użalać się nad jej dolą.
Cóż. Chyba zakończymy w przyszłym roku działalność, bo jest to praca zbyt już wymagająca, a zarobki są takie, że głównym beneficentem była Ukrainka.
Drugi przykład.
Z racji odbioru sadzonek pomidorów odwiedza nas coraz liczniejsze grono znajomych (niech pan da takie dobre jakie miałem w ubiegłym roku). Przy okazji rozmowy. Zeszło na Ukraińców. Sąsiad , już koło 60-ki, jest w grupie zwolenników Tuska - znaczy po linii gry w piłkę;-))) i co jakiś czas grają towarzysko. Traktując zaś Ukraińców jak "braci" zaprosili też pracujących tam chłopaków do gry. I się zaczęło.
Jeden z grających zaczął grać "po trupach", czyli dążąc do wykazania się za wszelką cenę. Żadnych reguł. Ataki od tylu, brutalne faule.
W końcu tenże sąsiad mówi mu - człowieku, przecież my gramy dla przyjemności. Odpuść. Ten nic. Ustawił piłkę i z kilku metrów kopnął w kierunku sąsiada. Po kolejnym faulu - wzięto go na bok, dostał kopa w d... i wyrzucony z boiska. Teraz okazuje swą nienawiść do Polaków, którzy go skrzywdzili.

Sięgając pamięcią wstecz, przypominam sobie sytuację, kiedy to po uzyskaniu nepodległości Ukrainy, polscy rockmani z któregoś z zespołów pojechali na Ukrainę zadzieżgnąć więzy przyjaźni. Nawet rozegrali mecz piłkarski - a liderowi zespołu, w ramach kultury kontaktu, złamano nogę.

Tylko dwa przykłady. Wynika z nich ciągła roszczeniowość, a do tego żądanie dla akceptacji takiej postawy, czyli zupełnie nie branie pod uwagę stanu "drugiej strony".
Być może są to wpływy mentalności wschodniej, gdyż obserwowalną cechą Chińczyków jest brak empatii. Tam są tylko więzi rodzinne i pionowe - hierarchiczne.

Kończąc. Czy przebudowa relacji jest możliwa? Zapewne tak, ale proces będzie długotrwały i zapewne będzie też wiele problemów jakie się pojawią. Jednak dla przyszłości  - jest to konieczne. Nie można tylko do procesu podchodzić z jednostronnym zaangażowaniem licząc na równie dobrą wolę drugiej strony. Trzeba zdawać sobie sprawę z "możliwości" Ukraińców.

Krzysztof J. Wojtas

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

4

liczba ocen: 14

 • Mentalność Ukraińska przez długi czas kształtowała się w opozycji do Polski

  To są zaszłości historyczne. Ludność Ukrainy, szczególnie ta zamieszskująca dawne Dzikie Pola to potomkowie osób, które wybrały niebezpieczną wolność (możliwość pójścia w jasyr) nad bezpieczne życie jako np. chłop pańszczyźniany. Z tych warunków życia osoby tam mieszkające to osoby harde często gardzące litością. My pod tym względem jesteśmy mięksi, bardziej humanitarni.
  Jednak roszczeniowość to nasza wspólna cecha z Ukraińcami. Gdyby nie nasza roszczeniowość oczekiwanie państwa opiekuńczego, które daje a od nas nie żąda to PiS nigdy by władzy nie uzyskał. Jakie daje to efekty, to widzimy dziś po rozkładzie państwa jaki PiS nam zafundował.

  Co do pani Anny P-K, którą osobiście cenię, gdyż potrafi rozmawiać na argumenty i nie ucieka się w wyzwiska, jak tutejsi "bracia moskale". Jak sama podała wywodzi się z Podlasia. Na moje pytanie o to, gdzie maturę pisała odpowiedziała iż nie ma matury, w co nie bardzo wierzę. Jej sposób wypowiadania się, jej wiedza wskazuje, że jest to osoba o co najmniej średnim wykształceniu. Dlatego jako poszlakę wyciągnę znajomość przez nią historii. Jest to historia w wersji rosyjskiej, nie naukowej, opartej na źródłach i badaniach a propagandowej tworzonej pod aktualny polityczny interes Rosji. To daje dość mocne podstawy do postawienia tezy, że była to szkoła z Podlasia ale tej części po wschodniej stronie naszej granicy. Blisko granicy, o czym świadczy fakt iż do jej języka polskiego przyczepić się nie można, jak to nie raz ma miejsce u innych putino-blogerów.

  • Mentalność Ukraińska przez długi czas kształtowała się w opozycji do Polski#Zawisza Niebieski

   Chyba trochę nie tak.
   Ukraińska mentalność kształtowała się - ale nie w stosunku do Polski, a całego zewnętrznego otoczenia. (Patrz list do sułtana).
   Roszczeniowość chyba jest następstwem (w dużym stopniu) "rejestrowych". Czyli płaceniem za gotowość bojową - właśnie tym Rosja kupiła Kozaków w XVII wieku. (Deputaty zboża).

   Polska roszczeniowość - to zdegenerowane oczekiwanie, że elita ma służyć (za darmo) reszcie społeczeństwa. Bo takie były zasady RP - szlachta, czyli starsi rodów mieli dbać o interesy reszty populacji.

 • Wolność

  "Ukraińska mentalność"

  Nikt nie porusza niemieckiej mentalności i jak obecnie to przeklęte germańskie nasienie traktuje nie tylko nas Polaków ale i właśnie Ukraińców, Rosjan, Czechów.

 • Moim zdaniem

  W 99% przypadków skrajny rusofil to również modelowy polnofob.I nie tylko o Ukrainę w tym przypadku chodzi

  • Moim zdaniem#Major19

   Rosjanie (model cywilizacyjny ) są równie wrodzy polskości jak Ukraińcy.
   Rosjanie bardziej nasiąknięci są wschodem, a Ukraińcy dziedziczą cechy Chazarów.

