Prognoza dla Wschodu (Ukraina)

Jeśli ktoś myśli, że na wejściu Rosji do ŁRL i DRL w obecnych granicach się skończy, to jest mało rozsądny.

 

Pierwsza sprawa to połączenie tych republik z resztą ich terenu w granicach okręgów, które były wydzielone administracyjnie. Co do tego chyba nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości.

W takich granicach Rosja uznała te republiki, a w świetle tego punktu widzenia - to Ukraina jest teraz względem nich agresorem okupującym część ich terytorium.

 

W zasadzie - na tym można by poprzestać i czekać na rozwój wydarzeń. Można jednak rozważyć  różne warianty sytuacyjne.

Podstawowy - Ukraina nie zamierza zrzec się suwerenności i nad zbuntowanymi republikami, i terenami nominalnie do nich należącymi.

Następuje konfrontacja militarna o ograniczonym zakresie. Republiki z pomocą Rosji przejmują kontrolę nad resztą swego terytorium. Czy na tym koniec?

Nie bardzo. W trakcie walk armia ukraińska zostanie w części zniszczona, a w części zdezorganizowana.  W efekcie pojawią się siły odśrodkowe (Rosja je wesprze), które mogą doprowadzić do oderwania się od centrali kolejnych fragmentów. Takie aspiracje ma Zaporoże, część nadmorska, a także region charkowski. Wobec zaś rozprzęgnięcia w  armii brak będzie sił, które mogłyby temu przeciwdziałać.

W tym wariancie powstaje przynajmniej jeszcze trzy, a może cztery nowe republiki. "Przy centrali" pozostaje część zachodnia i region Kijowa

 

Czy taki scenariusz jest korzystny dla Europy, a już szczególnie dla Polski?

 

Opcja druga: nacisk Rosji powoduje ustępstwo rządu kijowskiego i przekazanie w ręce DRL i ŁRL reszty regionów. W takiej sytuacji  także jest duża szansa na ruchy dążące do niepodległości lub znacznej autonomii regionów Ukrainy. Jednak w takim przypadku  władze centralne mogą istotnie wpływać na kształt porozumień. Fakt, że to oznacza federalizację Ukrainy , ale zachowana zostaje wspólnota terytorialna.

 

W chwili obecnej istnieje jeszcze szansa na drugą opcję chociaż wydaje się, że raczej pierwsza wersja będzie realizowana.

W czym powinniśmy być zainteresowani?  Tylko tym, aby do rozwiązania doszło jak najszybciej. Przedłużanie kryzysu może doprowadzić do poważnych powikłań na świecie. Chociażby z tej racji, że Ukraina jest dysponentem nadwyżek żywności - pszenica, kukurydza - które "żywią" kraje BW - Izrael, Egipt, Liban, Syrię.  Obecnie nie ma dużych nadwyżek na rynku, zwłaszcza tak tanich; USA mają nadwyżkę w kukurydzy  (GMO).  Australia, Argentyna - to odległe kraje. W efekcie, przy przedłużającym się kryzysie na Ukrainie mogłoby dojść do poważnych perturbacji na BW i przenieść się nawet na inne regiony. A kłopoty z energią i żywnością to paliwo do kłopotów w skali światowej.

Krzysztof J. Wojtas

Krzysztof J. Wojtas - Zainteresowania z różnych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalić wartości, jakimi warto się kierować w wyborach.

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

3.27

liczba ocen: 15

 • Każdy antybanderowski scenariusz jest korzystny dla Polski ...

  ... i dlatego obie przedstawione opcje w jego kierunku idą.
  Problem w tym, że warszawski nierząd chazarskich ścierw i parchów robi wszystko, żeby Polskę i Polaków zlikwidować jako państwo i naród.
  I tym powinniśmy się interesować , a nie losem jakiś banderowskich skurwy...synów
  KST

  • Każdy antybanderowski scenariusz jest korzystny dla Polski ...#KST

   Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie ogłosił rozpoczęcie "operacji militarnej" na Ukrainie. Media donoszą o eksplozjach w wielu ukraińskich miastach. W nocnym wystąpieniu ok. godz. 4 w Polsce Władimir Putin powiedział, że operacja ma na celu "ochronę ludności". Jak stwierdził, Rosja nie zamierza okupować Ukrainy, ale chce ją "zdemilitaryzować" i "zdenazyfikować". Jednocześnie Putin wezwał ukraińskich żołnierzy do natychmiastowego złożenia broni. Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko powiedział. Media donoszą o eksplozjach w wielu ukraińskich miastach Mariupolu, Charkowie, czy Kijowie. Jednocześnie media donoszą o eksplozjach w wielu ukraińskich miastach. Na nagraniach opublikowanych w mediach społecznościowych można zobaczyć i usłyszeć, jak wyglądały wybuchy w miejscowości Mariupol, położonej nad Morzem Azowskim, w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie. Ponadto, miało dojść do salwy pocisków w kierunku wojsk ukraińskich. Ataki miały też miejsce w Odessie, stolicy obwodu odeskiego Ukrainy, mieście położonym nad Morzem Czarnym. To trzecie miasto Ukrainy co do liczby ludności. CNN: Atak Rosji na Ukrainę także ze strony Białorusi. CNN opublikowała nagranie, na którym widać, jak czołgi przekraczają granicę białorusko-ukraińską.
   https://pbs.twimg.com/media/FMVqmU6WUAQ8r91?format=jpg&name=900x900

   https://twitter.com/i/status/1496685438903463941

   Według Antona Heraszczenko, doradcy ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Rosja skierowała się na kluczowe ukraińskie lotniska na wschód, aby wycelować rakiety taktyczne w Kijów-Odessę, a teraz donoszą o lotnictwie. Rosyjskie wojska wylądowały w Odessie i przekraczają granicę z Charkowem. Rosja rozpoczęła operacje lądowania na Morzu Azowskim i Odessie według IFX. Kijów jest atakowany. Kramatorsk jest atakowany. Charków jest atakowany. Odessa jest atakowana. Mariupol jest atakowany. Masywne eksplozje w mieście Kramatorsk na Ukrainie – lokalne raporty. Wszystko jest atakowane.
   https://pbs.twimg.com/media/FMVTp8VWYAkokFZ?format=jpg&name=900x900
   Wiele bombowców strategicznych rosyjskich sił powietrznych w powietrzu.