 • Różnica między Ukrainą a Polską . Mentalność Ukraińców a Polaków .

  • Różnica między Ukrainą a Polską . Mentalność Ukraińców a Polaków .#Major19

   W jakim celu mam to oglądać?
   Do czego ma mi się ta informacja przydać?
   Co korzystnego wyniknie dla mnie z filmiku o mentalności?

   • Różnica między Ukrainą a Polską . Mentalność Ukraińców a Polaków .#Major19#werka1321

    Chyba dobrze byłoby wiedzieć, kto został wpuszczony i jakie mogą być tego dla nas konsekwencje. Dla dokształcenia proponuję wyszukać wypowiedzi na ich temat jeszcze sprzed II wojny i znacznie wcześniejszych (Konieczny, Dowbór-Muśnicki i innych) i porównać z tym co się działo w czasie i po II wojnie a także w 2014 r. i później, szczególnie zwracając uwagę czy nastąpiły jakieś w ich mentalności zmiany - przekona się jak trwały jest genetyczno-kulturowy przekaz mentalności przez pokolenia. Nasze zaślepienie może dać fatalne rezultaty i już to widać po zachowaniu wielu z tej nacji u nas.

    • Różnica między Ukrainą a Polską . Mentalność Ukraińców a Polaków .#Major19#werka1321#jergan

     Natura ludzka jest jedna - więc po, co mamy się zastanawiać nad mentalnością ukraińska, polską czy słowacką?

    • Różnica między Ukrainą a Polską . Mentalność Ukraińców a Polaków .#Major19#werka1321#jergan

     Kolega jergen udzielił Ci wyczerpującej odpowiedzi...
     Ty w dalszym ciągu:
     //Natura ludzka jest jedna - więc po, co mamy się zastanawiać nad mentalnością ukraińska, polską czy słowacką?//

     Słuszne spostrzeżenie by nie dzielić zbytnio ludzi...
     Są jednak różnice u ludzi jak i zbiorowości ludzkich - i przy tym drugim przypadku mówi się o wadach (przymiotach) narodowych.
     I tu nie chodzi o wypieranie czy wymijanie jakiś informacji a o nadanie im odpowiednich priorytetów.
     Warto wiedzieć jak najwięcej... Warto wiedzieć choćby, że ze ślepym od urodzenia o kolorach mówić zbyt dużego sensu nie ma.

  • Różnica między Ukrainą a Polską . Mentalność Ukraińców a Polaków .#Major19

   Filmiku nie oglądałem, ale patrząc na fotkę to trochę do mnie ta mentalność jeszcze przemawia.Jakiś dialog można by było podjąć.

  • Różnica między Ukrainą a Polską . Mentalność Ukraińców a Polaków .#Major19

   Świetne info ...

  • Różnica między Ukrainą a Polską . Mentalność Ukraińców a Polaków .#Major19

   Świetne info ...

 • "Czy przebudowa relacji jest możliwa?"

  -----------------------------
  Szanowny Autorze - raczy Pan nie rozumieć - po co został reaktywowany banderalnd przez grandziarzy zza wielkiej wody - a wcześniej - po co nadano na Ukrainie autochtonom - tożsamość narodową.
  Komu potrzebny jest banderssyn z jego wrodzonymi skłonnościami do nabijania na sztachety w płocie małych dzieci - poza nabijaniem tych dzieci.
  Wniosek?
  Aby na Wschodzie Europy było po ludzku - niezbędne są dwie, zasadnicze rzeczy:
  denazyfikacja i deukrainizacja terenów nie tylko dzisiejszej Ukrainy ale i atrapy Polski. Atrapy Polski!

 • autor

  uważa Pan , że istnieje cos takiego jak "mentalność ukraińska " ?? przeciez ten kraj to zlepek regionów - Kijowszczyzna - obszary Ukrainy Zachodniej bedace częścia II Rzeczpospolitej , Zaporoże - tereny wschodnie , Południe z Odessą .
  To tak jak by Pan powiedział , że istnieje mentalnosć polska - trzy zabory trzy różne mentalonosć -
  Jeśli chodzi o pracowników - to do wojny głównie mielismy doczynienia z przybyszami z częsci zachhodniej - teraz czesto uchodzcy to faktycznie ludzie z obszarów objetych wojna
  Trudno by mi było doszukac sie jakis znaczacych róznic - oprócz tych które sila rzeczy istnieja - religijne , kulturowe , gospodarcze , jezykowe

  • autor#rowszan

   Jak jeszcze doda Pan, że mentalność należy łączyć z genetyką itd. to będzie pełny obraz zamydlania tego obrazu.

   Ja napisałem z czym należy się liczyć.

   Różnica jest taka, że jak z Rosjaninem i Ukraińcem pijesz wieczorem i śpiewasz duszoszczypatielnoje dumki, to rano Rosjanin, jak dostanie prikaz - to cię zastrzeli. Ale Ukrainiec zrobi to bez rozkazu, a dla przyjemności - o ile tylko będzie mógł bez odpowiedzialności za czyn.

   • autor#rowszan#Krzysztof J. Wojtas

    co wsólnego ma w takim razie Pana stanowisko o "zamydlaniu obrazu " z CP - przeciez takie ujecie jakie Pan prezentuje jest moim zdaniem sprzeczne z głoszonymi przez Pana pogladami .

    • autor#rowszan#Krzysztof J. Wojtas#rowszan

     Mamy swoją mentalność opartą o ideę cywilizacyjną. Tożsamą chrześcijańskiej (ale nie katolickiej).
     To zasady pozwalające na współistnienie - bez trwałych antagonizmów i uprzedzeń.

     I do takich zasad należy dążyć. Ale nie wolno zapominać jakie cechy mają Ukraińcy. Budować tak, aby je sukcesywnie eliminować.
     Dlatego trzeba wyrezać żydobanderyzm z korzeniami, a glebę wokół odkazić.

 • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...

  Tekst całkiem dobry i należy się zgodzić, że jedyną drogą dla kolejnych pokoleń Polaków i Ukraińców (jak również naszych wszystkich sąsiadów) jest droga pokoju i wzajemnego szacunku.
  Każda ze stron ma swoje żale do drugiej, nas Polaków (niewielu wprawdzie) boli do dzisiaj nierozliczona krzywda zbrodni ludobójstwa na Wołyniu i ja jako potomek Wołyniaków, którym udało się przed nieludzką śmiercią z rąk swoich ukraińskich wówczas sąsiadów uciec też nie widzę innej drogi jak droga pojednania.
  Bo cóż miałbym zrobić ? Może w akcie zemsty i "wyrównania krzywd" zabić iluś tam Ukraińców uprzednio wypruwając im flaki i wbijając na pal po zdarciu skóry ?
  Nie tędy droga, bo wtedy stałbym się takim samym zbrodniarzem jak oni.
  Droga pojednania to droga wybaczenia sobie krzywd PO UPRZEDNIM PRZEPROSZENIU za dokonane krzywdy.
  Przeprosili nas Niemcy za IIWS (ale odszkodowań nie dadzą, bo nie mamy siły jak Izrael wymusić na nich tych reparacji), przeprosili za Katyń Rosjanie, ale przeprosin od Ukraińców za Wołyń najprawdopodobniej NIGDY się nie doczekamy.
  I z tego powodu nasza gotowość do pojednania oraz okazywana pomoc daleko wykraczająca poza normę ogólnoświatową jest tylko i wyłącznie potwierdzeniem naszej polskiej nieskończonej NAIWNOŚCI i GŁUPOTY !
  Za tę naiwność i głupotę - mówię tutaj o zwykłych Polakach i polskim społeczeństwie, a nie o łajdakach i zdrajcach polskiej racji stanu w nierządzie warszawskim - przyjdzie nam po raz kolejny zapłacić straszliwą cenę, być może nawet przeżyć Wołyń-2, ale już z udziałem 95% polskiego społeczeństwa.
  Dlatego paradoksalnie wojna na UPAdlinie im dłużej będzie trwać, im więcej banderowców polegnie (najlepiej wszyscy co do sztuki), im bardziej UPAdlina będzie niczym tym większe szanse, że pozostała garstka Ukraińców, którzy z banderyzmem i nazizmem nie mają nic wspólnego przeprosi się z Polakami i stanie normalnym cywilizowanym narodem.
  Wracając do tytułu mojego komentarza - na chwilę obecną tylko jedna strona jest gotowa do pojednania natomiast druga, ta ukraińska, cały czas hoduje do nas Polaków coraz większą NIENAWIŚĆ i coraz większą ROSZCZENIOWOĆ, bo widząc naszą całkowicie nieuzasadnioną i absurdalną wręcz pomoc domaga się jeszcze więcej, bo tak przejawia się właśnie ICH NIENAWIŚĆ DO NAS !
  I faktem jest, że gdyby teraz mogli to by nas tak samo jak wtedy na Wołyniu wszystkich bestialsko wymordowali i ograbili.
  Nie wiem czy Ukraińcy dorosną do pojednania, ale obawiam się, że nigdy nie dorosną i za tę ich hardość zostaną przykładnie ukarani utratą swojego młodego państwa jak i depopulacją jakiej jeszcze nigdy nie zaznali.
  W końcu sami temu chcą , więc będą to mieć ...
  KST

  • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST

   "Przeprosili nas Niemcy za IIWS (ale odszkodowań nie dadzą, bo nie mamy siły jak Izrael wymusić na nich tych reparacji)"

   Mnie nikt nie przepraszał za wymordowanie rodzeństwa babci w Powstaniu Warszawskim, a obecnie niemcy wykorzystują nas zmuszając do pracy ponad siły często nie wypłacając kasy.

   Wie Pan, co?
   Jest takie powiedzenie:

   "Nie patrz się za siebie, bo Ci z przodu ktoś przyjebie"

   niemcy po raz któryś wypowiedzieli nam wojnę - tym razem ekonomiczną, obliczoną na na wyniszczenie narodu polskiego.

   Więc przestań Pan pierdolić jak pozostałe 90% tutejszych tylko popatrz na OBECNĄ otaczająca nas rzeczywistość.

   Pozdrawiam.

   • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#werka1321

    Nie życzę sobie Pani jakichkolwiek komentarzy pod moimi wpisami i proszę to uszanować, bo będę zmuszony poprosić Adminów, żeby Pani wpisy pod moimi komentarzami zablokowali.
    I oczywiście z wzajemnością - ja już nic pod Pani komentarzami ani postami nie napiszę.
    Rozumiemy się czy nadal Pani nie rozumie, że jak się pożegnaliśmy to już na zawsze.
    KST

    • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#werka1321#KST

     Naprawdę myśli Pan, że ktoś da się jeszcze nabierać na narrację ukraińsko - rosyjską? Radzę się rozejrzeć, a teraz proszę pisać nawet i do samego Boga. Kto wie, może wysłucha?

  • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST

   Rusz się Kolego bo sfiksujesz...
   Jesteś w wielkim błędzie pisząc:
   //Za tę naiwność i głupotę - mówię tutaj o zwykłych Polakach i polskim społeczeństwie, a nie o łajdakach i zdrajcach polskiej racji stanu w nierządzie warszawskim - przyjdzie nam po raz kolejny zapłacić straszliwą cenę, być może nawet przeżyć Wołyń-2, ale już z udziałem 95% polskiego społeczeństwa.//

   Uważasz, że samo posiadanie informacji czyni człowieka mądrym?
   Jeśli chcesz widzieć tu ludzi w kategoriach lepszy - gorszy to może tak: rządzący są głupsi bo brak im mądrości mimo dostępu do informacji... Ty mówisz, że to zwykli ludzie są głupcami...
   ???
   Tych drugich to rzekomo mądrość skłania do zdradzania i innych podłości?
   Poplątanie...