   • Każdy antybanderowski scenariusz jest korzystny dla Polski ...#KST#kula Lis 70

    W dawnych czasach jednym z najważniejszych punktów pertraktacji stron walczących na Dzikich Polach było wydanie pod topór przedstawicieli "narodu tułaczy judzących miejscową ludność". Ciekaw jestem czy Putin dotrzyma słowa zapowiadając "denazyfikację" Ukrainy ? ...
    KST

  • Każdy antybanderowski scenariusz jest korzystny dla Polski ...#KST

   Odetną Ukrainę od morza Czarnego aż po Nadniestrze. Jednocześnie rozpoczyna się jawny demontaż Polski. https://www.se.pl/rzeszow/plot-na-granicy-podkarpackiego-i-swietokrzyskiego-aa-p3DT-L3zF-nGL9.html. Dziwnym trafem te dwa województwa leżą na terenie Ukrainy / zgodnie z ich mapami/. Pod pozorem ASF wytyczają nową granicę? Tu jest mapa z z 2012 z wizją nowego podziału Europy. To się dzieje teraz - tylko co ślepemu po oczach. https://wgospodarce.pl/opinie/84862-swiat-wedlug-rosji-w-2035-roku-co-z-polska

  • Każdy antybanderowski scenariusz jest korzystny dla Polski ...#KST

   Niestety nie każdy.
   Polskie solidaruchy są w tej samej bandzie co banderowcy.
   Banderowcy zostaną na Ukrainie zniszczenie..
   Gdzie uciekną ? kto im pomoże ? Polskie solidaruchy.
   To będzie gigantyczny koszt dla Narodu Polskiego... a banderowcy już są masowo szkoleni w Polsce przez solidaruchów na "Polskich policjantów"

   Putin do Polski nie wejdzie.. Polska stanie się krajem frontowym pod całkowitą kontrolą solidaruchów i banderowców pod całkowitym nadzorem globalnych hegemonów.
   Polacy w Polsce zostaną zepchnięci do obywateli III kategorii jak za Hitlera.
   Pierwsza kategoria to oczywiście żydzi, druga banderowcy...

   A Putin Polski nie będzie wyzwalał...Rosja od czasu I wojny światowej ciągłe odtwarza uzgodnioną wtedy linię Curzona.
   Linię tę ciągle łamią jacyś bandyci jak Piłsudski, Hitler a potem NATO>
   Rosja tę linię odtwarza.
   A to bardzo źle dla Polski dla Narodu Polskiego.
   Gdybyśmy chcieli sami się wyzwolić to natychmiast będziemy mieli zamordyzm typu amerykańskiego Izraelskiego w wykonaniu banderowskim i solidaruchów.
   Jaruzelski przy nich to naprawdę dobry poczciwy i łagodny człowiek...z zasadami.
   Wystarczy popatrzeć na Ukrainę, Syrię, Izrael, Libię, Jugosławię...
   i na tym w istocie polega "zachodnia demokracja"

 • Ta alternatywa wygląda tak:

  albo Polska albo Ukraina! Tertium non datur.
  Wniosek?
  Na tym tle widać - kogo światowy, czarci pomiot usadowił przy sterze atrapy Polski.

  • Ta alternatywa wygląda tak:#demonkracja

   Czarci pomiot zakręci tak że po banderopitekach i poliniakach pozostanie tylko spalona ziemia . Salute .

  • Ta alternatywa wygląda tak:#demonkracja

   Tenże pomiot sądzi, że zna na tyle dobrze Ukraińców i Polaków, że wszystko pójdzie zgodnie z czarcimi przewidywaniami.
   Należy więc zadziałać nietypowo i z ich planów będą nici !

   • Ta alternatywa wygląda tak:#demonkracja#Asgard

    Powiedz to temu gamoniowi : , albo ten nie debil Wniosek : https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_hVj2VGvcfbaQTcMzG7T7jCVYWpzC9qI8,w1200h627f.jpg