   Czy to:
   //W końcu sami temu chcą , więc będą to mieć ...//

   Myślisz, że chcą być zdepopulowani?
   I co z Twoim podziałem na zwykłych i nierząd?

   • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#Franek Ganek

    A tak ogólnie to co chciałeś w tym komentarzu konkretnego powiedzieć ? ...
    KST

    • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#Franek Ganek#KST

     Ochłoń, pomyśl... Są pytania.

    • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#Franek Ganek#KST

     Ty chciałbyś jakoś zmobilizować rządy... Tworząc sztucznie podziały ludzi?
     Nie wiem jakie Ty masz pojęcie o głupocie skoro podłość dla Ciebie z mądrości wypływa.

   • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#Franek Ganek

    Ten Pan nie widzi w nas ewentualnych rozjemców ale przeciwników ludzi, którzy mieli (nie)szczęście odgórnie dostać nazwę: Ukrainiec, Rosjanin, Czech czy inny taki.
    W obecnej rzeczywistości ani Ukraińcy ani Rosjanie nie zrobili nam niczego złego, ale ten Pan na siłę szuka wroga.
    Ot i cała filozofia.

  • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST

   Dlatego popieram Rosję, bo wykonuje dobrą robotę z Ukraińcami. Za nas.

   Docelowo - łatwiej dogadamy się z Rosjanami niż z Ukraińcami. Niemniej - należy ZAWSZE dążyć do ułożenia pokojowych relacji współżycia.

   • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#Krzysztof J. Wojtas

    Ukrainiec, Rosjanin i Polak = Słowianin.

   • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#Krzysztof J. Wojtas

    Proszę mi przytoczyć przykłady - najlepiej ilościowo ileż to w obecnym czasie Ukraińców/Rosjan pobiło Polkę, ileż to Ukraińców/Rosjan nie zapłaciło rodakom za pracę 24/24. Ileż to Ukraińców/Rosjan głodziło rodaków w pracy - nie dając nawet jednego dnia wolnego/wytchnienia.
    Ileż to Ukraińców/Rosjan wyzywa nas Polaków od polskich świń?

    Słowo Ukrainiec/Rosjanin proszę zastąpić słowem niemiec i będzie miał Pan jasna sytuację, kto obecnie Polaków dręczy, ośmiesza, upokarza, okrada, oszukuje, eksploatuje fizycznie i psychicznie.
    Ma Pan jeszcze jakieś wątpliwości?

  • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST

   Dlatego popieram Rosję, bo czyści Ukrainę z żydobanderowców.
   A docelowo - łatwiej dogadać się z Rosjanami, bo mają bardziej jednoznaczne stanowisko niż z Ukraińcami, którzy są jak chorągiewka zależna od tego skąd wieje wiatr korzyści.
   Niemniej - należy ZAWSZE dążyć do pokojowego ułożenia relacji.

   • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#Krzysztof J. Wojtas

    I dlatego wg badań prawie 60% Polaków jest za wysłaniem polskiego wojska na Ukrainę jak donosi portal KRESY.PL:
    ...."Za udziałem Wojska Polskiego w zorganizowanej przez NATO, ONZ lub Unię Europejską „misji pokojowej” na Ukrainie opowiada się 56,8 proc. ankietowanych – wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Przeciwnego zdania było 32,5 proc., a nie miało zdania 10,7 proc. Jak zaznacza „Rz”, opinie respondentów rozkładają się mniej więcej tak samo wśród zwolenników rządu (63 proc.), jak i opozycji (64 proc.).

    Za wysłaniem wojsk liczniej opowiadają się mężczyźni i osoby dojrzałe, czyli mające więcej niż 30 lat. Częściej za udziałem w takiej misji są osoby mające wyższe wykształcenie (72 proc.), czerpiące informacje z programu TVN „Fakty” (70 proc.), głosujące w ostatnich wyborach na Koalicję Obywatelską PO–PSL (71 proc.), a w ostatnich wyborach prezydenckich na Szymona Hołownię (73 proc.) lub Krzysztofa Bosaka (72 proc.). Przypomnijmy, że pomysł wysłania na Ukrainę 10-tysięcznej „misji pokojowej” wysunął w marcu br. wicepremier Jarosław Kaczyński. Oficjalnie nie spotkała się ona z aprobatą zarówno NATO, USA, jak i samej Ukrainy."
    I to już jest wszystko na temat rozumienia pojęcia polskiej racji stanu przez bądź co bądź większość Polaków i co najbardziej smutne tych "wyżej wykształconych".
    KST

    • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#Krzysztof J. Wojtas#KST

     Jakie to ma znaczenie ile procent Polaków coś tam sobie uważa?
     Przecież to zwykli, porządni ludzie jak twierdzisz...?
     A za wszystko odpowiadają rządy, tak?

  • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST

   --------------------------
   "W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ..."
   --------------------------
   Szanowny @KST - powtarzam jeszcze raz - światowy, czarci pomiot nie po to reaktywował banderland - aby banderssyństwo żyło w zgodzie z sąsiadami - a wręcz odwrotnie!
   Wniosek?
   Denazyfikacja i deukrainizacja - innej drogi dla sąsiadów nie ma. Dodatkowo okazuje się ostatnio, że i atrapie Polski niezbędna jest denazyfikacja i deukrainizacja. Kanada też powinna coś skutecznego uczynić z aktywnym banderssyństwem u siebie - bo jeżeli nic nie zrobi - może w przyszłości za to zapłacić.

   • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#demonkracja

    Szanowna @Demonkracja przecież wie, że KST też to wie.
    KST

    • W tym cały ambaras, żeby dwoje chciało naraz ...#KST#demonkracja#KST

     Pieprzenie...
     Po co sługi mają się gryźć jak mają być dojone? Pan chce to sługi zdyscyplinuje.
     Celem są państwa niezależne.
     Jak nie wiedzieć to pytać - nie puszyć się (i dotykać pisiorami).
     Zrozumiałe to jest.