   • Ta alternatywa wygląda tak:#demonkracja#Asgard

    "Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę" zaapelował premier Mateusz Morawiecki. Niech PAD i premier osobiście pojadą na Ukrainę, by im pomóc. I niech wezmą ze sobą tych, którzy ich wybrali -rabinów. Czy zachodnie ministerki obrony rozdały już wszystkim chętnym kolorowe kredki ? Unia Europejska w ramach stanowczej i zdecydowanej odpowiedzi na agresję Rosji wyśle na upainę ciężarówki z kredkami, aby upaińcy w niemieckich hełmach mogli podczas bombardowań bezpiecznie malować tęczę na chodnikach w ramach protestu. No i czy Bruksela potępiła już zwiększenie CO2 w atmosferze po wybuchach pocisków. Czy Spurek grzmi w obronie ptaków i innych zwierzątek strasznie bojących się eksplozji. We Lwowie płacze pomnik pedalskiej cioty i zbrodniarza Stepana Bandery! Żeby tylko pomnika Stepana Bandery nie uszkodzili, bo to wielki przyjaciel Polaków, zwłaszcza tych z Wołynia. To kara za oddawanie czci czerwono-czarnej fladze pedofili banderowskich na upainie. Pomniki banderowskich dzieciobójców w każdym mieście - to karma wróciła za krew niewinnych Polek położycie gardła. Niech się bronią. Mają przecież żołnierzy. Odwołują się do kultu bandery. Niech walczą z rosyjską armią i pokażą na co ich stać. Oligarchia z rodzinami dawno uciekła. Polacy jak zwykle naiwni? Ukraina to jedyny kraj na świecie, którego oficjalny rząd stawia Polsce terytorialne zadania. W takich warunkach pomagać im może tylko jakiś renegat i zdrajca. Zresztą po nepocie Morawieckim i jego Prezesie niczego innego się nie spodziewam. Wygląda na to, że Polska za granicą z Ukrainą ma Afganistan 3.0. Gdy wczoraj usłyszałem Johna Kirby (Pentagon Press Secretary) to pomyślałem, że jeżeli słyszy go również Putin to na bank zaatakuje Ukrainę. Węgry muszą się trzymać z daleka od rosyjsko-ukraińskiego konfliktu i nie wyślą na Ukrainę ani żołnierzy, ani broni oświadczył w środę premier Węgier Viktor Orban na Facebooku.

 • Kolejny kalibr nad Ukrainą

  https://twitter.com/i/status/1496709462241026050
  To dla Polski najtłustszy czwartek w historii... A jak by jeszcze granicę zamknąć z tą banderowską barbaria i pozwolić Putinowi do nogi ją wytępić to już dla mnie dziś Wielka Sobota ... O Wielkanocnej niedzieli z jajeczkiem i obrazkami na żywo w TVNazi o łapankach na ukrów i deportacjami na wschód to się aż.....a teraz do wszystkich miękkich serduszek i tych co sprzyjają upadlińskiemu dzielnicowemu .... zamknijcie oczka i pokumajta przez chwilę... co zrobiłaby upadlina i szkopki gdyby Putin na Polskę napadł.

  • Kolejny kalibr nad Ukrainą#kula Lis 70

   Co zrobiłaby Ukraina? W ciągu jednego dnia południowo wschodnia granica polski wyglądała by tak https://wgospodarce.pl/opinie/84862-swiat-wedlug-rosji-w-2035-roku-co-z-polska. Oczywiście to plan minimum.

 • Sykulski: Polska jest całkowicie zniewolona przez CIA i MOSSAD. Jesteśmy ich kolonią.  Będzie Mobilizacja i Polacy idą bronić upainy a 2 mln. upaińców w Polin się śmieje.

 • Trzeba będzie przyjąć Ukraińców pod nasz dach....

  pod którym oni pozostaną. To cel warszawskiego rządu. Pomogą w tym sprowadzone obce wojska. Wczoraj duda podpisał ustawę, że mogą użyć przymusu bezpośredniego i broni wobec Polaków

  • Trzeba będzie przyjąć Ukraińców pod nasz dach....#Alain1952

   //Trzeba przyjąć Ukraińców pod nasz dach....
   pod którym oni pozostaną. To cel warszawskiego rządu. Pomogą w tym sprowadzone obce wojska. Wczoraj duda podpisał ustawę, że mogą użyć przymusu bezpośredniego i broni wobec Polaków//

   To pewna informacja?

 • Atak

  Można sądzić, że zgodnie z moimi sugestiami, zaatakowane zostały punktowo miejsca newralgicznej struktury militarnej - łączność, lotniska itd.
  Natomiast na lądzie - zapewne DRL i ŁRL.

  Co jest ważne?
  Czy armia ukraińska jest dobrze przygotowana i drugie, czy Ukraińcy będą chcieli walczyć za ten rząd.

  Myślę, że to jest istotne. Dla nas ważne, aby sprawy znalazły szybko rozwiązanie. I oby "nasi" nie wciągnęli Polaków w tę rozgrywkę. Bo to nie nasza wojna.

  • Atak#Krzysztof J. Wojtas

   Teraz Putin nie popełni już błędu i zajmie terytoria oraz miasta faktycznie "ruskie", a upadlinie zostawi "dzikie pola".
   Biden już zapowiedział, że "będzie się modlił za upadlinę", więc ta "operacja pokojowa" nie potrwa długo.
   Natomiast głupi jak zawsze Polacy teraz dopiero dostaną w d..ę za swoje gamoństwo jak im cała "brać banderowska" zwali się do domów na utrzymanie.
   Teraz dopiero "polski biznesmen" będzie mógł przebierać w banderowskich "pracownikach" jak w ulęgałkach.
   Do dnia, w którym obudzi się z widłami w plecach i siekierą w swej durnej łepetynie ...
   KST

   • Atak#Krzysztof J. Wojtas#KST

    W inwazji ŻYDO USA na Afganistan zginęło 240.tys. osób. Na tę wojnę ŻYDOUSA wydało 2,5 BILIONA $ . 33 tys. dzieci zostało zamordowanych w Afganistanie w 20 lat dzięki WOJENKOM ŻYDO USA. I jeszcze palenie ZYWCEM NAPALMEM przez ŻYDO USA Wietnamczyków w 1970 r.
    Na podstawie: Hispantv.com, SaveTheChildren.net

   • Atak#Krzysztof J. Wojtas#KST

    W pierwszej części ataku na Ukrainę Rosja skupiła się m.in. na bombardowaniu lotnisk. Rosjanie zniszczyli lotnisko tuż przy granicy z Polską. W Internecie pojawiają się nagrania ze zniszczonego w trakcie rosyjskich nalotów lotniska w Łucku na Ukrainie. Port leży tuż przy granicy z Rzeczpospolitą Polską.
    Łuck od Polski dzieli ok. 90 kilometrów. Rosjanie nie wahali się jednak zbombardować położonego w tej miejscowości lotniska. W sieci pojawiają się nagrania ze zniszczonego portu lotniczego. Pociski spadły na wiele baz. Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że infrastruktura baz lotniczych Ukrainy została unieruchomiona, a środki obrony przeciwlotniczej zneutralizowane. Ostrzeliwanych jest kilkanaście lotnisk, w tym Borispol położone na obrzeżach Kijowa. Przestrzeń lotnicza jest właściwie w całości zamknięta. Polski LOT ogłosił, że wstrzymuje do odwołania wszystkie loty na Ukrainę.