 • Wolność

  Do Franek Ganek:

  "Słuszne spostrzeżenie by nie dzielić zbytnio ludzi..."

  I warto się tego trzymać.

  Ja mam znajomych i Ukraińców i Rosjan i nic z tego nie wynika. Normalni ludzie - którzy chcą w spokoju żyć, mieć dzieci, chować je, chodzić do pracy i cieszyć się życiem.
  Jednak politycy skutecznie nam w tym przeszkadzają oraz ludzie złej woli.

  • Wolność#werka1321

   //Jednak politycy skutecznie nam w tym przeszkadzają oraz ludzie złej woli.//

   Rozumiesz, że zastosowałaś tu rozróżnienie...? Czy politycy to ludzie dobrej woli?
   Może traktujesz to jako podobieństwo a nie przeciwieństwo? Jak?

   • Wolność#werka1321#Franek Ganek

    Rozróżniłam, bo politycy patrzą zawsze tylko na swój interes, a czasami ich interes idzie w parze z interesem narodowym - natomiast ludzie złej woli?
    hmm.

    • Wolność#werka1321#Franek Ganek#werka1321

     Słabawe to rozróżnienie...
     Widzę mnóstwo głupoty (podłości i zdrady) u tzw. tu zwykłych ludzi.
     Każdy podejmuje jakieś decyzje.

  • Wolność#werka1321

   Przepraszam ale nieco wyprzedzę ze względu na brak czasu.
   Polityk w pływ na rzeczywistość ma taką samą jak każdy inny człowiek. Wiemy, że polityka zbawienia nie daje.
   Mowa o sile Ducha, sprawczości, mocy kreacji...
   Polityk działa tak jak Ty czy ja tylko w innym obszarze, czy na innej płaszczyźnie.
   Mamy swój zakres odpowiedzialności.

 • autor

  cd ;
  autor#rowszan#Krzysztof J. Wojtas#rowszan
  Mamy swoją mentalność opartą o ideę cywilizacyjną. Tożsamą chrześcijańskiej (ale nie katolickiej).
  To zasady pozwalające na współistnienie - bez trwałych antagonizmów i uprzedzeń.

  I do takich zasad należy dążyć. Ale nie wolno zapominać jakie cechy mają Ukraińcy. Budować tak, aby je sukcesywnie eliminować.
  Dlatego trzeba wyrezać żydobanderyzm z korzeniami, a glebę wokół odkazić.

  to znaczy co ? przeczytac jeszcze raz "Ogniem I Mieczem "??? czy moz patrzec jak nasza zwycieska armia za kilka dni wkroczy na kolejne "Ziemie Odzyskane " witana przez ludnosc tubylcza o złej " mentalnosci "
  Ludność , która w zaden sposób od wieków nie chce pojac , że Lach zywy to dobry Lach i bedzie witała nasze wojsko przysłowiową " siekiera i piła "

 • Pytanie do ekspertow

  Jaki procent dzisiejszych 20-30 łatków na Ukrainie wie kim był Banderą i czym było ludobójstwo na Polakach
  PS.
  Tak na marginesie to od wielu tygodni na promowanych i na stronie głównej brylują wkleiki w proporcji 9-1
  Tu własnoręczny wpis blogera jest niestety be.
  Ale mnie to akurat nie dziwi

  • Pytanie do ekspertow#Major19

   https://kresy.pl/wydarzenia/sondaz-gwaltowny-wzrost-sympatii-dla-oun-upa-i-bandery-wsrod-ukraincow/?swcfpc=1&fbclid=IwAR2fSk-GlKqfI_plrX5GxDw95NS_X2nYaduMeCZOfnOS8n8xQcofZTamtEs

 • Zna swój swego

  "Dlaczego te dwie nacje (jeśli przyznać ten status Ukraińcom) są tak ze sobą skłócone mimo bliskości genetycznej?"
  Dlaczego chłop i baba są skłóceni mimo bliskości genetycznej - z powodu sprzeczności interesów.

  • Zna swój swego#Vladimír Vašek

   Tu nie chodzi o sprzeczność interesów ale o nieco inne doświadczenia historyczne i różną strukturę społeczną u obu narodów.
   Ukraińcy mają głęboko zakorzenione poczucie krzywdy i wynikającą z tego roszczeniowość i skrywaną mściwość.
   W przeciwieństwie do Polaków, którzy też przeżyli tragiczne momenty w historii ale dali sobie z nimi radę gdyż byli na wyższym poziomie cywilizacyjnym.

 • Straszny tekst - 1!

  1. poliniacy wcale nie "dzielą się" z "dobrego serca" - to koniunkturaliści i dno moralne - dowód: moja dentystka (z wielkiego miasta, wykształcona, zaszczepiona; jej babcia lwowianka, orlę lwowskie, które jej mówiło (zapytałem o stosunek babci do ruskich i ukrów): uciekaj od jednych i drugich!) - otóż ona będzie ponosić koszty związane z walką z Fr, bo... chce mieć zachodni styl życia.... trupy Wołynia? ach to było dawno....zamach stanu 2014? prezydent nie miał poparcia.... 90% społeczeństwa.
  2. somsiadka, wdowa po architekcie ok. lat 70, wyszczepiona - "pomaga" ukrom poprzez naganianie ich do domów innych, doskonale wiedząc z czym się to wiąże.... jedyne co - sama przyjęła matkę z dzieckiem.... 8% społeczeństwa.
  3. Jak by Chmielnickiemu Autor powiedział, że walczył za jakichś ukrów to by go na pal wciągnął że hohohoh o dalszej "historii" powołanego przez syjonistów tworu na odwłoku carskiej Rosji nawet nie będę wspominać....
  4. cdn.
  "Ale ważne jest jak tę ukraińską mentalność zmienić, aby przestała być zagrożeniem." - jak wyżej wskazałem - Autorze martw się jak poliniacką mentalność zmienić, bo jesteście o krok nad przepaścią i za chwilę was nie będzie....
  5. Tacy jak ta Ukrainka są prawie wszyscy ludzie dzisiaj - bez samozaparcia, czyli ambicji, a więc i bez przyszłości.... bo oni wszyscy doskonale wiedzą, że świat w którym żyją jest ujowy do bólu - wynagradzane jest kure.....o a uczciwość prowadzi do.... garba.
  ...a zbytna ambicja do.... wykopania z boiska! bo panowie lachy grają dla przyjemności.... a on grał żeby wygrać za każdą cenę, i co? gorszy był?
  6. co do rockmanów i ich przyjaźni - ile browarów wysłepie jeden z drugim, tylu zazwyczaj ma "przyjaciół"...też mi miara człowieczeństwa...
  7. a od chiniolstwa to radziłbym się uczyć.... ot taki konfucjusz na początek.... - jako jedyni przetrwali system społeczny (koreańców ne liczę, bo ich los trudno nazywać ludzkim, ale też są lepsi od poliniactwa), który nie dość że jest ludobójczy to i utopijny..... a są dzisiaj nr 1 gospodarczo.....
  a kim są poliniacy? oni chcą mieć styl życia......