    Bez żadnych emocji obserwuje upadek Ukrainy. Czas zamknąć granicę dla cywili! Za Wołyń! Za bandytów banderowców! Wojna na całego. Widać, że Bidet dogadał się z Putinem. Działania Józia demencji są iluzoryczne.

    I po co chachły banderowcy, z różnych „Azowów” mordowali Słowian? Za spalenie kilkudziesięciu Rosjan w Odessie, żaden z banderowców nie został ukarany. Karma wraca. Banderowcy wymordowali 14 tys. Rosjan w latach 2014 -2021 oraz ok. 220 tys. Polaków w latach 1943 – 1946. Banderowiec z Krakowa pełniący bardzo ważną funkcję w Warszawie, stwierdził; chuj z nimi. Rosjanie odpowiedzieli bombami, a Polacy merdaniem ogonków, co jest jeszcze bardziej żenujące niż francuskie kredki na asfalcie.

  • Atak#Krzysztof J. Wojtas

   Czyli Putin broni pokoju na świecie w stylu amerykańskim i wybrał się na misję pokojową?

   • Atak#Krzysztof J. Wojtas#kula Lis 70

    Na to wychodzi.

    • Atak#Krzysztof J. Wojtas#kula Lis 70#Krzysztof J. Wojtas

     Coś jak Irak i Afganistan, nasze misje pokojowe.

    • Atak#Krzysztof J. Wojtas#kula Lis 70#Krzysztof J. Wojtas

     Potajemne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zmianę reżimu XX wiek czyli misja pokojowa, stabilizacyjna
     1948-1960 Włochy
     1949 Syryjski zamach stanu
     1949-1953 Albania
     1953 Irański zamach stanu
     1954 Gwatemala – zamach stanu
     1956-57 kryzys syryjski
     1957-58 Rebelia w Indonezji
     1959-2000 próby zamachów na Fidela Castro
     1959 Kambodża, zamach w Bangkoku
     1960 Zamach stanu w Kongo
     1961 Kuba, inwazja w Zatoce Świń
     1961 Kuba, operacja „Mongoose
     1961 Republika Dominikańska
     1963 Zamach stanu w Wietnamie Południowym
     1964 Zamach stanu w Brazylii
     1965-66 Indonezja, przejście do nowego porządku
     1966 Zamach stanu w Ghanie
     1971 Zamach stanu w Boliwii
     1970-73 Chile
     1976 Argentyński zamach stanu
     1979 Salwadorski zamach stanu
     1979-89 Afganistan, operacja „Cyklon
     1980-92 Angola, UNITA
     1981-87 Nikaragua, Contras
     1982 Czad
     1996 Próba zamachu stanu w Iraku
     XXI wiek
     2012-17 Syria, Operacja „drzewo jaworowe”

  • Atak#Krzysztof J. Wojtas

   "czy Ukraińcy będą chcieli walczyć za ten rząd"
   - to najważniejszy wniosek z notki;
   przecież hunta kijowska to tak samo jak nasi styropianowce z "S" /sam tam byłem onegdaj/;
   może będą mądrzejsi od nas, wszak mają naturalnego silnego przyjaciela - inaczej niż my mielimy.
   pozdr

  • Atak#Krzysztof J. Wojtas

   Tłumaczenie Google....Wojna na Ukrainie: jak odpowie Zachód?
   Paul-Anton Krüger, Berlin - 1 godzinę temu Zaostrzone zostaną sankcje UE i USA wobec Rosji oraz dalsze wzmocnienie militarne wschodniej flanki NATO. A poza tym? Jak zareaguje Zachód?
   To, co szykuje się od wielu dni, wydarzyło się w czwartek wieczorem: prezydent Rosji Władimir Putin zarządził wojnę z Ukrainą. Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku sekretarz generalny ONZ António Guterres apelował: „Prezydencie Putin, powstrzymaj swoje wojska przed atakiem na Ukrainę, daj szansę pokojowi. Zbyt wielu ludzi już zginęło!” Na próżno.

   W środę wieczorem kontrolowani przez Moskwę separatyści ze wschodniej Ukrainy zwrócili się do Putina o pomoc wojskową. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że przywódcy Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej napisali listy z prośbą o pomoc w odparciu ataków armii ukraińskiej. Jest to ostatni akt w inscenizacji, przed którą ostrzegają USA i ich sojusznicy.

   Kilka minut po apelu w Nowym Jorku Putin ogłosił w telewizji, że zlecił „specjalną operację wojskową”. „Celem jest demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy” powiedział. Dla Rosji jest to „kwestia życia lub śmierci”. Powtórzył bezpodstawne twierdzenie, że ludność Donbasu jest „od ośmiu lat prześladowana i ludobójstwa przez reżim kijowski”. Rosja ich broni.