  • Straszny tekst - 1!#sal2

   Rozumiem, że ruscy, ukry i żydosie - mają lepszy styl życia od "poliniaków"?

   • Straszny tekst - 1!#sal2#Krzysztof J. Wojtas

    ....zapewne nie.... nie znam żadnego ruska osobiście.... ukry są raczej takie, jak określił ich kolega KST - kundle na okraju terytorium...
    a co do żydostwa, to znałem dość dobrze jednego - po pierwsze należy odróżnić syjonistów od żydów w chałatach... ja miałem okazję rozmawiać z abiturientem szkoły rabinicznej z Jerozolimy, który wpadał na piwko gdy przylatywał do Katowic do rodziny bodajże, czy krewnych
    .... otóż poziom tego człowieka różnił się np. od Pana tym, że gdy mu przedstawiło się logiczne i prawdziwe argumenty, to nie szukał wymówek i innych dróg do tego, ażeby je obalić za wszelką cenę, bo były niezgodne z tym, co uważał wcześniej.... a to jest poliniactwo i polactwo w całej krasie, co Pan ładnie zaprezentował swoim pytaniem jako komentarz do moich spostrzeżeń... a gdy przesłanki były na tyle mocne, że dotyczyły samej istoty wiary żydowskiej, to.... notował to i wiedząc że może źle odpowiedzieć, pytał rabina, gdy się z nim spotkał w Jerozolimie, co ma sądzić i jak sprawę rozpoznać....
    ....kogo poliniak o cokolwiek pyta, gdy na niczym się nie zna???

    • Straszny tekst - 1!#sal2#Krzysztof J. Wojtas#sal2

     Tak z ciekawości - jeśli mamy poważnie dyskutować: Pan jest poliniakiem, czy przyznaje się do jakiejś innej opcji?

     Bo nie wiem, co napisać.
     Jak poliniak - to co by nie napisał - i tak Pan nie uzna.
     A jeśli inny - to chciałbym zrozumieć naturę.

 • Patologiczny przerost empatii

  Po pierwsze: nie powinniśmy się zadręczać wojną w obcym kraju. Na świecie bezustannie wybuchają konflikty zbrojne, ciągle też dochodzi do różnorakich kryzysów politycznych i humanitarnych. Kto o tym obsesyjnie myśli, ten niepotrzebnie szarga sobie nerwy.

  Po drugie: nie powinniśmy przesadnie empatyzować z osobami, które mogłyby walczyć za swój kraj, ale zwyczajnie wolały zdezerterować. Jeśli już mamy komuś współczuć, to współczujmy tym, którzy są obiektywnie bezbronni i zależni od cudzej pomocy. Nie każdy uchodźca jest niedołężnym, zdemenciałym staruszkiem albo inwalidą sparaliżowanym od pasa w dół.

  • Patologiczny przerost empatii#Natalia Julia Nowak

   "Po pierwsze: nie powinniśmy się zadręczać wojną w obcym kraju".

   Jedna z logiczniejszej, mądrzejszej wypowiedzi, którą udało mi się dzisiaj przeczytać.

   Pozdrawiam.

  • Patologiczny przerost empatii#Natalia Julia Nowak

   ... jak widzimy większość "uchodźców" to raczej młodzi ludzie lub w sile wieku....jak już to emigranci zarobkowi, albo i socjalni, bo pinokio bogato daje, jak zwykle z nie swoich....jak to lewak.

  • Patologiczny przerost empatii#Natalia Julia Nowak

   Jednak rzeknę...: Banał.
   Umie Pani pisać jednak. Proszę napisać artykuł. Najlepiej dający się spopularyzować ...
   ;-)

  • Patologiczny przerost empatii#Natalia Julia Nowak

   Nie widzę na NE24 nikogo kto by się tą wojną "zadręczał"
   Ale też ta wojna nie jest wcale w żadnym "obcym kraju" tylko u naszego sąsiada, który do nas "wali drzwiami i oknami" !!!
   Gdyby UPAdlina leżała gdzieś w Ameryce Południowej to MNIKT w PL nawet by sobie nią głowy nie zawracał, ale też stamtąd też NIKT by w PL schronienia albo lepszego wiktu nie szukał.
   KST

  • Patologiczny przerost empatii#Natalia Julia Nowak

   Jestem pod wrażeniem rozsądku w Twoim ujęciu.

   PS. Nadajesz się na kobietę;-)))

 • Inna mentalność nabyta, a pewnie i inne geny.

  Ukrainiec czy Ukrainka to osoby, które na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie osoby
  miłej, zrównoważonej i nie wadzącej nikomu.
  Ale to są tylko pozory. Wystarczy jakaś iskra, drobna przyczyna i z Ukraińcem coś się zaczyna dziać. Zaczyna rzezać albo obrażać w amoku wszystkich dookoła. Mam w rodzinie osobę o częściowym ukraińskim pochodzeniu to wiem o czym piszę.
  Geny na pewno odgrywają tu ogromną rolę.