 • A mamy

  'Full-scale invasion of Ukraine underway' – Kiev
  Pełnoskalowe uderzenie na Ukrainę.

  Jak długo będzie trawała ta wojna?
  dzień, dwa, tydzień ....?

  • A mamy#Oświat

   Separatyści ogłosili "operację wyzwolenia okupowanych terenów republiki". Co oznacza ich deklaracja? Dwa miasta już zajęte. Separatyści z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) oświadczyli w czwartek, że prowadzą „operację wyzwolenia okupowanych terenów republiki”. Twierdzą też, że pod ich kontrolę przeszły miasta: Sczastje i Stanica Ługańska. Kanał Conflict News informuje, że wojska rosyjskie dotarły już do obrzeży Charkowa. Rosjanie rakietami ostrzelali cele wojskowe, lotniska i magazyny w których składowano nowoczesną broń podarowaną m.in. przez Polskę. Rok Bandery będzie ostatnim dla żydowskiego komika i jego śmiesznego kraju.

   Oby Rosja wyzwoliła cała Ukrainę od reżimu banderowskich ludobójców. Polska w tym ja trzyma kciuki i popiera likwidacje banderowców wszystkimi metodami. Śmierć banderowcom!

   • A mamy#Oświat#kula Lis 70

    //Oby Rosja wyzwoliła cała Ukrainę od reżimu banderowskich ludobójców. //

    Wyzwoli, wyzwoli.
    Z tym że ich nie wyrżnie, bo to by było ludobójstwo w oczach "opinii między-narodowej" (może parę sztuk z wierchuszki, a i to tych co to niekoszerni), ani nie wyśle na Kamczatkę, bo tam by mogli zagrozić ekologii - o co martwi się też @Ikulalibal.

    Po prostu bandersyny wypuszczone/przerzucone zostaną do Polinu.
    Pierdolę takie pańskie trzymanie kciuków!

    • A mamy#Oświat#kula Lis 70#Kmieć

     //Po prostu bandersyny wypuszczone/przerzucone zostaną do Polinu. //

     I ?
     Było dość czasu (jakieś 20 lat) aby zorientować się że czasy w których dostawało się:państwo,wolność,ekonomikę itd, w prezencie,ssą odległa przeszłością.To było co najmniej nieefektywne,nikt tego nie doceniał a nawet miał pretensje i po swojemu odczytywał wymienione działania.
     Jeśli ludzie mają jakaś wizję to niech o nią walczą.Niech przyjmą aktywne postawy.Niech robią coś co będzie sygnałem że wogóle o coś im chodzi.Że nie zgadzają się na obowiązujące porządki.Jak na razie pod tym względem Polacy jakby nie istnieli .

 • W/g tutejszych roosofilów pootin robi dobrze, bo żydów z ukrainy zastąpi

  żydami z rosji i będzie ukraina miała "nowe" otwarcie i ład.
  Nawet jedna śmierć ukraińca nie "legitymizuje" postępowania bogacza pootina, który niewątpliwie nim jest, co o tym myślą rosjanie i kiedy on skończy jak Ceausescu ?

  • W/g tutejszych roosofilów pootin robi dobrze, bo żydów z ukrainy zastąpi#provincjał

   Przypominam, że Rosja została zawierzona Matce Boskiej. Bardziej należy obawiać się Zachodu.

   PS. Iskra zmian ma być ze Wschodu - albo z Polski, albo z Rosji. Są różne wersje.
   Jakie jest pańskie zdanie?

   • W/g tutejszych roosofilów pootin robi dobrze, bo żydów z ukrainy zastąpi#provincjał#Krzysztof J. Wojtas

    Czy mówimy o tej samej żydówce ?

   • W/g tutejszych roosofilów pootin robi dobrze, bo żydów z ukrainy zastąpi#provincjał#Krzysztof J. Wojtas

    Jeżeli chodzi o iskrę to będzie ona z Polskiej Polski, czyli trochę wody w Wiśle upłynie !

  • W/g tutejszych roosofilów pootin robi dobrze, bo żydów z ukrainy zastąpi#provincjał

   Rok 2022 został ogłoszony na Ukrainie „Rokiem Bandery”. Przypadek czy Sprawiedliwość Boża za nieodpokutowane grzechy? Rosjanie płacą ukrom za Wołyń, za „Rok Stepana Bandery”, za okupację Lwowa, Stanisławowa, zrabowane Kresy Polskie. Za spalone wsie i zburzone kościoły Polaków. No i gdzie jest teraz ta bitna armia banderowców, czemu nie walczą...no to teraz niech banderowcy bronią się i pokażą co potrafią.   Spokojnie to tylko wyzwalanie Ukrainy od żydów i banderowców czerwono-czarnej flagi. Zemsta za ludobójstwo na polskich kobietach i dzieciach przez ukraińska dzicz. banderowców się wystrzela, powiesi i wolność będzie.

   Będzie tak jak przewidują eksperci. Putin zdobędzie fragment Ukrainy, z której zostaną Dzikie Pola bez niczego i ta część zachodnia i zawiesi działania. A świat będzie piał z zachwytu, że ma pokój.