  • Inna mentalność nabyta, a pewnie i inne geny.#Kris

   Jakie geny... Człowieku...
   Wie, że jest "Ukrainiec"? Słyszał przynajmniej. Więc kojarzy co się z tym wiąże...Czy nie?
   Bez pseudoteorii proszę.

  • Inna mentalność nabyta, a pewnie i inne geny.#Kris

   Ważna obserwacja.
   Pytanie: skd takie zachowania i jak u nich powstały?
   Czy to genetyka, czy raczej wynik np. ciągłego zagrożenia?

   • Inna mentalność nabyta, a pewnie i inne geny.#Kris#Krzysztof J. Wojtas

    Czynników jest zapewne kilka, ale oprócz genów są to i kultura , a raczej jej ogólny brak oraz kompleksy bycia zawsze pod czyimś butem czyli "kimś gorszym". Stąd taka niczym nieograniczona chęć "odkucia się" na innych, gdy sytuacja wydaje się być dla wszystkich jednakowa.
    Zresztą ludzie i narody są trochę jak psy - narody dobrze wykształcone o wyrobionej kulturze mają charakter psów rasowych.
    Natomiast "Ukraina" jak sama nazwa wskazuje to terytorium, które zaludniali w większości zbiedzy z sąsiednich krajów i mieszali się między sobą upodabniając się do "kundli" i gryząc się i szczekając na każdego kto tylko jest w pobliżu.
    Oczywiście każdy naród jest w mniejszym czy większym stopniu "skundlony", żeby ktoś mi nie zarzucał, że tylko ukrów za takich uważam.
    Problem z nimi polega na tym, że na czymś trzeba swoją państwowość i narodowość zbudować, a oni oprócz Bandery tak naprawdę niczego innego nie mają, więc uczepili się banderyzmu jak tonący brzytwy.
    Wniosek stąd płynie taki, że sąsiedzi UPAdliny jeszcze bardzo długo będą mieć z nią problemy, a nawet jeśli całkowicie zniknie z mapy świata to będzie jeszcze większy problem z ich "ludnością", którą trzeba będzie jakoś "zagospodarować" ...
    KST

   • Inna mentalność nabyta, a pewnie i inne geny.#Kris#Krzysztof J. Wojtas

    A genetyka to wynik czego?

 • Tu koledze Wojtasowi wystawiłem 5.

  Jak się wysławia w spawach, na których się zna zawodowo, to ma ZBLIŻONĄ DO PRAWDY opinię o obserwowanej przezen rzeczywistości. A w sprawach "cywilizacji polskiej" to zaniecham wygłaszania mej opinii.

  Zwłaszcza że szczątków tej, znanej mi z młodości, cywilizacji trudno mi dostrzec w "globalnym, tumoro-podobnym CZŁOWIEKOWISKU"

  Ale każdy sądzi według siebie.

  • Tu koledze Wojtasowi wystawiłem 5.#Berkeley72

   Wiem, że z wiekiem człowiek gorzknieje, ale jednak należy z optymizmem zakładać, że może nie wszyscy zeszli na ścieżkę degeneracji.

 • do Natalii Julii Nowak

  //Po drugie: nie powinniśmy przesadnie empatyzować z osobami, które mogłyby walczyć za swój kraj, ale zwyczajnie wolały zdezerterować. //
  Na początku konfliktu tak myślałam ale w miarę upływu czasu i obserwacji rozwoju sytuacji zmieniłam zdanie. To "dziwna" wojna.
  Cywile obawiają się żołnierzy wroga i ale czasem i swoich. Ludzie są przepędzani z własnej ziemi i domów, które są dorobkiem całych rodzin. Po miesiącu pobytu w bezpiecznej Polsce wielu wracało do domów na Ukrainie zapewne aby dopilnować dobytku przed rozszabrowaniem. Wiem, że są i cwaniacy ( a u nas to ich nie ma?) ale jak pomyślę, że ktoś zaplanował z zimną krwią tą " operację" i jeszcze ją eskaluje aby trwała w nieskończoność a celem jest zrobienie miejsca dla innej nacji to nie oburza mnie niechęć Ukraińców do zostania mięsem armatnim.

  • do Natalii Julii Nowak#Asgard

   Czytając tę Pani uwagę zastanawiać się zacząłem w czym objawia się człowieczeństwo człowieka?

   • do Natalii Julii Nowak#Asgard#Krzysztof J. Wojtas

    Pragnienie przetrwania nawet po trupach (pozostałych walczących i mobbingowanych do walki)... i słaba wyobraźnia?

   • do Natalii Julii Nowak#Asgard#Krzysztof J. Wojtas

    Człowieczeństwo objawia się na mnóstwo sposobów tak jak DOBRO,
    natomiast anty-człowieczeństwo jest jak ZŁO, które jest do bólu przewidywalne, co wielokrotnie na NE24 już twierdziłem.
    Ponoć "dzieci są przyszłością narodów", a "jakie dzieci wychowanie taka kultura narodowa".
    Był już na YT filmik jak to studenci ukraińscy w PL na "imprezie" bawili się doskonale krojąc sobie torcik w formie "niemowlaka rosyjskiego owiniętego w rosyjską flagę".
    Ciekawe skąd im się wzięło takie "upodobanie" ?
    Prawdopodobnie z domu rodzinnego i ze szkoły ukraińskiej i patrzcie - na YT kolejny filmik udowadniający moją tezę:
    Zastanawiamy się wszyscy nad mentalnością ukraińców, a tymczasem oni mają "mentalność hollywoodzką", gdzie również tamtejsi sataniści-pedofile na swoich "imprezach" bawią się świetnie kosztując kawałki "odpowiednio kulinarnie przyrządzonych" ludzkich zwłok, a już szczytem ich rozkoszy jest wypicie świeżej krwi zamordowanego rytualnie dziecka zawierającego ich narkotyk adrenochrom.
    Zarówno jednych jak i drugich zboczeńców łączy satanizm, pochodzenie judaistyczno-chazarskie oraz całkowite oddanie ZŁU oraz pogarda dla DOBRA.
    Takich kolesiów i kolesie ze szkolnej ławki wkrótce będą mieć nasze polskie dzieci i ciekaw jestem czy polscy rodzice przyzwolą na takie "akcie" jak prezentowana na linkowanym wyżej filmie DOKUMENTALNYM ...
    KST

    • do Natalii Julii Nowak#Asgard#Krzysztof J. Wojtas#KST

     Dlaczego odwraca Pan oczy od tego, co nam robi polski rząd w porozumieniu z niemcami ?

    • do Natalii Julii Nowak#Asgard#Krzysztof J. Wojtas#KST

     To obrzydliwe... mimo tego, że codziennie oglądam tortury na dzieciach serwowane im przez, pożal się Boże rodziców.

    • do Natalii Julii Nowak#Asgard#Krzysztof J. Wojtas#KST

     Warto zaznaczyć: "Materiał z 2014 roku z kanału Pandora TV "

    • do Natalii Julii Nowak#Asgard#Krzysztof J. Wojtas#KST

     Brutalnie napadnięte... aniołki k..wa ich mać... "Dorośli" k..wa, "rodzice"...
     Yhrr (zbieranie śliny z całej głębi)... Tfuu...!

    • do Natalii Julii Nowak#Asgard#Krzysztof J. Wojtas#KST

     Czyli mamy szansę reedukować te dzieciaki w Polsce jeśli zajdzie taka konieczność. Nie wyobrażam sobie aby szkoła w Polsce tolerowała takie obyczaje.

 • Wot model „ cywilizacyjny”

  • Wot model „ cywilizacyjny”#reflexión

   Nie czytałeś "warning"?
   To materiał nie dla "pelikanów"... Cały film nawet jednej fotografii nie zawiera... Co z Tobą nie tak?
   Pytałeś już rouxa o co chodzi?

   • Wot model „ cywilizacyjny”#reflexión#Franek Ganek

    Zapytaj Katany

    https://tvn24.pl/swiat/ukraina-przechwycona-rozmowa-rosyjski-zolnierz-mowi-ze-rosjanie-zabili-kobiete-na-oczach-dzieci-5702251

  • Wot model „ cywilizacyjny”#reflexión

   //Zapytaj Katany//

   O nic nie muszę pytać... To jedna drużyna...
   Jeden za drugiego przez okno wszedł... Ile razy powtarzać?

   Co Ty za bzdety wklejasz. Takie cuścudo mnie się nawet nie wczytuje...Pewnie coś znowu kombinują potajemnie...
   Dawaj nagranie i zweryfikowane personalia... Potem dopytam o resztę.
   Albo odkręć się żesz w końcu, o nieszczęsny!

  • Wot model „ cywilizacyjny”#reflexión

   A tak ponad tym to...
   Ja się pytam - a Ty mnie...? Straszna nerwówka u Jehowitów... Czy jak?
   Pytałeś rouxa czy nie?

 • Sęk w tym, że kult Bandery jest w rzeczywistości NARZUCONY UKRAINIE PRZEZ ZACHÓD.

  I dlatego właśnie wysadzenie pomników w powietrze jest politycznie niepoprawne i niewygodne. Gdyby Ukraińcy zlikwidowali pomniki pederasty i psychopaty, a zamiast nich postawili np. pomniki twórców ukraińskiego ruchu spółdzielczego, który uniemożliwił Żydom wyzysk chłopów ruskich, to by na Zachodzie było większe wycie, niż gdyby Putin zrzucił po atomówce na każde większe miasto ukraińskie. A na Zełeńskiego Zachód ma „haki” (Ukraińcy wybrali Zełeńskiego właśnie dlatego, żeby zakończył szowinistyczne pomajdanowe szaleństwo, ale nic to nie dało). I dlatego właśnie jedyna metoda na Ukrainę to niestety debanderyzacja SIŁOWA. Dodam jeszcze, że gdyby tzw. demokratyczny świat był rzeczywiście taki demokratyczny i antynazistowski, jak twierdzi, to na Ukrainę powinny wejść wojska WSZYSTKICH sąsiadów, a nie tylko Rosji. Nie byłoby zmiany granic, tylko strefy okupacyjne, jak w powojennych Niemczech. Dopóki Ukraińcy nie dorosną do niepodległości. Powinno mieć to miejsce już dawno, NATYCHMIAST, gdy tylko Kijów wysłał wojska na Donbas i pojawiło się w ukraińskich mediach podżeganie do mordów.

 • Chazarzy w miłosnym uścisku z upadlińcami… A my ?… Co z nami ?

  https://rumble.com/v13np83-ukro-polin..html
  Oddał Polskę, a Polacy za to jeszcze zapłacili 7 miliardów na pomoc! To się nie mieści w żadnej logice. W 2015 w kancelarii premiera pracowało 553 osoby, a w 2021 już 1331 – w takim tempie dojdziemy do absurdu, który nic nie robi, ale zarabia, żydy zorganizowały rejwach, aj, waj, zbankrutowaliśmy, bo cała kasa poszła na bigfarmę i lokdałny i depopulację, murikańską administrację, ratowanie banksterów… to wy musicie płacić za wojnę itp., itd. Gdyby było tak, jak kiedyś i każdy Polak trzymał kasę w sienniku albo skarpecie, nie mieliby żadnych możliwości ograbienia narodu.
  Ludzkie pojęcie przechodzi … Glapiński jest chyba psychiczny https://twitter.com/i/status/1522590121857540098 Może to kłamstwo, które głośno wyartykułował tak mu wykrzywiło gębę ?…