   • W/g tutejszych roosofilów pootin robi dobrze, bo żydów z ukrainy zastąpi#provincjał#kula Lis 70

    Czyli ja , w 50% Wołyniak spod Krzemieńca również jestem ekspertem w sprawach rosyjsko-ukraińskich bo dokładnie tak samo przewiduję.
    Problem w tym, że za chwilę banderowcy przeniosą się do Przemyśla, Rzeszowa i Zamościa i stamtąd będą "bronić swojej upadliny" a "nasz długopis" odda im Polskę w niewolę.
    KST

    • W/g tutejszych roosofilów pootin robi dobrze, bo żydów z ukrainy zastąpi#provincjał#kula Lis 70#KST

     11:40 Druga fala rosyjskiego ostrzału rakietowego. W Ukrainę uderzyła druga fala rosyjskiego ostrzału rakietowego poinformował doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. W Kijowie znów słychać było wybuchy relacjonuje korespondentka PAP. Opierając się na źródłach na miejscu, Reuters podaje, że w stolicy Ukrainy w czwartek około południa godz. 11 czasu polskiego było słychać jedną eksplozję. Był to kolejny już wybuch od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji. W czwartek nad ranem władze ukraińskie informowały o ostrzale rakietowym ukraińskich punktów dowodzenia, lotnisk, składów wojskowych w Kijowie, Dnieprze i Charkowie. Ponad 40 ukraińskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w wyniku ataku Rosji. Są też ofiary cywilne mniej niż 10. Na Krymie zaobserwowano przemieszczający się w kierunku centralnej Ukrainy rosyjski konwój wojskowy z namalowaną z boku pojazdów literą Z – poinformowała agencja Reutera, powołując się na naocznego świadka. Drugi konwój wojskowy z takimi samymi oznaczeniami widziano zaparkowany w Krasnoperekopsku, około 40 km od granicy Krymu z Ukrainą. Symbolu identyfikacyjnego „Z”, który pozwala żołnierzom na rozpoznawanie własnych maszyn, odróżniając je tym samym od niemal identycznego sprzętu, z którego korzysta armia ukraińska.

     https://pbs.twimg.com/media/FMVzHNLXoAAYeM9?format=jpg&name=900x900

    • W/g tutejszych roosofilów pootin robi dobrze, bo żydów z ukrainy zastąpi#provincjał#kula Lis 70#KST

     A może Pan się zastanowi nad tym co mówi, bo czasem coś się powie w złą godzinę.
     Jeśli jest Pan potomkiem kresowiaków to powinien Pan rozumieć ich ból po utracie ukochanej ziemi. Jak więc może Pan pisać,że Polska miałaby jeszcze coś na wschodzie tracić?
     Polacy nie oddadzą tej ziemi ot tak. Co innego ziemie zachodnie a co innego wschód.

 • 5* za próbę "rozszyfrowania" Putina

  Tak, śmak czy owak, powinniśmy się zająć sobą a nie śmieszną "Ukrainą" Zełeńskiego.
  Konflikt od początku, od 2014 roku, jest idiotyczny. (Stop)
  Putin... jeśli to prawdziwa WOJNA- no to ma trzy dni do Warszawy. (Stop)
  Jeżeli napotka na jakikolwiek opór to dopiero na "flance wschodniej". (Stop)
  ... Egchy, wiemy z drugiej (ręki) strony, że Usa się sypie, kanada i inne również.... No mówiąc po polsku: mają na zbyciu broń, przestarzałą, i prezydenta... Bidena. Wszyscy grają do jednej bramki :)))
  Stawiam, że w poniedziałek obudzimy się w tej samej pseudo-rzeczywistości co dziś. Po co kupować tonę cukru i wagon papieru toaletowego?
  ...............................................................
  Chapter II

  O tym :
  "Jak zdławiłem IIIWW"
  Muzyczka (cokolwiek).
  Staszek ( starszy sierżant do spraw wszystkich... prawie jak Ławrow) odpalił stare mondeło i ustawił pyskiem na wschód.
  Szerlock, pochlipawszy, poszedł zabezpieczyć papiery.
  Jim Dżin był twardy, siedział w fotelu i palił herbatę. ( tego gościa normalnie nic nie tknie) ( Jim nie wierzył w żadną wojnę ani w żadnego pajaca: ŻADNEGO!)
  Bestia czekał grzecznie, aż wreszcie ziemia odmarznie i wypuszczą go z zimowego karceru.

  He, he... tłusty czwartek, o czwartej! och! zaczęła się "pseudo wojna na pokaz..." No media normalnie szaleją! :))) co za szajs.

  • 5* za próbę

   Chiny zacierają łapki, fabryki KREDEK pracują pełną parą. Pzdr!

  • 5* za próbę

   Bandersyny, upaińcy to wasze dzieła

   https://pl.pinterest.com/grzysto/upa-zbrodnie/

  • 5* za próbę

   Piszą, że Rosjanie nad i pod Stanisławowem? Przecież UPA-dlińcy zmienili nazwę tego Polskiego miasta.

   • 5* za próbę#kula Lis 70

    :) Kula, ja nie o tym... Stanisławie. :)

    Bandersyny to bandersyny, głównie nakręcane przez Hamerykę... no co ja Ci będę tłumaczył chazarską, granatową mitologię?!

    Jeśli uznamy tę "wojnę" za kolejny chwyt reklamowy, to wygramy ją w sześć dni. Pytanie kto zyska? kto straci?: Stany?; Rosja?; Chiny? ... no bo wiadomo, że ukraina europy już dawno się nie liczy.

    Serdecznie pozdrawiam... z frontu wschodniego :)

 • Chiny i zboża

  Chiny w 2020 r. kupiły żywność za rekordową kwotę 98,1 miliarda dolarów, takie informacje publikowane były na przełomie 2020/2021 rok, czyli miały wiedzę na temat tego co szykuje Rosja na Ukrainie.

 • Wywiad Putina dobrze o tym wiedział, że w Unii nie ma kto mu stanąć na drodze.

  Dlatego wciskali Ukrainie stare hełmy? Szef niemieckiej armii bezlitośnie obnaża jej słabość: „Bundeswehra jest naga. Jestem wstrząśnięty”. Szokujący wpis Alfonsa Maisa, szefa niemieckiej armii! Dowódca przyznał, że Bundeswehra jest zaniedbana, użył wręcz określenia „naga”. Wprost przyznał też, że jej wsparcie dla NATO jest niezwykle ograniczone. Generał nie ma wątpliwości, że Niemcy nie wyciągnęły lekcji z zajęcia przez Putina Krymu.......
  Von der Leyen od grudnia 2013 r ministrem obrony Niemiec. Teraz widzimy kompetencje tej Pani. Poza jej agresywnym, wręcz wrogim stosunkiem do Polski nie robiła nic dla wzmocnienie przez Niemcy NATO. No cóż Ursulka was rozbroiła, pedalstwo przejęło szeregi … a co z waszymi zielonymi nie martwią się ze tyle CO idzie w atmosferę a zajączki są zestresowane hukami….

  Złodziejka Ursula najpierw doprowadziła do ruiny niemiecką armię a teraz doprowadzi całą UE. Naga, ale tęczowa. Wysoki poziom kompetencji Ursuli. UE w dobrych rękach. Rosja się zbroiła, a Bundeswera skakała z tęczowymi spadochronami i tęczami malowanymi na twarzach żołnierzy….Najważniejsze, że jest różnorodna. Jak na „paradach równości”. No to ruskie jeszcze raz dupy szwabom przetrzepią i znowu pozostawią po sobie spory Ślad Genetyczny

  Armia lądowa RFN to dwie dywizje i grupa szybkiego reagowania takie siły nie obronią nawet tych kilku mostów na Odrze i Nysie. Trzeba szybko pomyśleć o wojnie prewencyjnej Polski z Niemcami. Dopóki Niemcy są słabe. Nach Berlin! Zwycięstwo jest pewne skoro dowodzi nimi Alfons. Coś mi się przypomina że ich ostatni zakup F16? odleciał na wieczną i zaszczytną służbę do icków.
  W Kijowie podpalili kilka beczek z ropą, odpalili ładunki hukowe, wyją syreny. Napędzają Ukraińcom stracha, a ci wieją do Polski.

  • Wywiad Putina dobrze o tym wiedział, że w Unii nie ma kto mu stanąć na drodze.#kula Lis 70

   "Złodziejka Ursula najpierw doprowadziła do ruiny niemiecką armię a teraz doprowadzi całą UE. Naga, ale tęczowa. Wysoki poziom kompetencji Ursuli. UE w dobrych rękach."-

   - Ale nad kim/czym Ty płaczesz? Ursula, jak sama nazwa wskazuje się turla do Us...; gorzej, bo po "wojnie" trzeba będzie rozliczyć kumpli Uli. Kto to zrobi?

 • 11:55. Ukraińcy uciekają z Kijowa

  Drogi wyjazdowe z Kijowa w kierunku zachodnim zapełniły się w czwartek rano samochodami. Zdjęcia i filmy pokazują auta jadące ciasno zderzak w zderzak w stronę granicy z Polską, mimo że ukraińskie władze nakłaniają mieszkańców do pozostania w domach. Odgłosy eksplozji na wschodnich obrzeżach stolicy i syreny alarmowe wywołane przez rosyjską inwazję skłoniły tysiące mieszkańców miasta do ucieczki w bezpieczniejsze miejsce. Już wczesnym rankiem czasu lokalnego korki utworzyły się od centrum Kijowa do oddalonego o 140 kilometrów Żytomierza. Zakorkowana jest również droga do Białej Cerkwi w kierunku południowo-zachodnim na odcinku ok. 40 kilometrów oraz droga w kierunku północno-zachodnim na odcinku ok. 25 kilometrów. Mapy Google pokazują również zwiększony ruch przy wyjeździe ze Lwowa i Żytomierza oraz z Równego na północnym zachodzie i Humania w centralnej części kraju.

 • :) To proste

  Jeśli w poniedziałek Putin będzie w Portugalii to ja uwierzę, że ta wojna jest na poważnie. Inaczej: niech sobie media jadą na grila w tłusty czwartek. Adios.

  • :) To proste#JimA

   Chyba koniec operacji. Początek był dawno temu, później wybór odpowiedniego prezydenta, rozmontowanie moralne armii, itp, itd. I sobie ruskie wkraczają bez jednego wystrzału,

  • :) To proste#JimA

   Putin zajmie całą wschodnią (rosyjskojęzyczną) Ukrainę do linii Dniepru. Może zostawi Ukraińcom Kijów, jako miasto graniczne. Resztę Ukrainy podporządkuje sobie politycznie, gospodarczo i militarnie. Taki jest, na moje oko program minimum.

   • :) To proste#JimA#kula Lis 70

    Przecież to było wiadome nie od dziś.
    Problem jest logiczny!
    Po co?! ta cała hucpa?
    Zastanów się!
    Gdybyś był Putinem, nawet "wykrętną, francowatą wyczchą" Po co Ci by było w trzy dni dotrzeć do Lwowa? W trzy dni, przy takim uzbrojeniu, to byłbym pod Madrytem. I taka jest prawda. Robi się z Putina drugiego Hitlera. Zobaczymy.

    :) Pozdrawiam Cię.

 • Tylko czekać jak Francuzi wyjdą na chodniki z kredkami.

  Nie obchodzi mnie kraj wrogi Polsce, a tym krajem jest grabieżca polskiego życia i majątku na wschodzie Polski. Polski rząd zdradził Polaków bo to nie polski rząd tylko polskojęzyczny. Upaińcy mają okazję pokazać światu ich słynne bohaterstwo. Putin wiedział kiedy uderzyć. Tłusty Czwartek, więc Polska dzisiaj nie ruszy z odsieczą bo brzuchy wypchane i ciężkie. Potem Ostatki Karnawału, więc staroszlacheckim zwyczajem nie da rady ruszyć w pole. Odsiecz najszybciej po Śledziku w Środę Popielcową, ale to nie wypada więc w czwartek za tydzień. Duda podobnie, pojutrze ma Szabes, więc nie wolno, potem niedziela, i wygląda na to że po niedzieli ruszy z odsieczą najszybciej. Jakby nie prowokowali Rosji rozszerzeniem NATO to nie byłoby problemu. Dyplomacja zawiodła. Od 1997 Rosja apelowała, by Zachód dotrzymał umów i nie rozszerzał się na Wschód. W Monachium 2008 Putin nie apelował, tylko ostrzegał i mówił, że Rosja jest słaba „a słabych biją”. Mimo to NATO w 2008 zaprosiło Gruzję i Ukrainę do wstąpienia do NATO. W 2017 Putin zaprezentował broń hipersoniczną i powiedział „teraz będą nas słuchać”! Zachód nie posłuchał, więc Putin zrealizował obietnicę z 2007: „Kto nie chce rozmawiać z Ławrowem będzie rozmawiał z Szojgu”!


  A odłączenie Rosji od SWIFT zniszczy petrodolara. Zniszczenie petrodolara zniszczy USA. Zniszczenie USA jest na rękę UE, dla której Rosja jest gospodarką komplementarną i tylko z Rosją UE może startować do Chin i USA.

 • Morawiecki w Sejmie: Przywrócimy integralność Ukrainy

  Pisowcy nie są w stanie poradzić sobie z reformą sądownictwa. Nie potrafili zrepolonizować TVN. A teraz nagle przywrócą integralność Ukrainy? W jaki sposób, jak i czym pytam Morawieckiego.

  • Morawiecki w Sejmie: Przywrócimy integralność Ukrainy#kula Lis 70

   https://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/zwierzchnik-sil-zbrojnych/prezydent-rp-zwierzchnik-sil-zbrojnych

 • Rosja: Jesteśmy gotowi do negocjacji

  Moskwa jest gotowa do negocjacji z władzami Ukrainy na temat neutralnego statusu tego kraju i rezygnacji z rozmieszczenia broni na jego terytorium przekazał rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Kreml nie widzi przeszkód w zorganizowaniu rozmów prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ale tylko wtedy, gdy Ukraina będzie gotowa do rozmowy o kwestiach bezpieczeństwa Moskwy – stwierdził Dmitrij Pieskow, cytowany przez RIA Nowosti. Rzecznik poinformował, że Władimir Putin ma już określony pogląd na to, czego Rosja oczekuje od Ukrainy, aby "problemy zostały rozwiązane". Sformułowaliśmy to dość jasno: to jest status neutralny, to jest rezygnacja z systemów uzbrojenia. Tutaj pojawia się pytanie, czy kierownictwo Ukrainy jest na to gotowe dodał Pieskow. Kreml nie zamierza okupować Ukrainy, ale chce "zdemilitaryzować" i "zdenazyfikować" swojego zachodniego sąsiada.

  Gigantyczne rezerwy walutowe . Tak Rosja przygotowała gospodarkę na wojnę.
  Rosyjskie rezerwy walutowe i złota to 640 mld dol.
  Oraz 185 mld dol. ze sprzedaży ropy naftowej.
  A Polin zadłużone w żydo bankach na 250 bilionów zł. i rośnie i będzie Judeopolin. Polsko WSTAŃ Z KOLAN!

 • "Rosjanie wchodzą w głąb Ukrainy". Niepokojące doniesienia

  Informacje z Ukrainy są bardzo niepokojące. Z najnowszych doniesień wynika, że rosyjskie wojska praktycznie nie napotkały oporu i weszły na kilkadziesiąt kilometrów w głąb kraju. "Front ukraiński w Chersoniu całkowicie się załamał" przekazał Julian Ropcke, dziennikarz niemieckiego dziennika "Bild". Sytuacja na wschodzie Ukrainy staje się coraz bardziej dramatyczna. Z informacji przekazanych przez Ropckego wynika, że rosyjskie wojska praktycznie nie napotkały oporu. "Front ukraiński w Chersoniu całkowicie się załamał. Wojska rosyjskie dotarły do Dniepru i nie napotykają żadnego oporu. Zlokalizowałem ich 130 km w głąb Ukrainy. Armia ukraińska twierdzi, że sytuacja jest "trudna". To niedomówienie roku. To jest niewiarygodne" napisał dziennikarz. Obwód chersoński, o którym pisze Ropcke, graniczy z Krymem. Dziennikarz Tadeusz Giczan przekazał z kolei, że Rosjanie weszli do miasta Nowa Kachowka znajdującego się w okręgu.
  "Nagranie przedstawiające żołnierzy rosyjskich podnoszących rosyjską flagę na budynku elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, 60 km w głąb terytorium Ukrainy. Wygląda na to, że front krymski załamał się" napisał dziennikarz.

  Ps...No i dobrze. Lać banderowców. To się nazywa patriotyzm i narodowa duma. Czyli sami potwierdzili to sztuczny sezonowy kraj. 5 czołgów i śmigłowców na krzyż, ruscy weszli jak w masło, dobrze się nie zaczęło a ci nie nadążają uciekać. Hańba. Byłem 5 lat temu we Lwowie i Kijowie. Obywatele tego kraju nie chcą walczyć za Ojczyznę gdzie 5 % złodziei żyje luksusowo a reszta klepie biedę. Zajęte restauracje, przed namiotem werbunkowym nikogo.